Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Úpadok Západu - chelemendik.sk

 

Úpadok Západu

2020-09-28  (19:42)

 - Úpadok Západu

11.6.2014


Hoci na prvý pohľad tradičné politické strany – národné a socialistické – vyhrali voľby do Europarlamentu, nemôžeme nespomenúť fakt, že jedny aj druhí stratili milióny hlasov. Charakteristickou črtou  volieb sa stalo upevnenie  pozícií ultrapravicových a ultraľavicových strán v celej Európe, nepriateľov eura a EÚ, ktorí si želajú likvidovať jedno aj druhé v mene obnovenia bývalých štátov, zatvoriť hranice pre imigrantov, otvorene hlásať svoju xenofóbiu, nacionalizmus, antidemokratické a rasistické názory.


To, že medzi nimi existujú rozdiely a protirečenia, vôbec nemení nič na tom, že rastie všeobecná politická tendencia, ktorá doteraz bola považovaná za marginálnu a málo významnú. Predvolebný zápas však ukázal, do akej miery sa táto tendencia zosilnila v poslednom čase.


Najvýraznejším dôkazom sú v výsledky volieb vo Francúzsku a Veľkej Británii. Národný front na čele s Marine Le Penovou, ktorý sa ešte donedávna nebral vážne, sa stal teraz hlavnou politickou stranou vo Francúzsku (ak v minulosti v Europarlamente vôbec nebol zastúpený, teraz tam má 24 poslancov). Strana nezávislosti Veľkej Británie (UKIP), porazila konzervatívcov aj labouristov a stala sa najpopulárnejšou, nazbierajúc najväčší počet hlasov v kolíske demokracie.

Obidve strany tvrdo vystupujú proti EÚ a euru, vyzývajú k tomu, aby sa zabránilo imigrácii, ktorú považujú za hlavnú príčinu zníženia životnej úrovne, nezamestnanosti  rastu zločinnosti v celej západnej Európe. Krajná pravica sa výrazne aktivizovala aj v Dánsku a eurofóbovia z rakúskej strany slobody (FPÖ) získali 20%. V Grécku vyhrala voľby koalícia radikálnej ľavice, známa svojím euroskepticizmom a neonacistická strana Zlatý úsvit zastúpená v Europarlamente tromi poslancami (10%hlasov) Podobnú situácii, i keď  takú dramatickú, je možné pozorovať v Maďarsku, Fínsku, Poľsku a iných krajinách, kde populizmus a nacionalizmus priťahujú čoraz viac hlasov voličov.


Niektorí analytici sa snažia upokojiť čitateľov a seba samých tvrdeniami, že výsledky sú iba vyústením nespokojnosti, živelným protestom než odrazom nových ideologických  závanov na starom kontinente. Tak ako je očividné, že kríza, ktorá vyvolal nezamestnanosť a znížila životnú úroveň zoslabne až o niekoľko rokov, podobne tak aj politický obrat, ktorý voľby demonštrovali, sa môže prehĺbiť a pretiahnuť.


Aké to bude mať dôsledky? V prvom rade, ak sa aj európska integrácia nezastaví úplne, bude sa rozvíjať oveľa pomalšie než bol plán. S istotou sa dá povedať, že niektoré krajiny budú vypadávať z tohto procesu, počínajúc Veľkou Britániou, ktorej vystúpenie je takmer nezvratné. Európska únia je čoraz rozrobenejšia, čo napokon môže viesť k jej rozpadu. Takýmto spôsobom najväčší demokratický projekt utrpí fiasko a podráždené európske štáty sa  dostanú do víru vášní, ktoré povedú k hrôzam druhej svetovej vojny. Ale aj v prípade, že vojna nevypukne a nerozšíri sa, ich ekonomický a politický úpadok bude nevyhnutný pod stálym dohľadom nového (a súčasne starého) ruského impéria.

V poslednom čísle časopisu American Interest, na čele ktorého stojí Francis Fukujama, bol uverejnený sociologický prieskum nazvaný America Self-Contained?, v ktorom veľa amerických analytikov, rôznych  názorových smerov diskutuje o zahraničnej politike Obamovej administratívy. Zhodnosť názorov bila do očí. Nie preto, že v USA prevážil nacionálno-fašistický populizmus, ktorý môže zničiť Európu, ale preto, že využívajúc úplne iné metódy, krajina, ktorá bola doteraz lídrom demokratického a liberálneho Západu, striasla zo seba túto zodpovednosť, aby sa venovala vnútorným záležitostiam a súhlasí s  tým, že oslabená  je odsúdená hrať druhoradú úlohu v súčasnej ére globalizácie.


Analytici majú rozdielne názory na dôvody tohto úpadku, ale sú zajedno v tom, že úpadok sa prejavuje v zahraničnej politike. Podstata spočíva v tom, že Obama sa pri jednoznačnej podpore väčšiny obyvateľov systematicky vyhýba prijatiu zodpovednosti za riešenie medzinárodných problémov – spočiatku vyviedol americké vojská z Iraku, teraz odchádza z Afganistanu, pretože islamistickí fanatici v týchto krajinách  naďalej vyčíňajú a vyvolávajú nepokoje. Na druhej strane Biely dom umožnil Rusku a Číne, aby zvíťazili, keď pohrozil vmiešať sa do sýrskeho konfliktu, aby skoncoval s používaním chemických zbraní zo strany vládnych vojsk proti civilnému obyvateľstvu.


USA nielenže nerealizovali svoju hrozbu, ale ani nespomenuli, že dve vyššie spomenuté veľmoci pokračovali v dodávkach týchto smrtonosných zbraní sýrskej diktatúre. Dokonca aj Izrael si neodpustil ponížiť americkú administratívu, keď sa prostredníctvom svojho štátneho tajomníka Johna Kerryho administratíva pokúšala byť nápomocná pri obnove rokovaní s Palestíncami. Tel Aviv to otvorene presekol.


Podľa prieskumu The American Interest, nič z vyššie uvedeného nie je náhodné. Reč je skôr o nejakej tendencii, ktorá svojimi koreňmi siaha do minulosti. Dlho o sebe nedala nič vedieť, ale po finančnej kríze, ktorá zasiahla Američanov, táto tendencia začala silnieť a prejavovať sa v činnosti vlády, ktorá sa rozhodla ju pretaviť do života.


Hoci myšlienka o tom, že USA všetky svoje sily sústredia na riešenie vnútorných problémov a v mene urýchlenia ekonomického rozvoja a obnovy vysokej životnej úrovne, ktoré dosiahli v minulosti, sa zrieknu úlohy svetového lídra západného sveta a zasahovania do záležitostí iných je kritizovaná zo strany Republikánskej strany, má podporu medzi obyčajnými ľuďmi. Títo ľudia sú presvedčení o tom, že USA sa musia prestať obetovať v mene „iných“, zapájať sa do ničivých vojen, nezmyslene míňať svoje materiálne zdroje a dodávať na pole boja mládež, popri tom, že chýba práca a život obyčajných ľudí je čoraz ťažší. V jednej časti prieskumu je ukázaná podpora väčšiny obyvateľov, aby Obama výrazne znížil vojenské výdavky


Aké z toho plynú závery? Ten prvý spočíva v tom, že svet sa zmenil oveľa viac, než sme predpokladali a úpadok Západu, toľký raz predpovedaný milovníkmi katastrof a intelektuálmi, sa nakoniec stal realitou našich dní. Aký úpadok? Predovšetkým vedúcej úlohy, ktorú Európa a USA zohrávali  v neďalekej a ďalekej minulosti v mnohých dobrých i zlých veciach. História sa teraz rodí nielen tam, ale aj v iných krajinách a častiach sveta, ktoré predkladajú svoje modely, zvyky a metódy ostatnému svetu. Samotná táto decentralizácia politickej moci nebola až tak zlá, ako predpokladal Francis Fukujama, ak by sa po páde Berlínskeho múru liberálna demokracia rozšírila po celom svete a vystriedala všetky prejavy autoritarizmu.


Žiaľ, všetko to vyšlo inak, skôr naopak. Nové formy autoritatívnej vlády, podobné tým, aké sledujeme v súčasnom Rusku a Číne, vystriedali minulé a teraz demokracia, skôr začína ustupovať a scvrkávať sa , oslabovaná trójskymi koňmi, ktoré začínajú prenikať do toho, čo sme v minulosti pokladali za bašty slobody.


Zdroj: Inosmi.ru; La Nacion Argentina 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |