Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA vystúpili proti dodávkam ruského plynu cez Grécko - chelemendik.sk

 

USA vystúpili proti dodávkam ruského plynu cez Grécko

2020-02-23  (03:45)

 - USA vystúpili proti dodávkam ruského plynu cez Grécko

11.5.2015


USA otvorene vystúpili proti dodávkam ruského plynu cez územie Grécka do EÚ. Nepáči sa im projekt nového plynovodu Turecký potok, ktorý by mal zameniť Južný potok. Grékov o tom nedávno na rokovaniach informoval zvláštny vyslanec Štátneho departmentu pre medzinárodné energetické otázky Amos Hochstein.

Podľa gréckeho ministra pre životné prostredie a energetiku Panajotisa Lafazanisa, grécka vláda podporuje projekt budovania potrubia pre ruský plyn a obe zainteresované strany robia všetky kroky, aby sa tento projekt realizoval.

„Prirodzene, USA nechcú tento plynovod, čo mi úprimne a priamo vysvetlil pán Hochstein počas nášho nedávneho stretnutia,“ priznal grécky minister. „Napriek tomu si myslíme, že takýto projekt je v našich národných záujmoch ekonomicky a energeticky výhodný,“ povedal Lafazanis. Podľa neho si vláda myslí, že vďaka plynovodu budú pre Grécko vyplývať  priame výhody, nielen vďaka jeho využitiu po roku 2019 a realizácii výstavbových prác.

V minulosti USA svoj postoj nikdy takto priamo nevyjadrovali. Americké veľvyslanectvo iba vydalo opatrné vyhlásenie, podľa ktorého „USA sú znepokojené skutočnosťou, že Grécko zvažuje účasť na budovaní plynovodu Turecký potok cez grécke územie. Tento projekt nezvýši energetickú diverzifikáciu, môže sa stať predmetom znepokojenia kompetentných orgánov EÚ a nebude dlhodobým riešením energetických potrieb Grécka“.

Namiesto plynovodu v hodnote 2 miliárd eur pre dodávky 47 miliárd kubických metrov ruského plynu, USA navrhujú „podporiť energetickú diverzifikáciu Grécka, vrátane podpory kľúčového infraštruktúrneho projektu pre dodávky zemného plynu Transadriatickým plynovodom (TAP).

 „Tieto projekty zvyšujú energetickú bezpečnosť Grécka a EÚ, znižujú závislosť Grécka od jedného dodávateľa plynu, zvyšujú konkurenciu a znižujú cenu pre spotrebiteľov. TAP dá 1,5 miliardy eur zahraničných investícií do Grécka, vytvorí 10-tisíc pracovných miest v čase budovania a zabezpečí milióny eur príjmu ročne v priebehu 25 rokov,“ vyhlásilo americké veľvyslanectvo.

Predpokladaná kapacita TAP má byť 10 miliárd kubických metrov ročne s možnosťou zvýšenia priepustnosti cca na 20 miliárd kubických metrov. Viacerí odborníci však pochybujú o schopnosti účastníkov projektu naplniť plynovod.

Či už to s opisovanými udalosťami súvisí, alebo nie, súčasne bolo oznámené, že USA sa rozhodli  odvolať svojho veľvyslanca v Grécku Davida Pearca. Pearce má odísť z Grécka v júni a jeho činnosť ako veľvyslanca bola skrátená o rok.

Podľa diplomatických zdrojov, „ vedenie Štátneho departmentu považuje činnosť terajšieho veľvyslanca za málo aktívnu, lebo neposkytuje dostatok informácií o politických a ekonomických udalostiach v období, keď sa grécke záležitosti sú v centre diskusií, dokonca aj v Bielom dome“.
Konkrétne, Pearce vraj oneskorene upovedomil Biely dom rozprave o novom projekte, ktorý zahŕňa oslobodenie teroristu Christoudula Xirosa zo skupiny 17. novembra, ktorá je v USA zapísaná medzi teroristické organizácie a má na svedomí zabitie niekoľkých Američanov a následné oslobodenie Ksirosa, čo vyvolalo nespokojnosť zo strany Štátneho departmentu.

Podľa denníka Kommersant vysoko postavený predstaviteľ gréckej vlády vraj povedal svojmu americkému kolegovi, že ak by Grécko okamžite informoval o tak prudkej negatívnej reakcii Washingtonu, situácia by sa bola korigovala.

Kommersant už v minulosti informoval o tom, že Grécko neplánuje odstúpiť od budovania vetvy Tureckého potoka na svojom území. Siedmeho mája prezidnet Putin v telefonickom rozhovore potvrdil premiérovi Grécka Tsiprasovi pripravenosť Moskvy preskúmať otázku poskytnutia prostriedkov gréckym spoločnostiam, ktoré sa majú zúčastniť na budovaní gréckej vetvy Tureckého potoku. Rozhovor sa konal tesne pred stretnutím Lafazanisa a šéfa gréckej diplomacie Nikosa Kodziasa s Amosom Hochsteinom.

Denník Kommersant predpokladá, že postoj Grécka môže určiť celý osud Tureckého potoka. Grécko, ktoré   v posledných mesiacoch zohráva kľúčovú úlohu v projekte Gazpromu pri vytvorení alternatívnej trasy tranzitu plynu do Európy, obchádzajúc Ukrajinu, sa snaží lavírovať medzi Ruskom a  USA. Moskva ponúka Aténam iba úvery na výstavbu plynovodu. Gréci však peniaze potrebujú už teraz. Pripomeňme, že túto tému už rozoberal minister zahraničných vecí Grécka Nikos Kodzias pred dvoma týždňami so štátnym tajomníkom  USA Johnom Kerrym vo Washingtone, ktorý prisľúbil ústretové riešenie. Kodzias navrhoval, že reč by mohla byť o alternatívnom plynovodnom projekte, ktorý by zahŕňal Albánsko a Bosnu.

Čo sa stalo s Južným potokom

Prvého decembra 2014 Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko pre nekonštruktívnu pozíciu EÚ nemôže pokračovať v realizácii Južného potoka.
V tom čase sa ale Moskva a Ankara dohodli na výstavbe morského plynovodu do Turecka a vzniku na hraniciach s Gréckom plynovej vetvy pre spotrebiteľov v Južnej Európe. Nová trasu označili experti za výhodnejší variant pre Rusko. Mínus je ale v tom, že v novom variante sa namiesto Ukrajiny objavuje nová tranzitná krajiny – Turecko. Hlavný význam Južného potoka spočíval v tom, že mal priamy dosah na európsky trh bez nejakých sprostredkovateľov. Ankara je však v tomto prípade oveľa lepší spojenec. Na rozdiel od Kyjeva, ktorý nemá peniaze, ani nechce kupovať ruský plyn, Turecko aktívne žiada zvýšiť dodávky plynu do krajiny, kde dopyt rýchlo rastie.

Deviateho mája Gazprom dal príkaz začať s výstavbou Tureckého potoka. Ešte predtým šéf Gazpromu Alexej Miller povedal, že spustenie plynovodu Turecký potok je naplánované na december budúceho roku.

Zdroj: vz.ru economy


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |