Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V Bratislave bolo otvorené Ruské centrum - chelemendik.sk

 

V Bratislave bolo otvorené Ruské centrum

2020-08-09  (13:54)

 - V Bratislave bolo otvorené  Ruské centrum

31.3.2016


Večer 30. marca v Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry  sa konalo otvorenie Ruského centra.

Na slávnostnej  otváracej ceremónii  sa zúčastnili oficiálne osoby, verejní činitelia, umelci, rusisti  a študenti gymnázií slovenského hlavného mesta. Pricestovali aj priatelia a partneri z iných miest Slovenska, Rakúska a Maďarska. Hostí vítali dievčatá v ruských krokoch a mládež v tričkách so symbolmi fondu Russkij mir. Následne v súlade s tradíciou centrum bolo  posvätené čestným arcibiskupom a metropolitom českých  zemí a Slovenska Kryštofom.  Hosťom porozprávali o možnostiach centra. Slávnosť pokračovala  v sálach galérie  Aircraft Gallery.

Na ceremónii otvorenia Ruského centra sa zúčastnil aj veľvyslanec Ruska na Slovensku Alexej Fedotov.  Deň predtým sa konalo jeho stretnutie s výkonným riaditeľom fondu Russkij mir Vladimirom Kočinom, na ktorom sa rozoberala možná spolupráca medzi veľvyslanectvom a fondom v oblasti  propagovania ruského jazyka, vzdelávacie a grantové programy, ktoré fond realizuje na Slovensku. 

Rusk veľvyslanec privítal hosti a poukázal na vklad do otvorenia centra ako fondu Russkij mir, tak aj slovenskej strany, obrátiac pozornosť prítomných na to, že záujem o ruský jazyk, kultúru a dejiny na Slovenku nezhasína. Vladimir Kočin sa zase poďakoval ruskému veľvyslanectvu  a Európskemu fondu slovanskej písomnosti a kultúry, podotknúc, že fond bude poskytovať pomoc pri práci Ruského centra. 

Otvorenie Ruského centra bolo významnou  spoločenskou a kultúrnou  udalosťou. Na ceremónii sa zúčastnili zástupcovia diplomacie aj iných krajín  – Bieloruska, Španielska, Brazílie. 

Na otváracej ceremónii bol prítomný zástupca ministra kultúry Slovenska I. Sečík, ktorý podporil vytvorenie ešte jedného ohniska ruskej kultúry v Bratislave, podporujúceho upevnenie kontaktov a priateľstva medzi dvomi krajinami. 

Prezident Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry, profesor Igor Bondarenko ohlásil otvorenie kurzov ruského jazyka a pozval všetkých zúčastnených navštevovať  podujatia Ruského centra. 

Všetci účastníci mali možnosť sa oboznámiť  s exponátmi výstav , ktoré sa v tomto čase konali v  Aircraft Gallery. Výtvarná výstava, konajúca sa v rámci Medzinárodného akademického výskumného projektu Medzi Volgou a Dunajom, spojila maliarov z Ruska a 10 krajín povodia Dunaja: Slovenska, Čiech, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Srbska, Bulharska, Poľska, Ukrajiny a Moldavska. V rámci výtvarnej  výstavy  Okolité umenie boli predstavené práce slávnych slovenských majstrov  – maliara Milana Bartoňa a fotografa  Mira Gasidla. 

Večer pri príležitosti otvorenia Ruského centra sa konal koncert, na ktorom slovenský spevák, stážista z Martinského divadla Dodo Ivaška   zaspieval ruské ľudové piesne a romance.  Ozdobou večera sa stalo vystúpenie skupiny ruských dievčat Devčata v ľudových krojoch. 


Poznámka: 

Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry je občianske  združenie, založené v roku  2015  v Bratislave. Hlavný cieľ a misia fondu spočíva v koordinácii a zjednotení aktivít organizácií  a osôb na upevnenie kontaktov a spolupráce medzi slovanskými národmi, diaspórami, krajinami a ľuďmi v sfére kultúry. Zvláštna pozornosť sa venuje slovanským jazykom a písomnosti ako kľúčovému prvku kultúry. 

Medzi prioritnými smermi činnosti fondu je popularizácia umenia slovanských krajín (divadlo, kino, hudba, výtvarné umenie, literatúra, šport, múzeá, výstavy, folklórna tvorba); uskutočnenie medzinárodných vedecko-praktických konferencií  a seminárov na témy dejín slovanstva, zachovania tradícií, písomnosti a jazykov; podpora sociologických a vedeckých výskumov v oblasti slovanskej kultúry; koordinácia aktivít  rozličných organizácií slovanských krajín v oblasti kultúry, vedy, náboženstva, športu a vzdelania a iné. 


Fotoalbum: Otvorenie Ruského centra v Bratislave Zdoj: http://russkiymir.ru/news/204788/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |