Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ukrajina: Spätné odpočítavanie pre Európu - chelemendik.sk

 

Ukrajina: Spätné odpočítavanie pre Európu

2020-07-31  (23:52)

 - Ukrajina: Spätné odpočítavanie pre Európu

20.1.2016

Dmitrij Sedov

Ľutuje Angela Merkelová deň, keď sa rozhodla zúčastniť sa oranžovej revolúcie v Kyjeve, prihodiť polienko do štátneho prevratu? Zostalo v pamäti, ako sa vtedy pani  spolková kancelárka vložila do „projektu Kličko“. Je jasné, že ani jedna metropola v „chránených“ krajinách nepotrebuje na čele  nejakých významných mysliteľov.  No v prípade tohto boxera na čele to však Nemci naozaj prešvihli. Súčasný žalostný výsledok tejto politiky si  okolie  nemeckej kancelárky iba veľmi nerado pripomína. Nijako sa ale nedá utajiť fakt, že Berlín  priložil ruku pri prevzatí moci na Ukrajine tými, ktorí túto krajinu doviedli na pokraj pádu a nie sú schopní sa ani zamyslieť nad výsledkami svojich činov.

Na východných hraniciach EÚ dozrieva výbuch ukrajinskej sopky, ktorý Nemecko neobíde. „Chrlenie“ by sa začalo už minulý rok, nebyť  dolárovej infúzie  MMF, ktorú pripojili ku Kyjevu pod tlakom USA. Dnes stav na Ukrajine závisí najmä od  tejto infúzie.

Preto Angela Merkelová nemohla byť neznepokojená, keď počula, ako volajúci po radikálnej korekcii zahraničnej politiky Baracka Obamu a kandidát na post amerického prezidenta Donald Trump sa vyjadril v tom zmysle, že USA nemajú na Ukrajine čo robiť.

Zdá sa, že za necelých desať mesiacov do konca volebných pretekov v USA idea „zrieknutia sa Ukrajiny“ v americkom elektorálnom korpuse zosilnie a ktokoľvek, kto sa stane novým americkým prezidentom, bude musieť z toho vychádzať. Ak sa Ukrajine nedostane umelé existenčné zabezpečenie, jej budúcnosť bude smutná. Európanov to straší. Straší najmä predtucha, že do EÚ cez ukrajinské hranice s Poľskom, Rumunskom  Maďarskom, Slovenskom budú prenikať nelegálni migranti. A rovnako, ako blízkovýchodní migranti, aj ukrajinskí utečenci  si to namieria v prvom rade do Nemecka.

Donlad Trump, bez toho, aby si to sám uvedomil, postavil EÚ celkovo a konkrétne Angelu Merkelovú do situácie spiatočného odpočítavania. Spiatočný čas sa začal odpočítavať, a čas zostáva presne do nástupu do funkcie nového amerického prezidenta. Za tento rok treba politickú situáciu na Ukrajine nevyhnutne zmeniť.

Hlavné európske postavy ukrajinského regulovania, Merkelová a Hollande, si veľmi dobre uvedomujú, že pracovať na európsku ekonomiku Ukrajina bude môcť iba vtedy, ak sa úplne vylúči vznik novej vojny. V centre najväčších problémov zostáva  Dohoda Minsk-2, ktorej väčšina bodov zostáva nesplnená. Aby sa „rozviazali sporné uzly“ tejto dohody, do Kyjeva pricestovali 18. januára osobitní vyslanci Nemeckej kancelárky Christoph Heusgen a francúzsky prezident Jacques Audibert – ľudia, ktorí nemajú priamy vzťah k minským dohodám, ale sú známi svojím umením presviedčať.

O spôsoboch presvedčovania nie je nič známe, ale je jasné, že Porošenko a jeho tím budú vystavení tlaku. Spoločné vnútorné nastavenie Berlína a Paríža vyzerá takto: na splnenie minských dohôd, musí ukrajinský parlament odhlasovať novú ústavu, ktorá by zohľadňovala „osobitný štatút“ Donbasu (jednotlivých časti Doneckej a Luhanskej oblasti). 

Nakoľko oprávnené sú nádeje, že sa takéto hlasovanie vôbec uskutoční a že bude úspešné? Istota nie je žiadna, ak berieme do úvahy, že nacionalistický ošiaľ v Kyjeve neopadol a protivníci „osobitného statusu“ DNR a LNR dnes majú vo Verchovnej rade väčšinu.

Pripusťme ale, že Christoph Heusgen a Jacques Audibert dokážu presvedčiť a jedným z výsledkov návštevy v Kyjeve bude, že ukrajinský parlament prijme zákonodarný akt. Len čo sa tak stane, vyvstane ešte väčší problém, ktorého podstata spočíva v tom, že Ukrajina je krajinou, kde medzi prijatím zákona a jeho plnením sa rozprestiera vzdialenosť ďalekosiahleho rozmeru. A Európska únia ma na toto všetko iba rok...

Do očí bije skutočnosť, že súčasný ukrajinský prezident, ani súčasná ukrajinská vláda nepociťujú nejaké obavy. Pritom je prirodzené, že odchádzajúca americká administratíva nijaké záruky na budúcnosť Kyjevu nemôže dať.  V čom teda spočíva tajomstvo pokoja oficiálneho Kyjeva? Nie náhodou v tom, že budúci mesiac vyprší zákaz na predaj ukrajinskej pôdy určenej na poľnohospodárske účely a tí, ktorú ju chcú kúpiť už stoja v  rade? Niektorí si dokonca už dávno potvrdili svoj záujem prenájmom veľkých pozemkov na 50 rokov. Napríklad americká spoločnosť Monsanto už dávno operuje  na ukrajinskej černozemi.  O to isté sa snažia aj európske spoločnosti. Frakcia nemeckej strany Die Linke v spolkovom sneme sa dokonca obrátila na vládu s otázkou, či sa nemecké korporácie nezaoberajú okrádaním pôdneho bohatstva Ukrajiny. Vláda sa vyhla priamej odpovedi, ale Európania zrejme nezostanú bokom od deľby ukrajinského bohatstva.

Ak dôjde k výhodnému rozpredaju, Kyjev získa peniaze. Čo sa potom stane s ukrajinskými černozemou a ľuďmi, ktorí tam žijú, nikoho zvlášť netrápi. Rovnako ako netrápi napríklad to, že Monsanto je svetovým lídrom vo výrobe geneticky modifikovaných plodín. Existujú dokonca v Dohode o asociácii Ukrajiny k EÚ kapitola, ktorá hovorí o tom, že ukrajinská vláda nebude brániť šíreniu popredných, a teda aj genetických technológií na Ukrajine.

Východisko z Kyjeva je teda naznačené. Zostáva uvidieť, či  sa bude páčiť Ukrajincom.


Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2016/01/19/ukraina-obratnyj-otschet-dlja-evropy-38082.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |