Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Úspech iba cez politiku - chelemendik.sk

 

Úspech iba cez politiku

2020-07-08  (04:46)

 - Úspech iba cez politiku

Zárukou úspechu sú pre Slováka opäť známosti v politike

Vladimír Jancura

Najmä vzdelanie, usilovná práca a ochota riskovať rozhodovali o životnom úspechu
pri vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. V posledných rokoch sa k tomu významne pridružili politické známosti a prosperujúci región.

Také sú závery reprezentatívneho výskumu o sociálnych nerovnostiach. Sociológovia porovnávali údaje z rokov 1988, 1993 a 2009.

Na sklonku éry socializmu bolo rozhodujúcim faktorom na dosiahnutie úspechu v živote poznať správnych

ľudí vrátane politických konexií. V roku 1993 sa tento činiteľ dostal až na 7. miesto. Odvtedy však jeho význam vzrástol dvojnásobne.

"Kým v roku 1993 sa mladým Slovákom črtala takpovediac americká cesta k úspechu, dnes majú pred sebou skôr taliansku cestu," myslí si sociológ Roman Džambazovič z Univerzity Komenského. Znamená to, že úspešná kariéra závisí skôr od známostí čí blízkosti k nejakej politickej strane.

Podľa údajov z októbra 2009 sa veľmi posilnil aj ďalší faktor - regionálny. Kde na Slovensku

sa človek pokúša urobiť kariéru: V Bratislave, Košiciach, Zemplíne alebo na Kysuciach?

Medzi ďalšie významné činitele patrí odvaha ísť za prácou do zahraničia, mať bohatých rodičov, byť mladý a ctižiadostivý. Väčšina opýtaných však označila za veľmi dôležité aj dobré vzdelanie. "Jeho význam v povedomí verejnosti sa za pätnásť rokov zvýšil takmer dvojnásobne," spresnil sociológ.

Výskum

zároveň zisťoval názory Slovákov na súčasné a žiaduce rozvrstvenie spoločnosti. Väčšina opýtaných si myslí, že na vrchole je nepočetná elita. Aj strednú vrstvu považuje za nedostatočnú. Naopak, základňa tejto pyramídy je podľa ľudí neprimerane veľká. Prevláda pritom mienka, že všetko by to malo byť naopak.

"Slováci chápu nevyhnutnosť určitých nerovností. Sú však proti priepastným rozdielom medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami," dodáva Džambazovič.

Čo sa týka konfliktov medzi rôznymi sociálnymi skupinami, opýtaní označili za najostrejšie napätie medzi Rómami a Nerómami i medzi Slovákmi a Maďarmi. "Vnímajú ho však viac Nerómovia ako Rómovia a Slováci viac ako Maďari, čo svedčí o spolitizovaní celej veci," dodal sociológ Ján Bunčák z Univerzity Komenského.

Oveľa menej ľudí však vníma napätie medzi bohatými a chudobnými či medzi manažmentom a zamestnancami. "Takmer vôbec necítia napätie medzi robotníkmi a strednou vrstvou či medzi pracujúcimi a dôchodcami, čo v modernej spoločnosti býva zdrojom vážnych sociálnych konfliktov," uzatvára sociológ.


Zdroj: Vladimír Jancura, pravda.sk

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |