Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Úsporné domy stlačia výdavky o polovicu - chelemendik.sk

 

Úsporné domy stlačia výdavky o polovicu

2020-05-25  (15:08)

 - Úsporné domy stlačia výdavky  o polovicu

Úsporné domy stlačia výdavky za energie najmenej o polovicu

15.10.2010

Vysoké náklady na energie, ale aj čoraz prísnejšie zákonné normy nútia ľudí zamýšľať sa nad energeticky úspornými stavbami. Podľa ambicióznej smernice Európskej únie do 31. decembra 2020 budú musieť mať všetky nové budovy takmer nulovú spotrebu energie. Zatiaľ je "nulových domov" len málo.

Na Slovensku ide na bývanie viac než pätina výdavkov, preto je bývanie, ktoré šetrí energie, aktuálnou témou pre rodiny už niekoľko rokov.
Autor: SHUTTERSTOCK

Na Slovensku priemerná domácnosť podľa údajov Štatistického úradu SR zaplatí ročne za bývanie a energie v priemere 736 eur na osobu. To je viac ako pätina všetkých výdavkov domácnosti.

Zateplenie nestačí

Bývanie, ktoré šetrí energie, je preto aktuálnou témou už niekoľko posledných rokov. Väčšina ľudí sa zameriava iba na zateplenie, ale domy, ktoré sú už naprojektované a vybudované s nízkou spotrebou energie, dokážu stlačiť výdavky za energie ešte viac. Na polovicu alebo v prípade pasívnych domov dokonca na desatinu bežnej spotreby.

Nové typy domov sú ekologické nielen v tom, že sú šetrné k zdrojom energie, ale môžu byť postavené z materiálov, ktoré nezaťažujú životné prostredie a sú recyklovateľné. Môžu byť z dreva, nepálených tehál, ale aj zo slamy či z hliny, alebo sú to domy, kde sa tieto materiály využijú aspoň sčasti.

Koľko minie energeticky úsporný dom Najviac výdavkov ide na teplo a prípravu teplej úžitkovej vody. Kým v bežných domácnostiach sa spotreba tepla pohybuje medzi 200–300 kWh/m2 za rok, v nových stavbách okolo 150 kWh/m2 za rok, v pasívnych domoch neprekročí 15 kWh/m2. Podľa miery úspor možno domy šetriace energiu rozdeliť na niekoľko hlavných skupín – energeticky úsporné domy so spotrebou 50–70 kWh/m2 za rok, nízkoenergetické domy so spotrebou 30 až 50 kWh/m2 za rok a energeticky pasívne domy, ktoré za rok minú 5 až 15 kWh/m2. Ďalším typom je takzvaný "nulový" dom, ktorý na teplo spotrebuje najviac 5 kWh/m2.

Pri vhodnej konštrukcii môže dom pretepliť iba Slnko aj bez solárnych panelov. "Pri dokonalej izolácii a riadenej cirkulácii vzduchu by na vykúrenie menšej miestnosti stačila jedna stowattová žiarovka," dodáva architekt Henrich Pifko, podpredseda Inštitútu pre energeticky pasívne domy.

Ak sa dom vhodne umiestni a dispozičným riešením využije možnosti okolitej prírody, ako zdroj energie poslúži najmä slnečná energia alebo tepelná energia zeme. Predpokladom úspešného šetrenia teplom je samozrejme dobrá izolácia. Pasívne domy sú dokonca vzduchotesné s riadenou cirkuláciou vzduchu. V zime nepotrebujú radiátor, v lete klimatizáciu a sú pre človeka zdravšie.

Zlou správou je, že energeticky úsporné domy bývajú drahšie ako bežné stavby, lebo sú náročné na kvalitné materiály, perfektnú izoláciu a potrebujú niektoré špeciálne zariadenia. Členovia Inštitútu pre pasívne domy priznávajú, že v zásade zníženie spotreby tepla na vykurovanie o polovicu vyvolá investičné náklady navyše asi o 10 – 15 percent.

Slovensko pri podpore energeticky úsporného bývania zatiaľ urobilo iba prvý krok – keď pred dvoma rokmi zaviedlo povinný energetický certifikát nielen všetkých nových budov, ale aj tých, čo prejdú významnou obnovou (napríklad zateplením). Certifikát zaradí budovu do energetickej triedy podľa energetickej hospodárnosti a hodnotí množstvo energie potrebnej na vykurovanie, na prípravu teplej vody, na chladenie a vetranie a na osvetlenie budovy pri jej bežnej prevádzke.

Energetický certifikát treba predložiť ako prílohu (originál) aj ku kúpnej zmluve (overenú kópiu pri prenájme) a platí pre rodinné aj pre bytové domy i pre administratívne a iné budovy. Každá nová budova pritom musí spĺňať aspoň minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť určené technickými normami.

Spotreba energie o kúpe nerozhoduje

Odborníci z Energetického centra uvádzajú, že nízkoenergetický dom je pri prevádzke až šesťkrát úspornejší ako bežný. Kým starší dom s plochou 150 m2 minie za rok 27–tisíc kWh energie, novostavba podľa noriem 15–tisíc kWh a nízkoenergetický dom minie 2 500 až 7 500 kWh energie. Aby dom naozaj významne šetril energiu, musí byť nielen zateplený, ale už jeho konštrukcia musí spĺňať potrebné tepelnotechnické vlastnosti a špeciálne plánované vykurovanie a prípravu teplej vody.

Ľudia, ktorí si kupujú hotový dom alebo byt, sa ešte veľmi nezaujímajú o to, ako náročný je na spotrebu energie. "Na energie sa pýta každý klient, ale nie je to faktor, ktorý by príliš ovplyvnil ich rozhodnutie. Zateplenie domu ovplyvňuje klientov najmä z estetického hľadiska, dom je krajší, útulnejší, pri bytoch pod strechou je aká–taká záruka, že nezatekajú," hovorí Marian Korgo, riaditeľ realitnej kancelárie Bytoč. "Nemal som prípad, že by kupujúcich extra zaujímali energie," dodáva Andrej Barz realitnej kancelárie Abcontact v Piešťanoch.

Prečo stavať úsporný dom

"Pasívne domy ušetria 9/10 energií, ktoré momentálne na vykurovanie a prevádzku domov využívame. Je to prakticky najrýchlejšie opatrenie, ako pomôcť životnému prostrediu a zároveň znížiť maximálne výdavky na vykurovanie alebo chladenie domov," hovorí Zuzana Kierulfová, architektka a členka občianskeho združenia ArTUR – architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj.

"Výborné na pasívnych domoch je, že dokážu maximálne využiť pasívne slnečné zisky a zvyšujú aj kvalitu a tým trvácnosť konštrukcií. Zároveň sa dbá aj na celkovú spotrebu energie pri prevádzke, takže sa vyžaduje aj efektívnosť osvetlenia aj bielej techniky v domoch," dodáva.

Čím je dom energeticky náročnejší, tým je jeho prevádzka drahšia. Kvalitné stavebné konštrukcie však nie sú lacné, a tak je energetická efektívnosť stále len otázkou peňazí, hoci ide o viac.

"Niektoré výhody nie je možné vyjadriť v peniazoch. Stačí dobre premyslená rekonštrukcia a okrem finančnej úspory má užívateľ domu zrazu vo svojom príbytku lepšiu akustiku, vetranie, osvetlenie i termickú pohodu, vďaka čomu menej trpí organizmus a zvyšuje sa jeho celková výkonnosť a koncentrácia," hovorí Ľubica Hromá zo spoločnosti BASF Slovensko, ktorá poskytuje poradenstvo pri zvyšovaní energetickej hospodárnosti budov.

Na Slovensku je podľa odhadov Inštitútu pre energeticky pasívne domy takýchto domov asi tucet, kým v susednom Rakúsku ich stojí vyše štyritisíc a v priebehu troch rokov by ich malo byť až 27–tisíc. Tento nepomer súvisí najmä s podporou, akú jednotlivé štáty venujú energetickej hospodárnosti budov.

Najrozumnejšie je stavať ľahkú zateplenú obvodovú konštrukciu a masívne steny a stropy vnútri. Dobré je využiť nepálené tehly alebo ubíjanú hlinu na udržanie väčšej vlhkosti prostredia v zimnom období. Výborné tepelnoizolačné vlastnosti majú slamené baly, a keď sú omietnuté hlinou, spĺňajú aj prísne podmienky požiarnej odolnosti. Na trhu sú však k dispozícii viaceré prírodné izolácie, je len potrebné, aby sa nimi architekti a stavitelia začali zaoberať. Dôležitým aspektom, ktorý napomáha vnútornej aj vonkajšej klíme nielen v zime, ale najmä v lete, sú vegetačné strechy, ktoré sú navyše pri správnej realizácii trvácnejšie ako iné.

Rozdelenie energeticky úsporných domov

Energeticky úsporný dom má energetickú spotrebu 50 až 70 kWh/m2 za rok

Úsporné opatrenia: zvýšenie tepelnoizolačných hodnôt obvodového plášťa, cielené využitie pasívnych solárnych prvkov, využitie aktívnych solárnych prvkov, úsporný konvenčný vykurovací systém

Nízkoenergetický dom má energetickú spotrebu 30 až 50 kWh/m2 za rok

Úsporné opatrenia: použitie vysokokvalitnej tepelnej izolácie plášťa pasívne aj aktívne využitie slnečnej energie, mechanické vetranie s rekuperáciou tepla, nízkoteplotný vykurovací systém

Energeticky pasívny dom má energetickú spotrebu 5 až 15 kWh/m2 za rok

Úsporné opatrenia: dokonalý obal budovy, pasívne aj aktívne využitie slnečnej energie, mechanické vetranie s rekuperáciou tepla, bez konvenčného vykurovacieho systému. ! Energeticky nulový dom má energetickú spotrebu do 5 kWh/m2 za rok Úsporné opatrenia: vhodná kombinácia umiestnenia domu, jeho smerovania, využitie okolitých tepelných

Osem zásad pre návrh nízkoenergetického domu

 1. Navrhnite budovu v súlade s okolitým prostredím – zvoľte kompaktnú stavebnú formu, umiestnite budovu s ohľadom na miestnu klímu, konfiguráciu terénu, vegetáciu, orientáciu na svetové strany a spôsob okolitej zástavby.
 2. Stavajte ekologicky – z prírodných a recyklovateľných materiálov a šetrne ku okolitému prostrediu. Súčasťou plánovania stavby by mal byť aj návrh nakladania s vodami a odpadmi na pozemku, aby sa čo najviac využili na mieste. Mikroklíme pomôže zadržanie dažďovej vody, zvážte návrh vegetačnej strechy.
 3. Využite slnečné žiarenie – navrhnite primerane veľké južne orientované okná, využite transparentné tepelné izolácie, prípadne zriaďte zimné záhrady. Dôležitým sprievodným opatrením je akumulácia pasívnych energetických ziskov a letná tepelná ochrana (tienenie) proti prehrievaniu budovy.
 4. Zvýšte tepelnú ochranu objektu – realizujte vysoký tepelnoizolačný štandard a zabráňte vzniku tepelných mostov.
 5. Využite riadené vetranie a zabezpečte vzduchotesnosť obalových konštrukcií – riadené vetranie zabezpečuje potrebný prísun čerstvého vzduchu v požadovanej kvalite s minimálnymi energetickými stratami, pretože časť tepla odvádzaného vzduchu sa dá spätne využiť. Pre zamedzenie energetických strát je dôležité vyhotovenie vzduchotesných stien a strechy.
 6. Zvoľte optimálny zdroj na pokrytie zvyškovej potreby tepla – využite prednostne obnoviteľné zdroje tepla. Nízkoenergetické domy majú nízku spotrebu tepla a vystačia so zariadenitovicami s menším výkonom (napr. tepelné čerpadlá), prípadne s malým množstvom paliva (napr. drevo).
 7. Voľte nízkoteplotný vykurovací systém na distribúciu tepla, zvoľte energeticky úspornú výrobu teplej vody – nízke teploty vykurovacích médií vedú k menším tepelným stratám, to platí pre distribúciu aj pre prípravu tepla. Použite aktívne solárne zariadenia (solárne kolektory) alebo tepelné čerpadlá
 8. Naučte sa, ako váš dom "používať", využívajte energeticky úsporné spotrebiče – pre optimálnu prevádzku je nevyhnutné správne nastavenie technických zariadení pre dennú a nočnú prevádzku a pre rôzne ročné obdobia.

ZDROJ: INŠTITÚT PRE ENERGETICKY PASÍVNE DOMY, ENERGETICKÉ CENTRUM BRATISLAVA, ARTUR – ZDRUŽENIE ARCHITEKTÚRA PRE TRVALO UDRŽATEĽNÝ ROZVOJ

Aká je optimálna teplota miestností

 1. obytné miestnosti (obývacie izby, spálne, jedálne): 20 oC
 2. kuchyne: 20 oC
 3. kúpeľne: 24 oC
 4. WC: 20 oC
 5. vykurované predsiene a chodby: 15 oC
 6. vykurované schodiská: 10 oC

POZN. PRI IDEÁLNEJ RELATÍVNEJ VLHKOSTI V MIESTNOSTI 40 – 60 %

ZDROJ: ENERGETICKÉ CENTRUM BRATISLAVA

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 - Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |