Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V Maďarsku vyhral Fidesz - chelemendik.sk

 

V Maďarsku vyhral Fidesz

2020-07-05  (23:40)

 - V Maďarsku vyhral Fidesz

V Maďarsku je rozhodnuté. Vládu preberá opozičný Fidesz

06:15 | 12.5.2010

Budapešť - Osemročná vláda socialistov v Maďarsku sa skončila, opraty preberá doteraz opozičný Fidesz.

Strana Viktora Orbána si v nedeľnajšom prvom kole parlamentných volieb zabezpečila 206 kresiel z 386 členného parlamentu. Vyplýva to z predbežných oficiálnych výsledkov hlasovania, ktoré zverejnila maďarská Celoštátna volebná komisia na svojej webovej stránke.

Maďarská socialistická strana (MSZP) získala 28 mandátov pred krajne pravicovým Hnutím za lepšie Maďarsko-Jobbik so ziskom 26 kresiel.

Čiastkové výsledky zverejnili po sčítaní 99,20 percent hlasov. Fidesz získal 52,77 percent hlasov, MSZP 19,30 percenta, Jobbik 16,70 percenta a do parlamentu sa dostala aj strana Politika môže byť iná (LMP) so ziskom 7,43 percenta hlasov.

Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu neprekročilo Maďarské demokratické fórum (2,65 percenta) ani Občianske hnutie (0,90 percenta). Liberálni Slobodní demokrati, ktorí boli do roku 2008 menším koaličným partnerom socialistov, nakoniec vo voľbách ani nekandidovali.  

Volebná účasť v prvom kole bola podľa ústrednej volebnej komisie 64,29 percent.

O obsadení zvyšných 121 mandátov v parlamente sa rozhodne v druhom kole hlasovania 25. apríla vo volebných okrskoch, kde ani jeden z kandidátov nezískal aspoň polovicu hlasov.

Bude ústavná väčšina?

Základnou otázkou pred druhým kolom bude: Podarí sa Fideszu splniť svoj predvolebný cieľ a získať aj ústavnú väčšinu?

Fotogaléria

Zo 121 kresiel, o ktorých sa bude v druhom kole rozhodovať, potrebuje Orbánova strana získať aspoň 48. Po prvom kole pritom vedie v 55 z celkového počtu 57 okrskov, v ktorých sa bude o dva týždne znova hlasovať. Len vo dvoch budapeštianskych okrskoch vyštartujú z lepšej pozície socialisti.

Spomedzi 119 volebných obvodov, v ktorých sa rozhodlo už v prvom kole, vyhral kandidát Fideszu vo všetkých.

Fidesz už pred voľbami vyhlásil, že po voľbách zostaví vládu sám, a teda sa nebude usilovať vytvoriť koalíciu so žiadnou ďalšou parlamentnou stranou. "Nevytvoríme s nikým koalíciu, aby sme získali dvojtretinovú väčšinu," vyhlásil minulý týždeň na tlačovej konferencii v Budapešti hovorca Fideszu Péter Szijjártó.

Osobitne vylúčil povolebnú koaličnú spoluprácu s Jobbikom, ktorú predtým niektorí analytici označovali za pravdepodobnú. Fidesz však podľa svojho hovorcu nebude určite spolupracovať ani so socialistami.

Fidesz oslavuje

Na Vörösmartyho námestí v Budapešti sa už večer zhromaždili stovky stúpencov Fideszu, ktorí mávali národnými vlajkami, pútačmi strany a oslavovali očakávané víťazstvo.

Oslavy Fideszu po víťazstve v prvom kole maďarských parlamentných volieb
Priaznivci Fideszu oslavujú volebné víťazstvo. Autor: TASR/AP

Orbán pred nimi povedal, ešte nikdy si také množstvo maďarských občanov neprialo zmenu tak, ako počas tejto volebnej kampane. "Toto víťazstvo nepatrí Fideszu, ale toto víťazstvo patrí vám a Maďarsku," vyhlásil.

Maďarskí voliči podľa neho začali písať novú historickú kapitolu, zdvihli hlavu a vyriekli ortieľ nad jednou érou podobne ako to bolo v rokoch 1968 či 1989. "Hlasovali za seba, za svoj život a za budúcnosť Maďarska a zvíťazili nad beznádejou," dodal.

"Stojím pred najväčšou úlohou svojho života. Táto úloha nie je nevyriešiteľná, ale potrebujem k tomu vás všetkých," zdôraznil šéf Fideszu.

"Maďarsko je jednotné, je silné a je schopné vytvoriť veľké veci. Maďarsko chce prácu, poriadok a bezpečnosť. Maďarsko dnes opäť ukázalo svetu, že je opäť dobré byť Maďarom. S radosťou oznamujem vám a celému svetu, že Maďarsko sa so zodvihnutou hlavou vrátilo na hlavnú ulicu dejín," vyhlásil Orbán. 

Kandidát Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attila Mesterházy telefonicky zablahoželal Orbánovi k volebnému víťazstvu a požiadal ho, aby svoju moc využil na zveľadenie Maďarska.

Gábor Vona
Predseda Jobbiku Gábor Vona priznal, že v strane panuje určité sklamanie. Chceli poraziť socialistov. Autor: tasr

Nespokojný Jobbik. Chcel byť druhý

Povolebný miíting zvolal do centra Budapešti aj tretí Jobbik. Predseda strany na ňom vyhlásil, že Jobbik podporujú dve tretiny maďarských občanov, aj keď si to neuvedomujú. Na povolebnom mítingu strany v centre Budapešti to vyhlásil predseda strany Gábor Vona. 

Priznal, že nie všetci v strane sú spokojní s tretím miestom vo voľbách, pretože mnohí tajne dúfali, že sa im podarí predstihnúť socialistov, čo aj naznačovali krátko pred voľbami niektoré prieskumy. Jobbik však podľa Vonu "ešte nezabil posledný klinec do rakvy socialistov".

Prvé prieskumy

Víťazstvo Fideszu predpovedali už prvé výsledkov prieskumov a tzv. exit polls, ktorých výsledky zverejnili maďarské médiá po 19.00 h, keď sa zatvorili volebné miestnosti.

Podľa nich sa 54 až 57 percent voličov vyslovilo za Fidesz a 19 až 20 percent hlasovalo za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP). Radikálna pravicová strana Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik získala 15 až 17 percent hlasov a strana Politika môže byť iná (LMP) sa podľa prieskumov tiež dostala do parlamentu.

Kto je Viktor Orbán

Viktor Orbán
  • Orbán (46) je povolaním právnik a svoje druhé funkčné obdobie začne po ôsmich rokoch strávených v opozícii počas vlády socialistov. Na čele Fidesz-om vedenej vlády bol v rokoch 1998 až 2002.
  • V roku 1988 založil Maďarský občiansky zväz-Fidesz a získal slávu, keď v roku 1989 počas ceremónie opätovného pohrebu expremiéra z roku 1956 Imreho Nagya požadoval odchod sovietskych jednotiek z Maďarska. Orbán bol vedúcou postavou Fideszu od jeho samotného vzniku.
  • Vo funkcii premiéra presadzoval Orbán politiku so zameraním na ekonomický rast. Jeho vláda udržiavala relatívne úsporný fiškálny režim a iniciovala program, v rámci ktorého rozdelil asi 100 miliárd forintov (500 miliónov dolárov) zväčša malým a stredným podnikom s cieľom posilniť ekonomiku.
  • Strana sa v roku 1990 dostala do parlamentu prostredníctvom liberálneho programu a svoju politiku sústredila na mladých voličov. Orbán však postupne pretvoril Fidesz na konzervatívnu formáciu.

Zverejnenie výsledkov prieskumov krátko po 19:00 však už vyvolalo vlnu kontroverzií.

Predseda celoštátnej volebnej komisie Péter Szigeti upozornil, že moratórium pre zverejňovanie prieskumov sa predĺžilo o jeden až jeden a pol hodiny, pretože niektoré volebné okrsky, pre voličov voliacich mimo svojho trvalého bydliska, sú ešte otvorené. Komisia zároveň pozastavila aj spracovanie výsledkov hlasovania.

V niektorých takýchto volebných okrskoch čakali na odovzdanie hlasu ešte stovky ľudí. Hlasovanie po 19:00 pokračovalo ďalej v štyroch okrskoch v Budapešti, v Szegede a Pécsi. Napríklad voliči na v okrsku Bocskayho ulici v Budapešti budú napríklad podľa neoficiálnych informácií hlasovať najmenej do polnoci.

Maďarská socialistická strana (MSZP) už naznačila, že tento postup bol zrejme pripravený opozíciou. "Oprávnene sa obávame toho, že toto sa stalo organizovane, v záujme pravice," povedala hovorkyňa MSZP Bernadett Budaiová. Ako dodala, MSZP sa v minulosti viackrát vyslovila proti narastajúcemu počtu voličov voliacich mimo svojho trvalého bydliska.

Nervozitu večer neskrýval ani Fidesz, ktorého podpredseda János Kóka rovno vyzval členov ústrednej volebnej komisie, aby odstúpili. Komisia podľa neho svojím postupom porušila volebný zákon. Strana Politika môže byť iná (LMP), ktorá netrpezlivo čakala na potvrdenie informácie, že aj ona sa prebojovala do budúceho parlamentu, označila postup komisie za "totálne fiasko".

Fidesz i Vona o Slovensku

Téma slovensko-maďarských volieb rezonovala aj vo volebný deň. Jasný favoriť volieb, šéf pravicového Fideszu a nádejný kandidát na premiéra Viktor Orbán vyjadril po odchode z volebnej miestnosti vyjadril nádej, že nová maďarská vláda si bude lepšie rozumieť s kabinetom, ktorý vzíde z volieb na Slovensku.

"Dúfam, že sa zobudíme v inej krajine" povedal Orbán v reakcii na otázku, čo sa zmení v pondelok v živote Maďarov. Vo voľbách Maďarom teraz podľa jeho slov ide o to, aby sa zbavili beznádeje.

K volebnej urne prišiel aj predseda extrémistického Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik Gábor Vona. "Boli by sme radi, keby slovensko-maďarské vzťahy boli dobré, najdôležitejšou podmienkou týchto vzťahov je dodržiavanie práv tam žijúcej maďarskej menšiny," konštatoval Vona, ktorý očakáva víťazstvo svojej strany.

voľby v Maďarsku
O dva týždne čaká Maďarov druhé kolo parlamentných volieb. Autor: TASR/MTI

Čo volič, to dva hlasy

Maďari teda definitívne zloženie parlamentu spoznajú až o dva týždne. Dôvodom je neuveriteľne zložitý, dvojkolový volebný systém. Ten je kombináciou väčšinového a pomerného systému.

Kým totiž 176 poslancov je volených v jednomandátových obvodoch spomínaným väčšinovým systémom, ich 152 kolegov volia v dvadsiatich viacmandátových obvodoch.

Mená zvyšných, minimálne 58 poslancov, sú známe až po prerozdelení tzv. kompenzačných kresiel. Tie sú rozdelené na základe množstva hlasov, ktoré prepadli v oboch častiach volebné procesu.

Rozdiel oproti slovenským voľbám je aj v počte hlasov, ktoré má jeden volič k dispozícii. V prvom kole maďarských volieb má totiž volič až dva hlasy.

Kým jeden odovzdá pre vybraného kandidáta, ktorý sa o jeho dôveru uchádza v jednomandátovom obvode v mieste voličovho bydliska, druhý hlas je určený pre volebnú kandidátku jedného z kandidujúcich politických subjektov vo viacmandátovom obvode.

Zdroj: aktualne.sk, TASR, SITA 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |