Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu - Časť 1. - chelemendik.sk

 

USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu - Časť 1.

2020-09-28  (19:41)

 - USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu - Časť 1.

24.11.2015

Washington a jeho spojenci sa pripravujú zhodiť cenu na „čierne zlato“ na úroveň  $ 20  za barel 


Vasilij Vaňkov
 


23. novembra ruský líder Vladimir Putin sa stretol v Teheráne s kolegom z Venezuely Nicolasom  Madurom.

Médiá neupresňujú podrobnosti rokovania hláv dvoch štátov. Ale dá sa predpokladať, že v priebehu besedy sa nemohli vyhnúť téme situácie na svetovom ropnom trhu, ktorú minister ropy Venezuely Eulogio Del Pino o niečo skôr charakterizoval ako dramatickú. Podľa jeho slov, ak  OPEC nič nepodnikne, ceny na ropu môžu klesnúť na  $ 25 za barel. 

Nato, aby ochránili záujmy  exportérov „čierneho  zlata“, hlava ropného odvetvia Venezuely vystúpil s iniciatívou stanoviť takzvanú „rovnovážnu cenu“. Podľa mienky vlády tejto krajiny sa musí nachádzať  na úrovni  $ 88 za barel. A to aj napriek tomu, že reálna cena barelu ropy je teraz dvakrát nižšia.   Návrhom uskutočniť precenenie hlavného exportného tovaru vedenie Venezuely sa obrátilo na všetkých členov ropného kartelu, lídri ktorého - Saudská Arábia a Katar v podstate svojej aj vystupujú ako hlavní iniciátori  pokračujúcich dumpingových vojen na trhoch s uhľovodíkmi. Ostatne, ako tvrdí pán Del Pino, šanca dosiahnuť kompromis do 4.  decembra, kedy sa bude konať stretnutie zástupcov OPECu predsa len existuje. Berúc do úvahy, že Saudská Arábia a Katar pristúpili na to, že prehodnotia návrh Caracasu v záujme zabezpečenia stability na ropnom trhu.

Aj napriek niektorým pozitívnym znakom, hovoriť, že svetoví dodávatelia ropy nájdu spoločnú  reč je hádam predčasné. Iniciátori cenovej vojny z kartelu OPEC sa naďalej bijú o  každý dolár, pokúšajúc sa zachovať svoj podiel na trhu s pomocou znižovania predajných cien. Takto behom posledných 17 mesiacov hlavní hráči systematicky porušovali dohodnutú kvótu na ťažbu ropy, ktorá je stanovená na hodnote  30 miliónov barelov denne. Aj napriek tomu, že sklady najväčších importérov ropy sú už zaplnené  na prasknutie. 

Ostatne, vďaka „bridlicovej revolúcii“ kontrolný balík akcií na ropnom trhu patrí USA. Aj napriek relatívne východiskovej  cene  „bridlice“ úderným tempom zvyšujú ťažbu tekutých uhľovodíkov. Za rok stúpla takmer o 16 percent a tvorí teraz  11,6 miliónov barelov denne. Vzniká dojem, že Washington sa snaží vytlačiť z medzinárodného ropného trhu svojich konkurentov  (predovšetkým Rusko a Saudskú Arábiu), zároveň vyvolajúc na ňom cenový kolaps. Zdá sa, že pre dosiahnutie svojho cieľa Spojené štáty sú dokonca pripravené obetovať vlastné bridlicové odvetvie.

Keď jedni experti predpovedajú cenu  $ 80 za barel, a druhí — $ 20,  môže sa ukázať, že budú mať pravdu aj jedni aj druhí, podotýka riaditeľ Centra skúmania svetových energetických trhov Inštitútu energetických výskumov RAV Viačeslav Kulagin.

— Pretože prví hovoria o rovnovážnej cene, ktorá odráža rovnováhu medzi dopytom a ponukou na trhu. 

SP: — V takom prípade, aké faktory majú deformujúci vplyv na trh? Prečo „sud“ „čierneho  zlata“ dnes stojí kupujúcich iba $ 44?

— Predovšetkým je to spojené s nadbytkom ropy, ktorý vznikol na trhu. Preto sa predavači dokonca aj na nízkom trhu pokúšajú predať svoj tovar, aby aspoň niečo zarobili. Pretože ten, kto nič nepredáva, dostáva nulu za výdavkov, povedzme,  $ 80 za barel. A ak ponúknete  ropu povedzme aspoň za cenu $ 40 za barel, získavate polovicu výdavkov. 

Za podmienok tvrdej konkurencie spoločnosti musia dumpingovať. Zároveň dochádza k vytláčaniu  súperov z menej ziskových projektov. Teda me teraz svedkami cenového zápasu o prerozdelenie globálneho trhu uhľovodíkov. Pričom na úrovni, ktorá je podstatne nižšia ako tie výdavky, ktoré mali zúčastnení. 

SP: - V dôsledku toho majú stratu všetci exportéri, ale do rôznej miery? 

— V niektorých krajinách, takých ako Saudská  Arábia, východisková cena ťažby ropy tvorí  $ 5−10 za barel.  Mimochodom, niektoré  projekty RF sa nachádzajú na analogickej úrovni. Reč je o tých náleziskách, na ktorých sa pracuje už veľa rokov. Problém je v tom, že rozpočet sa formuje vychádzajúc z ceny. Rozdiel medzi trhovou úrovňou a hodnotou  ťažby tvorí tie zisky v rozpočte, ktoré sa potom využívajú na vzdelávanie, medicínu, infraštruktúru atď.

Tým pádom, ak cena klesá, pre mnohé projekty to nepredstavuje hrozbu — fungujú a zostávajú V dôsledku toho Nórsko, Saudská Arábia a Ruská federácia sú nútené liezť do svojich ropnodolárových „pokladničiek“, aby zalátali rozpočtové „diery“.  Napríklad, stabilizačný fond saudského kráľovstva sa vyprázdni o päť rokov, ak ropa vo svete po celý ten čas bude stáť cca $ 50 za barel a už tento rok Riyadh očakáva deficit o rozmere  20% HDP. V auguste  2004 sa štátne rezervy Saudskej Arábie znížili z $ 740 miliárd na $ 654,5 miliárd, následkom čoho bolo vyhlásené  tlačenie obligácií, po prvý krát od roku 2007.

Čo sa týka Ruska, zaplnenie nášho rozpočtu závisí od ziskov z exportu uhľovodíkov približne na 50%. zachránilo nás to, že rubeľ bol zdevalvovaný približne dvojnásobne. Ceny ropy klesli o rovnakú hodnotu. V dôsledku toho v rubľoch dostávame analogické  zisky ako aj predtým. A výdavky,  ktoré majú spoločnosti, ťažiace ropu v Rusku v dolárovom ekvivalente sa zmenšili  dvojnásobne. 

SP: — Berúc do úvahy závislosť od importu, pokles ropných cien automaticky spôsobuje znižovanie životnej úrovne občanov.

— Proti tomu ťažko niečo namietať. Pretože nakupujeme nielen zahraničné spotrebné tovary, ale aj zahraničné zariadenia. Ale ekonomiky krajín Perzského zálivu, kde národné  meny sú úzko späté s dolárom, nepriaznivé ceny ohrozili ešte viac. To sa týka Saudskej Arábie, Kataru, Spojených arabských emirátov. Nie náhodou tento týždeň do Moskvy pricestuje delegácia z kráľovstva Saudov pre uskutočnenie rokovaní o ropných otázkach. 

SP:  Za súčasnej úrovne cien spoločnosti jednoducho nemajú dostatok prostriedkov na investície do nových projektov. Môžeme očakávať v budúcnosti deficit ponuky a poskočenie trhu smerom nahor? 

—  Investovanie do bridlicových projektov prináša zisk približne o rok. Do tradičných a väčších nálezísk – približne o 5 rokov. Ak sa svetová ekonomika dostane zo stavu stagnácie, privedie to k ratu cien. Pretože vtedy dostaneme deficit ponuky. 

Je jasné, že v súčasnosti najmenšiu stratu majú vysoko diverzifikované  ekonomiky. V USA všetky ropno-plynové zisky tvoria celkom malý podiel v rozpočte. Čím viac je krajina závislá na „ropno-plynovom dopingu“, tým väčšia je pravdepodobnosť toho, že dôjde k devalvácii národnej meny, deficitu rozpočtu a sociálno-politickej destabilizácii. 

Čo nám v podstate aj hrozí, ak cena ropy poklesne na $ 20 za barel. Dôjde k  znižovaniu sociálnych výdavkov, vyvstane otázka radikálneho zvýšenia  penzijného veku a podobne. 


Pokračovanie čoskoro


Zdroj: http://svpressa.ru/economy/article/136672/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |