Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V roku 2030 v USA počet obéznych ľudí bude prevyšovať 44% - chelemendik.sk

 

V roku 2030 v USA počet obéznych ľudí bude prevyšovať 44%

2020-02-27  (05:32)

 - V roku 2030   v USA počet obéznych ľudí bude  prevyšovať 44%“Sme národ obéznych ľudí a ak sa nezačneme zdravšie stravovať a viac hýbať, v roku 2030 väčšina z nás bude trpieť obezitou. Táto znepokojujúca situácia môže zvýšiť výdavky na zdravotníctvo až na 66 miliárd dolárov“.
Táto pesimistická prognóza je ústrednou myšlienkou štúdie nazvanej O znamená obézny: ako obezita ohrozuje budúcnosti Ameriky. Štúdiu uverejnila organizácia Trust for America’s Health a Fond Roberta Wooda Johnsona. Štúdia  prináša prognózy na základe vládnej štatistiky a vykresľuje pochmúrny reálny obraz: ak sa situácia nezmení, v USA dvojnásobne narastie počet chorých na cukrovku typu 2, chorých na ischemickú chorobu srdca a iné ochorenia.

Výskum  poukazuje na dva možné varianty budúcnosti týkajúce sa zdravia  Američanov, hovorí sa  vo vyhlásení doktorky Risy Lavizzo-Moureyovej, šéfky fondu Roberta Wooda Johnsona. „Na všetkých vládnych úrovniach je nutné robiť politiku, ktorá zachová zdravie, zabráni chorobám a zníži náklady na zdravotníctvo. Iným spôsobom sa  to nedá“.

Ak sa zachová súčasná tendencia, percento trpiacich obezitou v každom štáte   bude v roku 2030 prevyšovať 44%, uvádza sa v štúdii. Súčasne sa kladie dôraz na tie informácie, ktoré už máme. V minulosti výskum vedcov uverejnený v в American Journal of Preventive Medicine ukázal, že ak sa nezasiahne, podiel obéznych ľudí vzrastie v roku 2030z 36% na 42%. To znamená plus 550 miliárd dolárov k celkovým nákladom na zdravotníctvo.

Epidémia bude maž dôsledky vo všetkom, počínajúc naším systémom zdravotníctva, končiac našou závislosťou od zahraničnej ropy. Výskum napríklad dokázal, že obezita núti ľudí, aby si kupovali väčšie autá, ktoré spotrebovávajú viac paliva.

Niektorí odborníci tvrdia, že problém sa zveličuje. David B. Allison, šéf Centra výskumu problémov stravovania a obezity povedal pre stanicu CNN, že metódy merania tendencií obezity sa veľmi rozchádzajú. Ekonóm Justin Trogdon z RTI International pre agentúru Reuters uviedol, že model, ktorý je v štúdii použitý, môže prevyšovať percento trpiacich obezitou a zakladá sa prípustnosti, že aktuálne tendencie sa zachovajú, kým iné pramene zase uvádzajú, že percento obéznych sa znižuje.
Je to však iba slabá útecha, ak uvážime, že podľa informácií kontroly a prevencie ochorení v USA trpí obezitou takmer 36% dospelej populácie a 17% detí. Od roku 1980 obezita v rámci dospelých sa zdvojnásobila a u detí strojnásobila.

Zdravotné následky spojené s obezitou sú priam fatálne. Obezita zvyšuje riziko všetkých typov ochorení a problémov so zdravím V správe sa uvádza, že počet ľudí trpiacich cukrovkou, srdcovými a inými ochoreniami  sa v roku 2030 zdvojnásobí. Objaví sa 6 miliónov nových prípadov ochorení diabetes druhého typu a 5 miliónov nových prípadov s ischemickou chorobou srdca. Všetci títo chorí ľudia budú príčinou toho, že k výdavkom, ktoré sa vynakladajú na zdravotníctvo a ktoré teraz tvoria od 147 do 210 miliárd dolárov sa pridá ďalších 66 miliárd.

V štúdii sa tiež hovorí o tom, že rast počtu trpiacich obezitou bude ekonomiku ročne stáť približne od 390 do 580 miliárd dolárov na úkor zníženia produktivity práce.

Čo sa teda dá robiť? Po prvé, viac športovať. Podľa vedcov na univerzite v Pennsylvanii a na univerzite v Marylande, priemerný Američan venuje športu iba dve hodiny, hoci centrum kontroly a prevencie odporúča dospelým od 18 do 64 rokov športovať štyri hodiny týždenne.

V štúdii sa tiež spomína nevyhnutnosť prísnej vládnej politiky presadiť zdravú stravu a pohyb, najmä detí na školách.

Existuje veľa opatrení, ktoré vláda podniká na všetkých úrovniach, počínajúc zákazom škodlivej stravy v školských automatoch, zákaz veľkých presladených nápojov, končiac požiadavkami na siete reštaurácií, aby mali k dispozícii informácie o výživnosti ponúkaných jedál.

To samozrejme toto kladie do centra pozornosti otázku o úlohe, akú vláda zohráva v boji proti obezite. Autori štúdie však vyzývajú úrady, aby sa pripojili k rodičom, lekárom a aby posilnili opatrenia v zápase s týmto problémom,

„O tom,  ako sa dá zabrániť obezite vieme v súčasnosti trochu viac než pred desiatimi rokmi,“ hovorí sa vo vyhlásení Jeffa Leviho, výkonného riaditeľa organizácie Trust for American Health. „Táto štúdia prináša informácie o tom, aké opatrenia typu „ zvýšiť počet hodín telocviku na školách a sprístupniť ovocie a zeleninu“ pomôžu rozhodnúť sa v prospech užitočnejších vecí. Malé zmeny môžu priniesť veľký rozdiel. Zmena politiky pomôže Američanom, aby sa v svojom živote rozhodli v prospech užitočného“.

Zdroj: Inosmi.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |