Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
VHĽAD Spoločná výstava Alexandra Glyadyelova a ikonopiseckej dielne «Nebo na Zemi - POZVANKA - VSTUP JE VOLNY - chelemendik.sk

 

VHĽAD Spoločná výstava Alexandra Glyadyelova a ikonopiseckej dielne «Nebo na Zemi - POZVANKA - VSTUP JE VOLNY

2020-05-27  (01:08)

 - VHĽAD            Spoločná výstava Alexandra Glyadyelova a ikonopiseckej dielne «Nebo na Zemi - POZVANKA - VSTUP JE VOLNY
Otovrenie a vernisáž výstavy “VHĽAD” sa uskutoční 26 apríla 2012 o 17:00 v budove administratívneho centra AIRCRAFT v galérii AIRCAFT na Ivánskej ceste 30/B 821 04 Bratislava. Výstava potrvá do konca augusta 2012-03-28

Expozícia spája dokumentárnu fotografiu a súčasnú ikonopiseckú tvorbu.

Vhľad -  neobyčajný dar, ktorý Boh nadelil človeku. Nezahŕňa len fyzický pohľad. Každý človek je unikátna bytosť a vďaka tomu príma vonkajší svet individuálne.

Výstava predstavuje 2 spôsoby videnia sveta:  fotograficko – dokumentaristický a pohľad kňaza – ikonopisca.

Č/B fotografia svedčí o páde sveta, ikona je svedectvom Božej lásky k tomuto svetu.

Dva aktuálne spôsoby umenia – súčasné a mimočasové. Spájajú sa c cieľom vytvorenia akéhosi priestoru, v tichu ktorého je možnosť započuť hlas Božej lásky. Odhliadnuc od všetkých nezhôd a záťaží tohto života hľadáme raj, snívame o ňom, nádejame sa na milosť Božiu.

Fotografia – uvedomenie si pádu, objektívne videnie nášho nedokonalého sveta. Ikona – je pohľadom do raja, smerovanie k nemu.

Cieľom projektu je utvorenie tvorivého dialógu medzi súčasným umením, ktorej zástupcom je fotografia a mimočasovým umením, ktoré zastupuje ikona. Medzinárodne uznávaný fotograf Alexander Glyadyelov predstaví svoju dokumentárnu sériu na tému opustených detí na Ukrajine a v Rusku. Pravoslávna ikona je zastúpená prácami ikonopiseckej školy „Nebo na Zemi“ sídliacej v Nikolaeve, Ukrajina.

Ikonopisecká škola „Nebo na Zemi“ bola založená v r. 2004 v meste, v ktorom sa prakticky nezachovali cirkovné a ikonopisecké tradície, z toho dôvodu bolo potrebné pracovať na ich znovuobjavovaní, znovuvytváraní. Po určitom čase fungovania sa ateliér premenil na ikonopiseckú školu, v ktorej umelci z Mykolaeva používajú pri tvorbe ikon rôzne maliarske techniky a duchovné aspekty ikony. Podľa mienky vedúceho predstaviteľa ateliéru - Otca Sergija, ikonopisectvo nie je založené len na majstrovstve techniky maľby, ale aj duchovnom raste. Z toho dôvodu zďaleka nie všetci záujemcovia, ktorí by sa radi vyučili umeniu ikonopisectva sa stanú ikonopiseckými majstrami. Z množstva učňov, ktorí prišli do ikonopiseckej školy, v jej zložení nakoniec zostali hlavne mladé dievčatá. Ku dnešnému dňu v ateliéri pracuje 7 ikonopiscov, každý z nich s vlastnou osobitosťou.
Sergij Pavelko, Xénia Glebova, natalia soboleva, Oľga Nestorova, Konstantin Samojlenko, Marija Pavelko, Jelaterina Cirulik. Aj keď na ikonách, ktoré umelci "napísali" budete márne hľadať podpis umelca, rukopis ikonopisca je možné rozoznať vďaka maliarskemu rukopisu umelca, alebo duchovnej zložky ikony.   

Ikonopisci pracujúci v ateôiéri "Nebo na zemi" pracujú podľa starodávnych postupov a technológií. Po dĺa predpísaných kánonov používajú iba prírodné materiály, dosky na ikony z lipového alebo čerešňového dreva, "pavolka"- - plátno, ktoré sa nalepí sa dosku a tvorí základ pre maľbu. Základný ktriedový náter( používa sa od 4 do 15 vrstiev zákl. náteru zhotoveného na báze kriedy a lepidla živočíšneho pôvodu) a rovnako farby ( zhotovené na báze prírodných minerálnych látok, pigmentov a vaječnej emulzie zhotovenej z vaječných žĺtkov a sväťenej vody) si pripravuje a mieša sám autor ikôn. Na mnohých prácach je možné vidieť rôzne spôsoby pozlátenia a postriebrenia za použitia pravého plátkového zlata. Háčiky, ktoré sa nachádzajú na ikonách su taktiež ručnou prácou.

Alexander Glyadyelov – narodený v Legnici v r.1956. vysokoškolské vzdelanie získal na Kyjevskom polytechnickom inštitúte. V polovici 80-tych rokov sa samostatne učil práci s fotografickým prístrojom. Od r.1989 sa profesionálne venuje fotografii ako fotožurnalista. V polovici 90-tych rokov sa zameral na dokumentárnu fotografiu. Počas svojich pracovných ciest navštívil krajiny ako: Rusko, Ukrajinu, Čečensko, Moldavsko, Kirgizsko, Uzbekistan, Tadžikistan, Gruzínsko, Arménsko, Litvu a taktiež Poľsko, Francúzsko, Českú rep., Švajčiarsko, USA, Somálsko, Keňu, južný Sudán, Swaziland a ďalšie.

Od r. 1996 Glyadyelov pracuje na dlhodobých dokumentárnych fotoprojektoch, spomedzi ktorých sa stali najznámejšie projekt zameraný na opustené deti na Ukrajine a v Rusku, o rozsahu epidémie HIV a AIDS o ľuďoch zasiahnutých epidémiou tuberkulózy a živote ľudí v zariadeniach pre kriminálnikov.

Glyadyelov je autor fotografií pre knihy: „ Tu a teraz“, „Interview s nádejou“ a ! Černobyl, zabudnutý čas“(všetky vyšli v nakladateľstve Blank-Press, Kiev). Jeho fotografie boli uverejnené v knižných projektoch „ Pandemic Facing AIDS“(Umbrage Editions, NYC). Fotografie Glyadyelova sú vystavované na viac ako 30-tich výstavách doma a v zahraničí.
Jeho práca bola ocenená cenou Grand-Prix Ukrpressfoto-97, cenou Hasselblad európskej fotografie (Švajčiarsko), v r.2001 získal Mother Jones Medal of Excellence, 2002 Moving Walls (USA).
Alexander Glyadyelov viac ako 15 r. spolupracuje s medzinárodnými organizáciami a jeho fotografie použili organizácie ako: Lekári bez hraníc, Human rights watch,The Global funds, UNAIDS, UNICEF, OOH a ďalšie.  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 - Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |