Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu - Dokončenie - chelemendik.sk

 

USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu - Dokončenie

2020-09-19  (00:33)

 - USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu - Dokončenie

26.11.2015
 

Časť 1. nájdete TU:


SP: — V svetle povedaného, podarí sa lídrom OPECu a taktiež ďalším kľúčovým hráčom na svetovom energetickom trhu dohodnúť na zastavení  diskontnej „naháňačky o prežitie“? Alebo uhľovodíkový „prepad cien“, ktorý usporiadali Washington  a Riyadh bude pokračovať? 

— Viete, prebieha zápas o prerozdelenie trhu. Na jednej strane, všetci si uvedomujú, že ceny je treba vrátiť na normálnu úroveň, no na strne druhej nikto to nechce robiť ako prvý. Je potrebný konsenzus, ale existuje celý rad neekonomických faktorov, ktoré to robia ťažko zrealizovateľným. Zrejme z toho istého súdka je otázka o odstránení ropného embarga z Iránu. Pre USA a Sauditov je dôležité, na čo Teherán minie získané prostriedky. Berúc do úvahy to, že podporuje režim Bašara Assada  a taktiež jemenských šiitov-husitov. 

Je to celé klbko protirečení. Optimálne riešenie pre nikoho neexistuje — z niekoľkých ziel je nutné  si vybrať menšie.  Na jednej strane, Riyadh nemá nič proti tomu zdvihnúť ceny ropy  a obnoviť rozpočtovú rovnováhu. Na strane druhej, kráľ chápe, že rozpočet spolu  s možnosťami výdavkov bude obnovený nielen v Saudskej Arábii. A to je už geopolitický aspekt. 

Alebo sa pozrime na Európu, ktorej vyššie ceny ropy poskytnú motiváciu  rozvíjať zdroje obnoviteľnej energie. Zase USA budú môcť podporiť svoje bridlicové projekty. Na druhej strane, Washington sa obáva, že vysoký trh umožní Rusku zväčšiť svoje vojnové výdavky. Čo za podmienok aktivizácie našej politiky na Blízkom Východe mu pripadá ako málo lákavý scenár.

Ostatne, hlavný faktor je nadbytok ponuky na trhu za podmienok spomalenia tempa rastu európskej ekonomiky a Číny.

Mimochodom, Rusko behom posledných rokov obnovovalo rekordy  v dodávaní energetických surovín. Teda fakticky cieľom jeho  hry bolo zvyšovanie, a nie znižovanie ich ceny. 

V rozhovore s SP generálny riaditeľ Inštitútu národnej energetiky Sergej Pravosudov  obracia pozornosť na to, kto konkrétne robí pochmúrne prognózy.

— Nie je tajomstvom, že vláda Venezuely pociťuje závažné ťažkosti v politickej a sociálnej sfére. Nevylučujem možnosť, že Madurov režim padne pod nátlakom zo strany Američanov, ktorí to spravia rukami vnútornej opozície. 

Vo voľbách Maduro porazil prozápadného kandidáta s rozdielom niekoľko  percent. Preto „farebný scenár“ v tejto krajine je dosť pravdepodobný, tým viac, že masové protesty sa konali  v celej krajine, len čo začali byť známe výsledky hlasovania.  

SP: — Nechajme bokom Venezuelu a alarmistické nálady jej vedenia. Ale predsa ešte pred  rokom a pol nikto neveril, že ropa môže klesnúť tak nízko, čo do svojej hodnoty. 

— Nejde o alarmizmus. Celý problém spočíva vo východiskovej cene „čierneho  zlata“. Venezuela má veľmi  staré náleziská, debet ktorých stále viac a viac klesá. A všetky perspektívy sú spojené  s dechtovými pieskami. To je hustá ropa, ktorú je treba zohrievať. Analogická  situácia je v Kanade. Preto  v týchto krajinách je veľmi  vysoká cena ťažby. Tak to potom vyzerá tak, že aj politika, aj ekonomika nútia Caracas zdvíhať cenu  ropy. 

Na rozdiel od Venezuely, na Blízkom Východe je cena ťažby ropy jedna z najnižších na svete. V tomto ohľade sa Rusko nachádza kdesi uprostred. Nemyslím si, že kvôli  Venezuele alebo Ruskej federácii Saudská Arábia pristúpi na ústupky. Tým viac, že sú dobre známe politické protirečenia medzi našimi krajinami.

SP: — А čo americké bridlicové projekty? Počet vŕtacích zariadení v USA neodvratne klesá. 

— Pritom sa však Američanom darí udržiavať ťažbu ropy na vysokej úrovni.  Je to spojené s tým, že bridlicové náleziská sa vyznačujú rýchlym začiatkom používania. Proces trvá približne rok  pol, čo umožňuje bridlicovým ropným podnikateľom hedžovať riziká. Predávajú spotrebiteľom futuresy s dodacou  lehotou  6-12 mesiacov a nezmýšľajú sa príliš nad aktuálnym stavom trhu. 

SP: — Čo v danom prípade znamená hedžovať riziká? 

—  To znamená, že poisťovacie spoločnosti preberajú riziko, že cena ropy bude  v konečnom dôsledku nižšia ako hodnota predaného futuresu. 

SP: — To pripomína hypotekárnu pyramídu, ktorá bola budovaná v USA počas „nultých rokov“ s pomocou derivatív.  

— Presne tak. Ale tentokrát „bridlicová bublina“ nepraskne. Pretože keď spoločnosti sú  preúverované, banky jednoducho prestávajú poskytovať lacné úvery. Skrachujú  skôr poisťovne. Pravdaže to nesľubuje odvetviu nič dobré. Za takých podmienok členovia OPECu nikdy  nebudú znižovať ťažbu na svojich náleziskách s nízkou cenou  ťažby, aby podporili rentabilitu amerických projektov. 

SP: — Kde blízkovýchodní monarchie skladujú  nadbytok vyťaženej ropy, ktorá nenájde uplatnenie na trhu? 

— za týmto účelom existuje tankerová flotila. Maitelia lodí samozrejme sa snažia využiť priaznivú pre nich situáciu. Celkový objem ropy, podľa odhadov expertov, ktorý  sa teraz skladuje  v tankeroch, sa odhaduje na 50 miliónov barelov.

Keď máte beztak plné ropné sklady, to naopak motivuje účastníkov trhu  čo najrýchlejšie sa zbaviť tovaru, a nie ho zhromažďovať. 

Ak všetci špekulanti, ktorí obchodujú s „papierovou ropou“ (futuresami), budú  chcieť, aby sa trh prepadol na úroveň $ 20 za barel, ľahko to môžu spraviť. Otázka však je, ako dlho to bude trvať. Pretože je to nižšie ako cena ťažby ropy dokonca v arabských krajinách. Na druhej strane, americká vláda môže povedať: berieme si na starosť zaplatenie dlhov ropných spoločností voči poisťovniam. 

SP: —  V rokoch minulých vyhrotenie situácie na Blízkom Východe spôsobovalo „zohrievanie“ trhu uhľovodíkov. 

— Aj napriek vojne  s Islamským štátom*, ťažba ropy v Iraku neklesá. Bagdad svojho času liberalizoval prístup k svojím náleziskám.  V dôsledku toho tam prišli spoločnosti z celého sveta, vrátane ruských. Viac ako to, vieme, že bojovníci z IŠ sa dostávajú (prevažne prostredníctvom Turecka) na ropné trhy odbytu. Zatiaľ sa vojenské  akcie netýkajú hlavných regiónov ťažby ropy. K sa to stane, to už bude celkom iná situácia. 

Áno, je tu istý pokles ťažby bridlicovej ropy v USA, ale spoločnosti ešte nezačali bankrotovať masovo. Okrem faktoru hedžovania rizík majú ešte isté množstvo už vyvŕtaných, ale ešte nepripojených nálezísk. Predsa len pripojenie k ropovodom si vyžaduje oveľa menej výdavkov než vŕtacie práce. Ale z hľadiska dlhodobej perspektívy, absencia nových vrtov privedie k poklesu ťažby. Keďže trvácnosť využívania bridlicových nálezísk je oveľa menšia ako tých tradičných. 

Američania výborne chápali, že rast ťažby v USA a Iraku privedie k poklesu hodnoty ropy. A tu sa „zrazu“ objaví IŠ. Predpokladal som, že a účelom zachovania svojich ziskov z ropy, Washington „vrhne“ islamistov na ropný priemysel  Iraku. To sa však neudialo. Vzniká  taký dojem, že hrajú tú istú hru ako aj v roku 1980. Keď Washington zatlačil  na Sauditov a donútil ich znížiť cenu ropy, aby uškodil ZSSR. 

Nie je vylúčené, že v súčasnosti sa snažia rovnakým spôsobom zruinovať režimy v Rusku, Venezuele a Iráne. Ale nič sa nedarí. Zatiaľ aj ten najslabší článok – Venezuela – sa drží. Za podmienok vyhrotenia geopolitickej konkurencie politické  rozhodnutia sa ukazujú byť ako dôležitejšie než ekonomická výhoda. 

* Islamský štát rozhodnutím Vrchného súdu RF z 29.  decembra 2014 bol  uznaný za  teroristickú organizáciu, činnosť ktorej je zakázaná na území Ruskej federácie. 

Zdroj: http://svpressa.ru/economy/article/136672/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |