Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V konečnom dôsledku Rusko získa vďaka globálnej kríze - chelemendik.sk

 

V konečnom dôsledku Rusko získa vďaka globálnej kríze

2020-01-22  (05:30)

 - V konečnom dôsledku Rusko získa vďaka globálnej kríze

27.8.2015


Piotr Akopov
 
Pád svetových trhov môže znamenať začiatok druhej rozhodujúcej fázy svetovej krízy, ktorá začala v roku 2008. ak je to naozaj tak, vstupujeme do obdobia rozpadu existujúceho svetového finančného systému a to znamená, že aj celého globálneho svetového poriadku. Rusko sa v týchto podmienkach nepotrebuje rozrušovať – musí pokračovať v práci na budovaní nového svetové poriadku.


Pád cien surovín a akcií na všetkých svetových trhoch prebieha už niekoľko dní a vyvoláva zákonitú otázku: o čo ide – o jednoduchú anomáliu alebo o prechod k novej fáze krízy?

Po svetovej kríze v roku 2008 ani jeden z problémov, ktoré viedli k jej vzniku nebol vyriešený: predovšetkým USA odmietli realizovať reformu MMF, ktorá by zmenšila rolu dolára ako svetovej rezervnej meny. Spojené štáty zapli tlačiarenský stroj a niekoľko rokov pumpovali do ekonomiky lacné peniaze – nasledujúc ich, iba v menšom rozsahu, to robili aj ostatné krajiny Veľkej sedmičky. Čína rástla a ťahala za sebou svetovú ekonomiku, ale celkovo sa ani rast HDP v rozvinutých krajinách, ani spotreba nezvyšovali. Bublina virtuálnych cenných papierov, rádovo prevyšujúca svojou hodnotou objem svetového HDP, nespľasla. Všetkým bolo jasné, že svetovú ekonomiku vytiahli z krízy 2008 roka s pomocou terapie a machinácií, zatiaľ čo v skutočnosti potrebovala prinajmenšom vážny chirurgický zásah a možno, že aj kompletnú výmenu krvi.

Teda druhú vlnu krízy oddialili, zároveň naprogramujúc jej oveľa ničivejší charakter, okrem iného aj preto, že zachraňovať dolár ako svetovú rezervnú menu (čo je principiálne dôležité pre sily, presadzujúce globalizáciu) s pomocou zapínania tlačiarenského stroja už bude nemožné. Otázne boli len termíny príchodu druhej vlny a to, čoho sme svedkami teraz, sa veľmi podobá na jej začiatok.

Ak je to tak – čo začne byť jasné behom najbližšieho mesiaca-dvoch – vstupujeme do fázy prudkého vyhrotenia svetovej situácie. Pretože zastavovať druhú vlnu „správcovia banky“ budú už celkom neekonomickými metódami – jednak preto, že ekonomické im už nezostali, a jednak z dôvodu mimoriadne vysokých stávok v tejto hre. V stávke je zachovanie atlantickej nadvlády, dôležitými súčasťami ktorej sú kontrola nad svetovými financiami a celá politika globalizácie na anglosaský spôsob. Za týchto podmienok nič, vrátane nových vojen, nezastaví hegemóna, strácajúceho silu.

Postavenie Ruska pritom je neporovnateľne lepšie, než bolo v roku 2008, keď prišla prvá vlna krízy, čo aké paradoxné sa to zdá byť na prvý pohľad.

Po prvé, vláda krajiny ani národ už nemajú ilúzie ohľadne toho, že je to obyčajná kríza a časom sa svetová ekonomika môže „ozdraviť“ – všetci vidia, že správanie USA a samotný priebeh udalostí v svetovej ekonomike svedčí o tom, že všetky systémové problémy nezmizli a len sa prehĺbili. To znamená, že o žiadnom hľadaní porozumenia so Západom už nie je reč, pretože chápeme, že zachraňovať sa západniari budú prostredníctvom topenia všetkých ostatných. A toto pochopenie stojí za veľa.

Po druhé, geopolitický a finančno-ekonomický konflikt so Západom priviedol k oslabeniu závislosti od svetového kapitálu (nielen prostredníctvom uzavretia pre nás západných finančných trhov, ale aj vďaka urýchlenému vyplateniu našich dlhov zahraničným bankám) a k pochopeniau nevyhnutnosti hľadania vnútorných zdrojov rastu. Áno, uvedomenie si nevyhnutnosti opory o vlastné sily sa ešte nestalo dominujúcim u našej vládnej špičky, ale v prípade začiatku druhej vlny globálnej krízy sa tento proces nepochybne urýchli. Čo nevyhnutne privedie nielen k zosilneniu reindustrializácie a obnoveniu infraštruktúry, ktoré beztak už začali, ale aj k principiálnej zmene úverovo-finančej politiky celkovo.

Po tretie, začala sa preorientácia ako obchodných, tak aj finančných stykov zo Západu na Východ a Juh. Je jasné, že za podmienok „globálnej búrky“ bude ťažko všetkým a predovšetkým rozvojovým krajinám, na úkor ktorých sa Západ aj pokúsi dostať krízy, ale samo o sebe upevnenie stykov s nezápadným svetom umožní Rusku získať možnosť rozvoja svojich popredných výrob (napríklad staviteľstvo jadrových elektrární v krajinách tretieho sveta, ktoré umožní získavať niekoľkonásobne viac peňazí než dokonca obchodovanie so zbraňami).

Po štvrté, prudko sa urýchli proces prechodu na platenie v národných menách. Už aj tak získaval na sile a v prípade začiatku druhej fázy krízy sa stane prioritným. Reč je predovšetkým o krajinách BRICS a SCO, s ktorými máme množstvo spoločných ako reálnych, tak aj potenciálnych infraštruktúrnych, priemyselných a obchodných projektov.

Po piate, Rusko a Čína v spolupráci s rozličnými nezápadnými centrami sily, nepochybne urýchlia prácu na vytvorení alternatívneho systému svetových financií, prvé prvky ktorého v podobe bánk BRICS a SCO a taktiež Ázijskej banky infraštruktúrnych investícií sa už budujú.

Po šieste, behom pol druha roka konfliktu so Západom a vojny na Ukrajine sa u ruského národa celkovo sformovalo chápanie toho, že sme vstúpili do epochy globálnych turbulencií a transformácií. To jest Rusko v princípe skôr ako iní si začalo zvykať na skúšky osudu, čo bude plusom v prípade príchodu dlhej druhej vlny svetovej krízy.

Koľko bude trvať a kedy skončí svetová kríza nevie nikto, ale jej výsledkom sa stane fundamentálna zmena súčasného svetového poriadku, ako ekonomického, tak aj geopolitického. USA a Západ stratia svoju veliteľskú pozíciu a budú nútení sa stať jedným z centier sily mnohopólového sveta – vojenská a geopolitická moc západniarov bude podkopaná a fakticky sa budú musieť vzdať myšlienky gobalizácie.

Bude vybudovaný nový svetový finančný systém, postavený na rovnováhe regionálnych mien, ktoré sa budú používať vo veľkých regionálnych blokoch, ktoré sa stanú nosnými konštrukciami nového svetového poriadku (Európsky, Eurázijský na čele s Ruskom, Juhoamerický, Tichooceánsky na čele s Čínou, Severoamerický, Arabsko-muslimský). Čína a Východ celkovo budú vystupovať v roli lokomotívy nového ekonomického rastu. Rusko bude rozvíjať Ďaleký Východ a Sibír, naďalej okolo seba zoskupujúc európsky črepiny ZSSR.

Koľko vojen a ťažkých skúšok bude musieť absolvovať svet na ceste k tomuto stavu? Teraz to nie je dôležité, je treba len jednoducho chápať, že nemôžeme neprijať túto výzvu. A nemáme právo prehrať – jednak preto, že samotný chod dejín sa uberá pre nás správnym smerom, jednak preto, že sme sa čo-to naučili na svojich vlastných chybách nedávnej minulosti.

Zdroj: http://www.vz.ru/politics/2015/8/27/763369.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |