Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V Afganistane našli ložiská kovov - chelemendik.sk

 

V Afganistane našli ložiská kovov

2020-05-29  (00:35)

 - V Afganistane našli ložiská kovov

Geológovia objavili v Afganistane ložiská kovov za bilión dolárov


14. júna 2010  9:53

Americkí geológovia objavili v Afganistane zatiaľ neznáme ložiská kovov v hodnote dosahujúcej až bilión dolárov (cca 800 miliárd eur). Podľa predstaviteľov Pentagonu by sa Afganistan vďaka tomu mohol v budúcnosti stať ťažobnou veľmocou, uviedol denník The New York Times (NYT).

Podľa Američanov má Afganistan veľké zásoby železa, medi, kobaltu, zlata a predovšetkým lítia, ktoré sa využíva na výrobu batérií do väčšiny moderných elektronických prístrojov.

Ložiská sú rozptýlené po celej krajine, vrátane oblastí na juhu a východe krajiny, kde sa v súčasnosti vedú najtvrdšie boje medzi medzinárodnými a vládnymi silami na jednej strane a povstaleckým hnutím Taliban na druhej.

"Je tam ohromujúci potenciál," povedal po zverejnení zásob kovov veliteľ amerických jednotiek na Blízkom východe a v strednej Ázii David Petraeus. Podľa internej správy Pentagonu, z ktorej citovala agentúra Reuters, by sa Afganistan dokonca mohol stať "Saudskou Arábiou lítia", prirovnali Američania zásoby tohto kovu k zásobám ropy na Arabskom polostrove.

V Afganistane teraz nie je žiadny ťažobný priemysel ani vhodná infraštruktúra, takže krajina nedokáže svoje prírodné bohatstvo plne využiť skôr ako za niekoľko desiatok rokov. Podľa Reuters ale zverejnenie informácií o veľkých ložiskách kovov môže prilákať investorov z Číny, Indie alebo Ruska.

NYT ale upozorňuje, že objav ložísk kovov môže tiež spôsobiť ďalšie zintenzívnenie bojov. Bohaté zásoby kovov totiž podľa denníka môžu znamenať pre Taliban väčšiu motiváciu k tomu pokúsiť sa čo najskôr prevziať moc v krajine.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


protopartorg   |   2010-06-15  (16:24)
50%  
mínus plus
  Gratulujem americkým tažobným spoločnostiam :-))

Ešte doplním - z iného zdroja - že "spomínané nerastné zdroje boli "nájdené" na základe geologických máp a údajov sovietskych banských expertov, ktoré pochádzajú ešte z 80-tych rokov. Po odchode Sovietov sa údaje dostali do rúk afgánskych geológov. Až po páde vlády Talibanu r. 2001 boli údaje znovu odkryté."


doubleM   |   2010-06-15  (22:09)
50%  
mínus plus
  A cože to objevili? A proč si myslíte, že tam byli Rusové? No to je tedy objev. Propagandě třikrát hurá, hurá, hurá!
Zdraví MM.
protopartorg   |   2010-06-16  (02:14)
50%  
mínus plus
  doubleM: čo sa týka Rusov, myslím si, že majú dosť práce s vlastnými ložiskami nerastných surovín, predovšetkým na Sibíri. Hovorí sa, že sibírske ložiská nie sú ešte ani zďaleka všetky objavené a podchytené. A zastúpené je celé spektrum nerastov, s niekoľko málo výnimkami. Či je medzi nimi lítium - neviem.
Takže načo by im bolo bývalo treba sa kvôli tomu trepať do Afganistanu.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |