Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vatikán a kalifát - chelemendik.sk

 

Vatikán a kalifát

2020-08-12  (21:34)

 - Vatikán a kalifátPred časom som sa už zaoberal  otázkou o stále populárnejších myšlienkach kalifátu a písal som o tom, že táto otázka sa redukuje na prázdny rozmar. Kalifát, ktorý nemá politickú silu nie je možný, navyše, sunnitský svet musí prisahať vernosť imaginárnemu kalifovi. Podľa môjho názoru je niečo také nemožné.

Všetci, ktorí túžia po kalifáte, ma postupne zasypávajú posolstvami. Ak hovorím  o tom, že vznik kalifátu nie je možný, zdanlivo tým vystupujem proti zákonom Koránu. Navyše, nedokážem postihnúť význam existencie kalifátu u nás za rovnakých podmienok ako vo Vatikáne v katolíckom svete. Ak je pápež potrebný v kresťanskom svete, potom v islamskom svete je potrebný kalif.

Ako odpoveď na náboženský rozmer obvinení na moju adresu poviem toto: ak mi niekto odcituje aspoň jeden verš  z Koránu, ktorý predpisuje príchod kalifov po prorokovi Mohamedovi, zrieknem sa všetkých svojich skôr vyslovených myšlienok  a verte, že sa stanem tým najaktívnejším prívržencom vzniku kalifátu.


Veľa peňazí, nijaká sila

Teraz si niečo povedzme o Vatikáne. Konkrétne o názore, že pápežský inštitút je dominantná autorita kresťanského sveta. Rímsky pápež je duchovný líder nie všetkých, kresťanov, ale iba katolíckeho sveta a nie je uznávaný inými školami. Z politického alebo náboženského hľadiska je Vatikán niečo ak ozdoba, hoci sa vyznačuje finančným nadbytkom a neuveriteľnou ekonomickou silou, vstupuje do činnosti bankového sektoru, ktorý prináša obrovské zisky, do oblasti nehnuteľností a zdravotníctva, ale nič viac. Vatikán nemá takú silu, ktorá by mu dovolila, aby kresťanskému svetu povedal: „Toto urobte takto, a toto inak“.

Navyše, v dôsledku toho, že nedrží v rukách „palicu“, teda silu a vplyv, istý druh literatúry, napríklad knihy Dana Browna, najmä jeho román Da Vinciho kód spochybnili nielen dôveru k inštitútu pápežstva, ale aj pravdepodobnosť Evanjelia. S výnimkou jedného či dvoch skromných protestov, Vatikán nedokázal nič podniknúť, hoci táto kniha vyvolala spory o tom, či je dnes hračkou v rukách tajných náboženských siekt. Pápežský inštitút, na ktorý sa ako na vzor odvolávajú u nás ľudia zaľúbení do idey kalifátu so slovami: „Oni majú, tak potom prečo nie my?“, sa zakolísal po vydaní jednej jediného románu!


A kto sú Adam a Eva?

Pred časom som sa rozprával s profesorom  dejín umenia na jeden poprednej francúzskej univerzite. Porozprával mi jednu zaujímavú historku. Na prvej prednáške na začiatku školského roka, keď sa zoznámil so študentmi, demonštroval na plátne  fresku maliara 15. storočia renesančného maliara Masaccia Vyhnanie Adama a Evy z raja. Študenti sa ho rozpačito spýtali: „Prepáčte, pán profesor, kto je ten nahý muž a žena?“

Profesor si spočiatku myslel, že ide o študentský žart, ale potom pochopil, že náboženská tematika je im absolútne neznáma. Profesor teda napísal na tabuľu: „Kresťanský svet verí v Boha, Ježiš je Boží Syn, jeho matka je Panna Mária, počet apoštolov -12, prví stvorení ľudia – Adam a Eva. So slovami  -„Naše umenie bolo vytvorené na základe týchto pojmov, naučte sa ich naspamäť a potom môžeme začať prednášku“ -, vyšiel z učebne.

Ako profesor podotkol, príčina nevedomostí v v prostredí mládeže je v tom, že svetskosť vo Francúzsku nakoniec nadobudla formu ateizmu a dnes nielen študenti, ale ani ich rodičia prakticky nechodia do kostola.

Práve preto sa Vatikán tak veľmi obáva, uvedomujúc si nevyhnutnosť vyučovania základov kresťanskej vierouky v každom svete Zeme.

Podľahnúť čaru slova „kalifát“, spoliehajúc sa na to, že predstavovaná politická sila Vatikánu je reálna a nerozmýšľajúc nad takými témami, ako napríklad, kto sa stane kalifom, kto odprisahá vernosť, odkiaľ zoberie silu, ako som už povedal, nie je nič iné ako prejav nezmyslenej nostalgie.

Autor:Murat Bardakçı
Zdroj: Inosmi.ru; Haberturk,


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |