Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ukrajina zažíva najkrvavejšie chvíle postsovietskej histórie. Zahynulo už najmenej 51 ľudí - chelemendik.sk

 

Ukrajina zažíva najkrvavejšie chvíle postsovietskej histórie. Zahynulo už najmenej 51 ľudí

2020-05-27  (00:32)

 - Ukrajina zažíva najkrvavejšie chvíle postsovietskej histórie. Zahynulo už najmenej 51 ľudí
20.2.2014  13:43   SITA    

KYJEV - Počet obetí nepokojov stúpol na 51. Dnešné zrážky v centre ukrajinskej metrololy si už vyžiadali najmenej 21 mŕtvych. Informovala o tom agentúra Reuters odvolávajúc sa na svojho fotografa, ktorý telá napočítal priamo v centre nepokojov. Jednu obeť už skôr ohlásila polícia. Ďalších 287 osôb museli po zrážkach medzi policajtmi a demonštrantmi v Kyjeve počas tohto týždňa hospitalizovať.

Takmer 300 osôb museli po zrážkach medzi policajtmi a demonštrantami v Kyjeve počas tohto týždňa hospitalizovať. 

Ako uviedlo ministerstvo na svojej internetovej stránke, medzi hospitalizovanými je 88 policajtov, šesť novinárov a štyria cudzinci. Opoziční aktivisti, ktorí ošetrujú zranených demonštrantov v tamojšom kláštore, však tvrdia, že počet zranených je v skutočnosti oveľa vyšší.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a vodcovia protestov sa v stredu po dvoch dňoch pouličných bojov dohodli na prímerí.

Na stredajší vývoj situácie na Ukrajine sa môžete pozrieť v tomto článku

Násilie bolo najkrvavejšie od začiatku demonštrácií pred troma mesiacmi, keď Janukovyč odmietol podpísať dohody s Európskou úniou a uprednostnil bližšie vzťahy s Ruskom.

Situáciu na Ukrajine sledujeme ONLINE:

13:24 - Počet obetí nepokojov podľa agentúry Reuters stúpol  na 51, z čoho najmenej 12 bolo členmi policajného zboru. Ide o najkrvavejšie hodiny Ukrajiny za posledných 22 rokov. Miestne médiá informovali, že vo štvrtok zahynulo viac než 30 demonštrantov.

13:01 - Líder ukrajinskej opozície Vitalij Kličko navrhol zvolať na štvrtkové popoludnie mimoriadne zasadnutie parlamentu.

Vo svojom vyhlásení Kličko vyzval, aby sa poslanci zišli dnes o 15:00 miestneho času a spoločne hľadali cestu z kritickej situácie, v ktorej sa Ukrajina ocitla.

Kličko dnes znova zopakoval svoju výzvu na predčasné prezidentské voľby. "To je teraz jediný spôsob, ako zastaviť násilie," uvádza sa v jeho vyhlásení.

VIDEO: Krásna Kyjevčanka dojímavo vyzýva svet, aby podporili Ukrajinu v boji za slobodu

12: 38 - Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes uviedol, že Rusko bude pokračovať v spolupráci s Ukrajinou, pre plnohodnotné bilaterálne vzťahy však musí v Kyjeve existovať legitímne vedenie v "dobrej kondícii".

Ukrajinská vláda "sa musí pozbierať, aby chránila ľudí a štruktúry poriadkových síl, ktoré samy chránia štátne záujmy a týchto ľudí". "Len v takom prípade možno rozvíjať plnohodnotnú hospodársku spoluprácu," zdôraznil ruský premiér.

12:31 - Aktivisti na Námestí nezávislosti (Maidan) podľa vyhlásenia hádžu do policajtov zápalné fľaše a dlažobné kocky a polícia odpovedá ohlušujúcimi granátmi. "Protestujúci vstúpili do ofenzívy. Pracujú v organizovaných skupinách a používajú strelné zbrane vrátane ostreľovacích. Strieľajú, aby zabili," píše sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie. Z použitia ostrej munície sa navzájom obviňujú obe strany. Od utorka už prišlo o život najmenej 49 osôb.

12:15 - Ukrajinská opozícia deklarovala, že porušenie dohody o prímerí, ku ktorému dochádza v Kyjeve dnes od rána, je provokáciou naplánovanou vedením krajiny proti pokojným demonštrantom. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení trojice lídrov opozície: Vitalija Klička (UDAR), Arsenija Jaceňuka (Vlasť) a Oleha Ťahnyboka (Sloboda).

Cieľom provokácie je podľa opozičných lídrov "demonštrovať pred svetom agresiu" v čase, keď do Kyjeva pricestovala trojica ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ, aby pomohli nájsť riešenie zložitej vnútropolitickej situácie na Ukrajine.

Zobraziť väčšiu fotografiu
Zdroj: SITA/AP

12:04 - Nepokoje si podľa agentúry Reuters vo štvrtok vyžiadali už 21 obetí. O počte mal informovať fotograf, ktorý telá priamo v centre demonštrácii spočítal.

11:27Po prudkých potýčkach medzi radikálne ladenými demonštrantami a zásahovými jednotkami začali opoziční aktivisti budovať nové barikády a spevňovať existujúce.

Napätá je situácia aj vo vládnej štvrti, ktorú vo štvrtok ráno obkľúčil kordón policajných jednotiek. Opozičným aktivistom sa však na niekoľkých miestach podarilo blokádu preraziť.

Z bezpečnostných dôvodov preto vo štvrtok ráno evakuovali zamestnancov parlamentu a neskôr aj ľudí z úradu vlády, ktorý sa nachádza na Hruševského ulici, kde opoziční aktivisti znovu vybudovali barikády.

11:19Demonštrantov protestujúcich proti ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi v centre Kyjeva údajne ostreľuje aj špeciálny snajper. Vo štvrtok o tom informuje spravodajská stanica SKY News, ktorá má na mieste svojho reportéra.

"Na chvíľu tam bol ostreľovač s puškou s diaľkovým zameriavačom na stojane a tiež muž, ktorý si vyberal demonštrantov," tvrdí. Podľa neho polícia na ľudí neútočí "náhodne". "Skutočne si myslím, že toto bude krvavý deň," informuje redaktor SKY News.

10:57 - Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský vyzval všetkých veriacich k modlitbe za pokoj v ťažko skúšanej Ukrajine.

Rovnako sa obraciam na miestne verejné autority s naliehavou výzvou okamžite zastaviť nespravodlivé násilie,“ vyzýva Zvolenský. Ak nebude podľa neho spoločnosť rešpektovať základné mravné hodnoty, nedokáže garantovať spravodlivosť.

Slovensko by zvládlo stovky ukrajinských utečencov. Tisíce by vraj boli problém

10:50 - Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska sa v Kyjeve stretli s prezidentom Viktorom Janukovyčom. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na poslankyňu ukrajinskej Strany regiónov Annu Hermanovú.

Minister Sikorski vo svojom tweete spresnil, že schôdzke v prezidentskom paláci zabránila najnovšia vlna násilností medzi radikálne ladenými opozičnými aktivistami a policajnými jednotkami, ktoré sa odohrávali v blízkosti úradu hlavy štátu.

Podľa Sikorského oznamu na sieti Twitter nad palácom je "čierny dym... úradníci sú v panike". Podľa jeho vyhlásenia sa schôdzka mala konať na inom mieste. V ďalšom tweete napísal, že ministri EÚ sa vrátili do prezidentského paláca. Agentúry zatiaľ nespresnili dejisko konania schôdzky.

Zobraziť väčšiu fotografiu
Zdroj: SITA/AP

10:40 - Slovenská polícia monitoruje situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici v súvislosti novými mohutnými protivládnymi nepokojmi, ktoré sa v Kyjeve obnovili v utorok (18.2.).

"Situáciu na uvedenom úseku monitorujeme, taktiež sme v kontakte s ostatnými službami Policajného zboru a spolupracujeme aj s policajným pridelencom. K dispozícii máme dostatočný počet síl a prostriedkov a v prípade potreby prijmeme adekvátne opatrenia," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Denisa Baloghová.

10:31 - Ukrajinskí demonštranti vytlačili poriadkovú políciu z centrálneho námestia v Kyjeve, kde na ňu napriek prímeriu zaútočili zápalnými fľašami a dlažobnými kockami. Fotograf agentúry Reuters uviedol, že videl na dvoch miestach na Námestí nezávislosti, známom tiež ako Majdan, desiatich mŕtvych civilistov.

Televízne zábery rovnako ukazujú aktivistov v bojových odevoch, ako odvádzajú viacerých uniformovaných policajtov, ktorých sa zmocnili. Dav sa snažil získať kontrolu nad rohom námestia, ktoré je najbližšie k sídlu prezidenta a parlamentu, ktorý poriadková polícia okupuje od utorka večera.

10:15 - Slovensko momentálne nie je pripravené na masový prílev utečencov, s ktorým sa po prípadnom vyhlásení výnimočného stavu na Ukrajine budú musieť vyrovnávať aj Poľsko a Maďarsko. Uviedol to zahraničnopolitický analytik Ivo Samson.

"Slovensko takú veľkú utečeneckú vlnu, za predpokladu, že nepôjde o stovky, ale o tisícky či desaťtisíce utečencov, nemôže zvládnuť bez pomoci Európskej únie, ktorá mala dosť času na to, aby sa pripravila na taký katastrofický scenár," zdôraznil Samson.

Zobraziť väčšiu fotografiu
Zdroj: SITA/AP

9:47 - Ukrajina by mala požiadať o pomoc Medzinárodný menový fond, aby sa vystrábila z hospodárskej krízy, ktorá krajinu momentálne sužuje, tvrdí minister financií USA Jack Lew.

"Jadrom problému je hospodárska kríza a s tou sa budú musieť na Ukrajine popasovať," povedal Lew na konferencii organizovanej v stredu Radou pre svetové záležitosti v San Franciscu.

Lew ďalej spresnil, že Ukrajina by sa mala obrátiť na MMF so žiadosťou o finančnú pomoc s návrhom reforiem, ako ozdraviť svoju ekonomiku.

9:09 - Po relatívne pokojnej noci sa protesty v uliciach Kyjeva opäť rozhoreli. Počet obetí stúpol na 28 a viac než 280 ľudí je so zraneniami hospitalizovaných v nemocniciach.

Zdroj: aktualne.sk

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |