Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V Afganistane sme kvôli potrubiam! - chelemendik.sk

 

V Afganistane sme kvôli potrubiam!

2021-11-28  (22:35)

 - V Afganistane sme kvôli potrubiam!

Michael Payne

V čom spočíva naša misia, aké sú naše úlohy? Samozrejme počujeme starú pesničku o tom, že „bojujeme, aby na nás teroristi nemohli znovu zaútočiť“ alebo „prinášame afgánskemu národu demokraciu“.  Ak americká verejnosť naďalej verí tomuto zjednodušenému, mylnému vysvetleniu  po takmer deviatich rokoch okupácie, je na čase  sa zobudiť. Nachádzame sa v Afganistane z  jediného dôvodu: aby sme tam nastolili  svoju dlhodobú prítomnosť v tomto regióne s cieľom zabezpečiť a garantovať dodávky  zemného plynu a ropy  v budúcnosti.

Kritici by mohli namietať, že teroristov Al-Káidy  je nevyhnutné krotiť práve v Afganistane a v určitých provinciách Pakistanu, ale fakty sú také, že teroristi sa schovávajú  v mnohých krajinách sveta, odkiaľ môžu plánovať a organizovať svoje útoky. V skutočnosti, útoky 11. septembra boli prevažne naplánované v Nemecku. Od roku 1992  útoky Al-Káidy boli uskutočnené v Jemene, Saudskej Arábii, Egypte, Alžíri a niekoľkých iných krajinách.

Buďme úprimní – jedna z hlavných príčin toho, že naše ozbrojené sily spolu s NATOm bojujú, aby porazili Talibov, spočíva v nevyhnutnosti pripraviť pôdu na budovanie potrubí, ktoré budú dopravovať zemný plyn a ropu z Turkmenistanu cez Afganistan a Pakistan do Indie. Nepochybne, časť týchto energetických surovín bude dodávaná do námorných prístavov Pakistanu za účelom transportu do Európy, ktorá potrebuje dodatočné zdroje zemného plynu. Táto skutočnosť  by mala objasniť, prečo európske národy bojujú v Afganistane v rámci NATO. Hoci v tomto regióne sa plánuje výstavba niekoľkých potrubí, ropovod a plynovod TAPI (Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-India) predstavuje hlavnú úlohu.

Dokumentárne potvrdený fakt spočíva v tom, že už v roku 1995 veľká americká ropná spoločnosť Unocal realizovala rokovania s Turkmenistanom a lídrami Talibov ohľadne výstavby niekoľkých potenciálnych potrubí, medzi ktorými bol aj TAPI. Ak by v tomto regióne existovali normálne podmienky, dnes by tieto potrubia  už fungovali. Ale v regióne nie je nič ani vzdialene podobné normálnym podmienkam kvôli zvláštnym záujmom a stratégiám všetkých veľkých krajín, ktoré súperia o kontrolu nad ropnými a plynovými zdrojmi.

Hlavnou prekážkou pre výstavbu potrubí cez Afganistan bol  a zostáva Taliban. Keď v 1980-tých rokoch sme chceli porážku  a odchod Rusov z Afganistanu, Talibovia boli naši spojenci, ale dnes bojujú proti nám a ich cieľom je nepripustiť víťazstvo americkej armády. Predpokladané potrubie, prechádzajúce cez Afganistan, celkom závisí od toho, či sa Talibovia rozhodnú ukončiť svoju vzburu a začať spoluprácu so všetkými stranami  tohto projektu. Berúc do úvahy našu stratégiu, ktorá spočíva v tom, aby sme ich bombardovali dovtedy, kým sa nevzdajú, k tomu sotva dôjde.

Bez súhlasu Talibov a spolupráce s nimi nie je žiadna šanca  ochrániť toto potrubie, ktoré  má prechádzať  cez mimoriadne pusté  a izolované oblasti. Potrubie jednoducho neznesie neprestajné  samovoľné  útoky a premení sa na príšerne drahé fiasko. Teraz je vám jasné, prečo je nevyhnutné  skrotiť Talibov a spraviť ich bezmocnými? A prečo  sa nechystáme odísť z Afganistanu?

Afganistan sa nachádza v úplnom strede regiónu, ktorého súčasťou sú veľké jadrové veľmoci – Čína, Rusko, Pakistan  a India. To pridáva Afganistanu obrovskú strategickú hodnotu. Navyše, to nie je len púštna hornatá krajina. Povráva sa, že tam sú obrovské zásoby  nerastných surovín: železnej rudy, uhlia, zemného plynu a ropy. Je prakticky nereálne, aby sa Pentagón čo i len zamyslel nad tým, žeby odtiaľ mal odísť.

Je veľmi ťažké sledovať, ako naši lídri, médiá a americký národ  naďalej klamú sami seba, veriac v to, že misia a úloha Spojených štátov  v Afganistane spočíva v tom, aby tam vybudovali demokraciu, zvíťazili nad  teroristami, zlikvidovali heroínový priemysel a dosiahli práva pre ženy. To je jednoducho nepochopiteľné. Ale musíme pamätať na to, že americký národ nemá ani potuchy o veľkej geopolitickej šachovej partii, ktorá sa vedie v Centrálnej Ázii a regiónoch  s ňou susediacich o kontrolu  nad týmito zdrojmi.

Takmer o 9 rokov neskôr Američania naďalej nerozprávajú o skutočných príčinách, kvôli ktorým armáda USA vedie bojové akcie v Afganistane. Tieto skutočnosti sú dobre známe najváženejším novinárom na Blízkom Východe, v Ázii a Európe – a áno, niekoľko ľudí v Amerike tiež vie, čo sa deje. Títo novinári veľa písali o ambicióznych plánoch  výstavby týchto ropovodov a plynovodov, ale v našej krajine majitelia veľkých korporácií donútili naše národné média byť ticho. A média zase donútili mlčať Američanov.

V súčasnosti sa situácia v Afganistane pre USA stále zhoršuje. Hnutie Taliban silnie a neprestajne verbuje nových bojovníkov, obzvlášť po tom, ako smrtiace bezpilotné lietadlá zabíjajú veľa nevinných mierových obyvateľov. Naše vojnové vedenie dospelo k záveru, že nemôže zvíťaziť v tejto vojne za existujúcich podmienok, pretože sa vracia k mylnej stratégii  vojny vo Vietname, ktorá spočíva v tom, aby do krajiny bolo posielaných čoraz viac a viac vojsk, ešte viac bômb a bezpilotných lietadiel, s klamlivou nádejou, že môžeme dokázať nesprávnosť lekcií dejín.

A takto americká verejnosť naďalej počúva tie isté staré vysvetlenia prítomnosti našej armády v Afganistane, rovnako ako počúvala klamlivé dôvody, ktoré predchádzali vtrhnutiu do Iraku a jeho okupácii. Vyzerá to, že veľmi veľká  časť  našej spoločnosti je pripravená uveriť prakticky čomukoľvek, čo jej rozprávajú národné médiá, v ktorých už nezostali žiadni normálni novinári.  Dôkazom toho, že americká verejnosť sa nechala obalamutiť médiami  je skutočnosť, že prieskumy verejnej mienky jeden za druhým nám ukazujú,  že milióny Američanov naďalej veria, že Saddám Husajn vlastnil zbrane hromadného ničenia a že sa priamo podieľal na organizácii teroristických útokov 11. septembra.

Snaha garantovať dodávky ropy a plynu v budúcnosti predstavuje jednu z najdôležitejších úloh všetkých najväčších  krajín sveta. Ale pozrime sa na USA a Čínu a ich viditeľne rozdielne  prístupy k dosiahnutiu tohto cieľa.

Čína, kde žije viac ako miliarda ľudí, predstavuje rýchlo rastúcu ekonomiku, ktorá pociťuje mimoriadne silnú potrebu ropy a plynu, nevyhnutnú pre jej priemyselný rast. Čína veľmi aktívne a úspešne realizuje rokovania  a podpisuje dohody po celom svete, vrátane afrických krajín a dokonca Južnej Ameriky  (Venezuela). Ozbrojené sily a obranný rozpočet Číny sú smiešne v porovnaní  s USA. Ale, ak máme použiť vojnovú terminológiu -  neuviazli ani v jednom močiari. Nemajú ani veľký  rozpočtový deficit ani veľký štátny dlh. Naopak, sú celosvetovým veriteľom číslo jedna.

Na druhej strane, USA demonštrujú  celkom iný prístup k zaručeniu ropných a plynových zdrojov, nevyhnutných pre našu budúcnosť. Veľmi aktívne realizujeme vojenské operácie na Blízkom Východe, obzvlášť pokiaľ ide o Irak (od roku 2003) a Afganistan (od roku  2001). Náš vojenský rozpočet tvorí takmer trilión dolárov a zo všetkých rozvinutých krajín máme najväčší rozpočtový deficit a najväčší štátny dlh. Sme celosvetový dlžník číslo jedna.

Desaťročia USA budujú základy  pres svoju nepretržitú prítomnosť v regiónoch Blízkeho Východu a Centrálnej Ázie, ktoré sú bohaté na surovinové zdroje. Ale táto agresívna stratégia, založená na vojenskej sile, sa ukázala byť nestabilná, zatiaľ čo čoraz viac krajín v týchto regiónoch  nachádza spôsoby ako klásť odpor našim zámerom.

Amerika sa znovu nachádza na rozhodujúcej križovatke a naši lídri musia pochopiť, že sa pridržiavajú katastroficky nesprávnej  stratégie, ktorá nikdy nefungovala a nikdy ani fungovať nebude. Nadišiel čas, aby prezident Obama  odviedol Ameriku   z tejto zhubnej cesty, po ktorej sme kráčali  a začal viesť krajinu celkom iným smerom.

Ak naša krajina a naši lídri nedokáže nájsť spôsob, ako sa zbaviť existujúcej fanatickej istoty, že iba naša vojenská moc a vojny môžu vyriešiť problémy prvoradej dôležitosti, neexistuje žiadna nádej na zachovanie našej demokracie.

Zdroj: opednews.com

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |