Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V ústrety macedónskemu majdanu - chelemendik.sk

 

V ústrety macedónskemu majdanu

2019-06-26  (07:45)

 - V ústrety macedónskemu majdanu

14.5.2015


Nedávna návšteva ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera v Belehrade je pokrytá oblakom nejasnosti. Jednotlivé úniky informácií poukazujú na to, že Nemci sa obrazne povedané opäť snažili vykrútiť Belehradu ruky  v otázke kosovských Srbov. Žiadali, aby Belehrad úplne prestal pomáhať svojim spoluobčanom a prenechal ich vôli a rozhodovaniu kosovských orgánov. Srbské vedenie zrejme nenašlo dostatok síl na to, aby rozhodne odmietlo tieto požiadavky. Na pozadí krízy, ktorá sa začala v Macedónsku, to ale môže mať seriózne dôsledky.


Macedónsko sa dostalo do hľadáčika expertov na štátne prevraty a nastoľovanie bábkových režimov. V hlavnom meste Skopje sa  šíria masové demonštrácie, na juhu krajiny sa uskutočnili prvé ozbrojené útoky albánskych separatistov. Hybnými silami krízy je CIA a z miestnych politikov sú to stúpenci formácie Veľké Albánsko a dosadení ľudia medzinárodných kruhov, ktorí nie sú zainteresovaní na budovaní plynovodu Turecký potok. Jeho trasa má prechádzať macedónskym územím, čo však nezapadá do strategických plánov USA.

Opakuje sa známy obraz. Len čo si Rusko začne upevňovať pozície v niektorej časti sveta, okamžite sa mu do opozície dáva ozbrojená vzbura s následným nastolením režimu s vonkajším riadením pod kontrolou Washingtonu. Macedónska opozícia, na čele s milionárom Zoranom Zaevom privádza do ulíc niekoľko tisícové  demonštrácie a žiada demisiu vlády Nikolu Gruevského, ktorý si dovolil vzoprieť sa – napriek protestom z Bruselu a Washingtonu – a schváliť projekt budovania plynovodu Turecký potok cez Macedónsko. Schéma protivládnych vystúpení je vypracovaná podľa scenára ukrajinského majdanu. Protestujúci konajú na základe požiadaviek svojich patrónov zo západných spravodajských služieb a ľudí Georgea Sorosa. Najdôležitejšie je ukázať svetu, že milionár Zaev háji hodnoty demokracie, bojuje s korupciou vo vláde a východiskom z krízy sú nové voľby, ktoré z Macedónska urobia ozajstnú demokraciu.

Druhým lídrom bojovníkov s režimom je známy albánsky terorista, bývalý bojovník Albánskej armády Macedónska Ali Ahmeti. Teraz je členom parlamentu a suverénne vyjadruje svoje názory: „Albánska menšina v Macedónsku podporí spoluprácu s USA, NATO a EÚ. Časy sú teraz pre Albáncov zložité a my sme pripravení urobiť všetko pre to, aby Zaev a jeho prívrženci dosiahli demisiu Gruevského a krajinu vyviedli z politickej krízy.“

Na juhu Macedónska sa ako na rozkaz aktivizovali Albánci z Kumanova. Kumanovo je počtom obyvateľov tretie najväčšie mesto v Macedónsku. Leží 40 kilometrov od Skopje a 10 kilometrov od macedónsko-srbských hraníc. Obyvateľstvo Kumanova tvorí 70-tisíc ľudí, z nich 18-tisíc sú Albánci, ktorí suverénne kontrolujú situáciu v oblasti. Ich úloha spočíva v realizácii zastrašovacích  akcií a vyprovokovaní zrážok s macedónskymi vojakmi, aby sa upútala pozornosť „svetovej verejnosti“ na  zápas Albáncov za demokraciu.

Prvé ohnisko boja už vzplanulo. Zodpovednosť za ozbrojenú vzburu  vzala na seba albánske zoskupenie Oslobodeneckej národnej armády, ktorá spolu s inými ozbrojenými skupinami za svoj cieľ vyhlásila zjednotenie do jedného štátu balkánskych území, tradične obývaných Albáncami. Počas dvojdňových bojov vzburu potlačili vládne macedónske vojska. To je ale iba začiatok.

Macedónska vzbura sa môže preniesť na juh Srbska. Srbský minister zahraničných vecí Nebojša Stefanovič už vydal príkaz posilniť kontrolu na hraniciach a do nepokojných oblastí priviesť doplňujúce policajné zložky. Takýto vývoj udalostí vzbúrencom absolútne vyhovuje. Čím viac sa konflikt rozšíri, tým väčšie sú šance na to, aby sa splnila americká požiadavka a moc vzali do svojich rúk.

V tejto situácii sa objavujú otázky smerom k Berlínu, ktorého vplyv na Balkáne je veľký. Zatiaľ sa nemecká diplomacia obmedzuje na tlak na Srbov. Tí sa nechcú vzdať Kosova, ktoré im bolo odobraté „v úplnom súlade s medzinárodným právom“. Nemci sa neponáhľajú zastaviť opozíciu v Skopje, opierajúcu sa o kosovských teroristov, ktorí vecí vedú k macedónskemu majdanu. Budí to dojem, že nemecká diplomacia chce uplatniť ten istý spôsob, ktorý využila už na Ukrajine. Najprv – účasť v organizácii protiústavného prevratu a vzápätí – „regulovanie krízy diplomatickými metódami“. A presne tak, ako v prípade s Ukrajinou, Angela Merkelová zachová absolútne ticho o zločineckom charaktere ozbrojeného zvrhnutia moci. Zato však bude veľa rozhovorov o uspokojovaní záujmov „demokratických síl“ . To, že ruky týchto „demokratov“ sú po lakte v krvi, si Angela Merkelová opäť nevšimne.

V politológii sa často môžeme stretnúť s úvahami o historickom nepriateľstve germánskych kmeňov Anglosasov k balkánskym Slovanom. Niekto takéto úvahy považuje za antivedecké, hoci krutosť vo vzťahu k Srbom počas kosovskej vojny 1999 dáva všetky predpoklady si to myslieť. Nechajme však politológiu politológiou, ale politici v Belehrade by sa mali zamyslieť, či s nimi opäť nezačína rozohrávať ďalšia falošná hra, ktorá vôbec nie je v jej záujmoch...

Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |