Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V donbaskej situácii sa črtá pokrok - chelemendik.sk

 

V donbaskej situácii sa črtá pokrok

2020-01-13  (05:20)

 - V donbaskej situácii sa črtá pokrok

23.1.2015

V riešení krízy na východe Ukrajiny sa podarilo dosiahnuť pokrok. Ministri zahraničia Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska sa počas stretnutia v Berlíne, ktoré prebiehalo v noci na štvrtok, dohodli na nevyhnutnosti stiahnutia ťažkých zbraní z nárazníkovej zóny, ktorá rozdeľuje ukrajinskú armádu a príslušníkov domobrany.

Predstavitelia „normandskej štvorice“ taktiež navrhli Kyjevu a zástupcom Donbasu aktivizáciu kontaktov.

Málokto očakával, že sa počas uvedeného stretnutia podarí dopracovať k pozitívnym výsledkom. Všetky predošlé zasadnutia v rámci „normandského formátu“ boli bezúspešné. Priaznivou skutočnosťou však ostáva, že sa vôbec konali. V Donbase zomierajú ľudia, preto je nesmierne dôležité využiť ľubovoľnú príležitosť na ovplyvnenie situácie. Odrazu však došlo k neočakávanému prielomu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po zavŕšení stretnutia označil zasadnutie za „užitočné“ a uviedol, k čomu sa štvorici podarilo dopracovať:

Najdôležitejším rozhodnutím, ktoré dnes bolo schválené a zaradené do spoločného vyhlásenia, je vyjadrenie výraznej podpory pre urgentné stiahnutie ťažkých zbraní z nárazníkovej zóny, ktorú upravujú minské dohody, presnejšie, Minské memorandum zo dňa 19. septembra 2014. Ide fakticky o krok, ktorý navrhol ruský prezident Vladimír Putin vo svojom posolstve adresovanom ukrajinskému prezidentov Petrovi Porošenkovi 15. januára 2015. Dúfame, že podpora tejto iniciatívy zo strany ministrov zahraničia v rámci „normandského formátu“ umožní jej realizáciu. Pripomeniem, že domobrana DĽR a LĽR už odsúhlasila harmonogram stiahnutia ťažkých zbraní v súlade s iniciatívou ruského prezidenta a veríme, že ukrajinské vedenie bude postupovať rovnako.

Zaujímavou ostáva skutočnosť, že prielom na rokovaní v Berlíne sa podarilo dosiahnuť v čase, keď sa boje vôkol doneckého letiska zvrtli v neprospech ukrajinských vojakov. Podobná situácia nastala aj vlani na prelome augusta a septembra. V tom čase zvolili príslušníci domobrany namiesto defenzívy ofenzívu a ukrajinská armáda rýchlo ustupovala. Kyjev vtedy odsúhlasil prímerie a rokovania so zástupcami Donbasu. Celý proces sa zavŕšil podpísaním Minského memoranda o postupnom vyriešení konfliktu. Ukrajinské vedenie sa však rozhodlo nezaoberať implementáciou dohody a využilo prímerie na preskupenie svojich síl na východe krajiny. Nový útok na Doneck, ktorý ukrajinskí vojaci podnikli v polovici januára, sa však nevydaril. Kyjev súhlasil s mierovým plánom, hovorí doktor historických vied a politológ Viktor Kuvaldin:

Donedávna „vojnová strana“ v Kyjeve sústavne verila, že sa jej podarí vyriešiť problém na juhovýchode hrubou silou a potlačiť odpor domobrany. Tvrdé a krvavé boje v doneckom letisku, ktoré pripravili o život mnoho ukrajinských vojakov, však ukázali, že táto nádej je iluzórna. Ba čo viac, domobrana dala najavo, že je schopná podniknúť odvetné opatrenia, keď odštartovala vojenské akcie vôkol Mariupoľu, ktorý je považovaný za veľmi významný bod na línii bojovej interakcie. Práve preto sa teraz misky váh naklonili na opačnú stranu. „Mierová strana“, ktorá je taktiež prítomná v Kyjeve a ktorú podporujú mnohé sily v rámci EÚ, spozorovala šancu. Objavil sa priestor pre dosiahnutie vzájomných dohôd vypracovaných na rozvážnom základe, ktorý už dávno obhajuje Rusko.

V súčasnosti je dôležité, ako poznamenal nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier, aby sa záverečné vyhlásenie „normandskej štvorice“ nestalo len bezvýznamným kusom papiera. Záleží to však už najmä na Kyjeve a lídroch jednostranne vyhlásenej Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky. V Donbase sa zatiaľ naďalej prelieva krv.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2015_01_22/V-donbaskej-situacii-sa-crta-pokrok-0157/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


EDUARD2   |   2015-01-24  (08:19)
50%  
mínus plus
  Je vôbec reálne aby zástupcovia EÚ prinútili vládu Kieva dodržiavať dohody z takýchto dohod z rokovaní ? Predpokladám že experi USA ich pobádajú , boje neukončiť a na dohody sa vykašľat .

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |