Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Utečenci v EÚ vytvorili „Turecký pochod“ - chelemendik.sk

 

Utečenci v EÚ vytvorili „Turecký pochod“

2020-08-05  (20:29)

 - Utečenci v EÚ vytvorili „Turecký pochod“

4.12.2015

Dokáže Ankara vyriešiť problém migrácie za európske peniaze?

V nedeľu 29. novembra EÚ a Turecko na mimoriadnom summite v Bruseli prijali plán krokov týkajúci sa migrácie. Ako vyhlásil šéf EÚ Donald Tusk „reč je o prerušení migračných tokov, ktoré smerujú do Európy cez Turecko“.

Stručne povedané, Turecko bude ďalej hrať úlohu zhromažďovača  sýrskych utečencov, ktorých je na tureckom území už teraz 2,2 miliónov. Na utečencov  bude Turecku vyhradených 3 miliardy  eur. Z toho  500 miliónov poskytne Eurkomisia a 2,5 miliardy členské štáty EÚ zo svojich rozpočtov.

Okrem toho EÚ  a Eurokomisia fakticky sľúbili  aktívnejšie preberať utečencov z Turecka a adaptovať ich v štátoch EÚ. Na tento cieľ chcú Európania vypracovať nový systém legálneho rozmiestnenia migrantov.

Čo je príznačné, Ankara hneď dala najavo, že za vyhlásenú sumu sa vykúpiť od migrantov Európanom nepodarí. Turecký premiér Ahmed Davutoglu sľúbil jedno: „tieto 3 miliardy nepôjdu Turecku, ale sýrskym utečencom“. Vzápätí dodal, že Turecko nemôže garantovať EÚ zníženie migračného toku ani po získaní európskej pomoci.

Brusel zatiaľ nevidí iné riešenie problému utečencov než bez účasti Turkov. Ako zdôraznila Angela Merkelová, „Turecko je kľúčovou krajinou pre prekonanie problému s utečencami“. Preto sú Európania pripravení doplatiť za služby balíkom politických ústupkov.

Napríklad EÚ a Turecko ohlásili začiatok nového kola rokovaní o prijatí Turecka do EÚ. Ako zdôraznil šéf Eurokomisie Jean-Claude Juncker vzťahy EÚ a Turecka sa „musia vidieť širšie než spolupráca ohľadne  migračnej krízy a že  „rokovania  o vstupe Turecka do EÚ si žiadajú progres“.  

Navyše, Juncker vyhlásil,  už možno na jeseň 2016 EÚ zruší vízový režim s Tureckom.

Inými slovami, pokým Rusko ide čoraz viac do rozporu s Tureckom, Brusel stavia Turecko na pozície strategického partnera. V Európe však  s takýmto vývojom  udalostí zďaleka nie sú všetci spokojní.

Podľa nemeckého portálu Deutsche Wirtschafts Nachrichten, „pred EÚ vyvstáva jediná dôležitá otázka. Konkrétne, či je zodpovedné robiť z nemeckých a európskych daňových poplatníkov spolúčastníkov tureckej vlády, ktorá spolupracuje s teroristickou skupinou Islamský štát? Podľa spomínaného portálu, existuje podozrenie, že Európania v súvislosti s obchodom s utečencami sa zmenia na sponzorov nebezpečnej teroristickej siete vo svete“.

S generálnou líniou Bruselu nesúhlasia ani lídri jednotlivých európskych krajín. Napríklad belgický premiér Charles Michel kategoricky vyhlásil, že „Belgicko úplne vylučuje účasť v akýchkoľvek schémach umiestnenia migrantov v EÚ, vrátane Turecka“. Podľa jeho názoru treba najskôr jasne vidieť, aké nové záväzky na seba Ankara prevezme pri kontrolu hraníc, v boji s pašerákmi migrantov a obmedzením migračných tokov.

Dokáže Turecko zastaviť tok migrantov do Európy, aké politické výhody z toho pre Ankaru vyplývajú?

Je dosť príznačné, že na summit  do Bruselu nepricestoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara delegovala do Bruselu premiéra Davutoglu, čím zámerne znížila status rokovaní.

Áno, EÚ dáva Turkom 3 miliardy eur na vybavenie utečeneckých  táborov. Problém však spočíva v tom, že Európania nástoja na zatvorení turecko-sýrskych hraníc  a Ankara to kategoricky odmieta robiť.

Naopak, Turci zámerne oslabujú kontrolu týchto hraníc a stimulujú prílev utečencov. Utečenci im síce vytvárajú isté problémy, ale nie neprekonateľné. Zato z hľadiska Ankary, migranti na tureckom území sú výborní spôsob, ako donútiť EÚ platiť Turkom veľké peniaze. Nielen za vybavenie táborov, ale aj čiastočne refundovať vojenské výdavky Turecka.

Aby schéma fungovala efektívnejšie, Turci zašli ešte ďalej. Namiesto toho, aby zadržiavali sýrskych utečencov v táboroch, povzbudzujú ich k migrácii do Európy. Tureckým mafiánskym skupinám dali možnosť vyrábať falošné pasy pre Sýrčanov a prepravovať utečencov na európske územie.

V postate súčasná migrácia bola organizovaná tureckou vládou s cieľom vyvíjať tlak na EÚ.

SP: — Dosiahol tento tlak svoj cieľ?

—  Iba čiastočne. Európania, ako vidíme, dávajú Turkom veľké peniaze. Navyše, Ankara, ktorá sa ocitla v zložitej situácii s Moskvu dostala isté politické záruky od EÚ.

V Európe si uvedomujú, že Erdoganov príkaz zostreliť ruské Su-24 M nad sýrskym územím bola obrovská hlúposť. Európania však dali najavo, že Turkov podporia,  ak by Rusko vo vzťahu k Turecku pristúpilo ku agresii. Aj to je daň za zdržiavanie utečencov.

SP: — Neznepokojuje Brusel fakt, že podpora Ankary ho mení,  podľa slov Deutsche Wirtschafts Nachrichten, na sponzora najnebezpečnejšej teroristickej siete na svete?

—  Aby Turecko dosiahlo svoje vnútropolitické ciele, zvrhnutie Asadovho režimu a nastolenia novej sýrskej vlády, spojeneckej s Ankarou, je nútené používať radikálnych džihádistov z al-Káidy, Jabhat al-Nusra a ISIL. Nemyslím, žeby Ankara chcela príchod al-Káidy k moci v Sýrii. Niekto však musí bojovať s Asadovým režimom a prax ukazuje, že Turkov-nacionalistov je v Sýrii máli a prozápadná sýrska opozícia dáva prednosť „bojovať nie na bojovom poli s kalašnikovom, ale na Facebooku.

Aj Západ to chápal a na kroky Ankary hľadel cez prsty. Situácia však zašla príliš ďaleko. Radikálni islamisti z času na čas začínajú bojovať proti irackej vláde, ktorá je na Západe vnímaná ako spojenec. Okrem toho, džihádisti organizujú   teroristické útoky v Európe.

To vyvolalo vlnu pobúrenia nad tureckou politikou. Závery summitu však ukazujú, že Ankara aj tak čiastočne v tomto smere  – kritika na jej adresu nebude nijaká mimoriadna.

SP:  — Teraz Turecko zatvorí prílev sýrskych utečencov do Európy?

—  Úprimne povedané, neverím tomu. Turecké tábory sú preplnené a štruktúry ich prepravy do EÚ sú vytvorené a spoľahlivo fungujú. Takže skôr zostane všetko pri starom.

SP: —  Hrozí Európe vnútropolitická kríza v súvislosti s prílevom utečencov?

— Podľa môjho názoru, verejná mienka v Rusku zveličuje význam problému utečencov pre Európu. Podľa môjho hodnotenia, EÚ dokáže absorbovať súčasnú vlnu utečencov.

V EÚ to povedie ku hlasovaniu za nesystémové pravicové strany a istej kríze dôvery k centristickým stranám. Európske elity si však už spočítali, že je pre ne je výhodné prijímať sýrskych utečencov, aby znížili cenu pracovnej sily a ekonomiku EÚ urobili viac konkurencieschopnou. A svoju pozíciu nezmenia...

-Otázka dať Turecku viac peňazí na utečencov a ako bonus poskytnúť bezvízový režim s EÚ, bola fakticky rozhodnutá ešte pred incidentom so zostrelením ruského lietadla, hovorí prezident Fondu Migrácia 21. storočia Viačeslav Postavnin. Podľa neho je to celkom logické rozhodnutie. Predsa len, Turecko už teraz má na svojom území viac než 2 milióny utečencov a je najefektívnejším filtrom na ceste migrácie zo Sýrie. Mimochodom, EÚ platí za utečencov nielen Turecku, ale aj Libanonu (na jeho území je 1,5 milióna migrantov), a Jordánsku (1 milión).

Na druhej strane, v podmienkach rusko-tureckého konfliktu,  prítomnosť problému migrácie dáva politické eso do rúk Turecku. Je viac než isté, že v prípade eskalácie vzťahov medzi Moskvou-Ankarou, Európania podporia Turkov.

Áno politika Merkelovej sa nepáči mnohým európskym lídrom. Merkelová však veľmi rýchlo oponentov zatlačila do kúta – svojím politickým aj peňažným vplyvom.

Treba si uvedomiť, že Nemecko je hlavným ideológom využitia Turecka ako prekážky na ceste migrácie. Myslím, že Nemecku sa predsa len podarí pozastaviť „turecký pochod“ utečencov. Lebo ak bude Nemecko porazené, EÚ sotva bude môcť existovať v jej súčasnej podobe a práve Nemecko je hlavným beneficientom členstva v EÚ...


Zdroj: Svobodnaja pressa  
http://svpressa.ru/world/article/137183/ 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |