Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA varujú pred ... - 1. časť - chelemendik.sk

 

USA varujú pred ... - 1. časť

2020-06-02  (16:57)

 - USA varujú pred ... -  1. časťRenomovaný ekonóm a politológ Ian Bremmer, prezident poprednej svetovej firmy Eurasia Group  zameranej na výskum globálnych politických rizík,  ako vždy na začiatku nového roka ponúkol zaujímavú víziu hlavných výziev, ktoré svet očakáva v roku 2014.

Leitmotívom jeho aktuálnej analýzy je, že v novom roku a hlavné riziká budú hlavné riziká sústredené skôr v oblasti geopolitiky, a nie ekonomiky, ako to bolo v posledných piatich rokoch, keď sa v roku 2008 začala svetová finančná kríza.
Ian Bremmer svojho času zaviedol pojem G-Zero World, ktorý označuje vákuum moci v medzinárodnej politike vyplývajúce zo zníženia západného vplyvu a rastu vnútorných centier vplyvu vlád v rozvojových krajinách. V tejto súvislosti, t. j. pri absencii centralizovanej koordinácie svetových udalostí, Bremmer predpovedá 10 najdôležitejších politických rizík.

Aké sú to riziká?


Problémy USA so spojencami


V prvom rade, alebo najväčšie riziko Bremmer vidí v oslabení úlohy USA vo svete. Podľa neho, na vlne zahraničnopolitických  chýb na Blízkom východe, škandálu so Snowdenom a dysfunkcie vnútri krajiny, americká zahraničná politika sa stala ťažko zrozumiteľná pre globálnu spoločnosť. To znamená, že úloha USA vo svete sa výrazne znižuje.

Bremmer sa naozaj  nemýli. Ak počas studenej vojny bola misia každej zo strán jasne stanovená a voľba pomerne jednoznačná pre všetkých hráčov na medzinárodnej politickej scéne - buď ste so Západom, alebo so Sovietskym zväzom, či aspoň v hnutí nezúčastnených krajín - dnes takáto jasnosť v panoráme medzinárodnej politike už nie je.

Najbližší spojenci USA - Izrael, Veľká Británia, Japonsko – dnes jasne zostávajú vo vnútri obežnej dráhy v Spojených štátoch. To sa ale vôbec netýka  druhého stupňa spojencov, ako je Nemecko, Francúzsko, Turecko, Saudská Arábia a Brazília. Aby tieto štáty zabránili príliš úzkemu spojenectvu so Spojenými štátmi a zároveň si poskytli ochranu pred možným politickým rizikom,  podľa Bremmera, začnú meniť medzinárodnú orientáciu na dosiahnutie väčšej flexibility vo svojej zahraničnej politike a ekonomickej efektívnosti.


Politické výzvy a riziká

Za druhé najväčšie riziko Bremmer považuje možné politické riziká v Brazílii, Kolumbii, Indii, Indonézii, Južnej Afrike a Turecku - šiestich najväčších rozvíjajúcich sa trhov, kde v roku 2014 voliči pôjdu k volebným urnám, aby reagovali na nové politické výzvy. Bremmer nie náhodou hovorí o týchto krajinách, pretože voľby tu zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, kým v Číne to tak nie je, a v Rusku zatiaľ nemajú veľký význam.

Spomalenie hospodárskeho rastu a rastúce potreby novej strednej triedy v týchto krajinách vytvárajú vysoký stupeň neistoty. Ako ukázali nedávne protesty v Brazílii, Turecku, Kolumbii, Rusku a na Ukrajine, sklamaní ľudia sa môžu rýchlo zorganizovať a začať masové pouličné protesty, aby dosiahli riešenie svojich problémov .

Nová Čína

Na tretie miesto, pokiaľ ide o riziko, Bremmer stavia Čínu. Prezident Si Ťin-pching a hlavní vodcovia tohto štátu plánujú také rozsiahle a dlhodobé reformy, aké v posledných dvadsiatich rokoch nepoznajú analógiu.

Komunistická strana Číny bude súčasne musieť  prejsť ťažkými skúškami. Každý chybný krok by môže nielen ohroziť reformy, ale môže mať aj nepriaznivý vplyv na samotné vedenie krajiny. Podľa  Bremmera, na jednej strane sa príliš radikálne a rýchle reformy môžu nepáčiť konzervatívnym kruhom  vnútri strany, najmä ak takéto reformy ovplyvnia ich záujmy. Vtedy treba očakávať od nich odvetný úder. Na druhej strane, príliš pomalé a jednostranné reformy sa môžu stať živnou pôdou pre disidentské hnutie a môžu vyvolať rozsiahle protesty v spoločnosti.

Bremmer má čiastočne pravdu. Číňania sú však veľmi opatrní a trpezliví ľudia. Ak berieme do úvahy logiku ich politického kurzu posledných rokov, očakávať od nich príklon na jednu alebo druhú stranu alebo extrémy netreba. Aspoň v tomto roku nie. Pokiaľ ide o protestné hnutie, nebezpečenstvo opozície vo vnútri strany pri existujúcom v Číne režime je reálnejšie než masové nepokoje v spoločnosti. Napriek dosiahnutému veľkému pokroku v ekonomike a v trhových vzťahoch v krajine, systém sa naďalej vyznačuje rýdzo totalitnými prvkami, ktoré neumožňujú rozkolísať dosiahnutý status quo.


A opäť Irán

Riziká spojené s Iránom kladie  Bremmer na štvrté miesto. Udalosti uplynulého roku v súvislosti s iránskym jadrovým programom, vrátane nepriaznivých účinkov medzinárodných sankcií na iránsku ekonomiku, ako aj volebné víťazstvo umierneného Hasana  Rúhaního v júni 2013, výrazne zvýšili šance na dosiahnutie konečnej komplexnej dohody medzi Iránom a Západom. Podľa Bremmera sú šance veľké ako nikdy predtým, ale predvídajú sa aj mnohé problémy. Ak  dohoda uzavretá koncom roku 2013  nevyjde, prudko sa zvýši riziko vojenských akcií. Tak, či onak, nasledujúci rok bude rozhodujúci pre rokovania o iránskej jadrovej otázke.

Napriek Bremmerovmu optimizmu treba podotknúť, že Irán ako teokraticky totalitný štát, je vďaka svojej podstate nevyspytateľní, čo neumožňuje presne predpovedať jeho správanie v nadchádzajúcich záverečných rokovaniach o dosiahnutí komplexnej dohody. Akýkoľvek autoritatívny alebo totalitný štát zostáva nepredvídateľný, pretože závisí od vôle jedného človeka na čele štátu alebo úzkej skupiny osôb.  Preto demokracia, to nie  je len slobodná spoločnosť, ale aj záruka  a súčasť medzinárodnej bezpečnosti. Demokracia sa orientuje na princípy, nie na osobnosti. V tom je jej sila a pevnosť. Preto  relatívne predvídateľné by mali byť iba demokratické štáty. Prognózy týkajúce sa  teokratických, autoritatívnych a totalitných štátov sú  prakticky nemožné.
Bremmer nezahrnul do tejto otázky ani faktor Izraelu. Vzhľadom na rétoriku izraelskej vlády nedá sa úplne vylúčiť ani možnosť, že prijme samostatné riešenie izraelského problému, čo vytvorí doplňujúcu naliehavosť tohto problému.

Ropné krajiny a ich smútok

Ďalšie riziko podľa Bremmera sú  rysujúce sa problémy ropných štátov. Podľa neho, energetická revolúcia spojená s využívaním obnoviteľných zdrojov energie, by mohla mať významné geopolitické dôsledky, ale nepriaznivý vývoj v globálnom ekonomickom systéme v posledných rokoch odsunuli efekt rozvoja tejto oblasti a obmedzili vplyv tohto procesu.
V roku 2014 sa trend zmení so zrýchlením rastu voľných výrobných možností, znížením cien a zvýšením konkurencie medzi výrobcami. Preto ropné krajiny ako sú Rusko, Azerbajdžan, Nigéria, Venezuela a Saudská Arábia, možno začnú cítiť vážne finančné problémy.

Čo sa týka tejto Bremmerovej prognózy, žiada sa poznamenať, že hlavnou otázkou je to, či z politického hľadiska to bude pozitívny alebo negatívny jav. Pretože práve ropa v krajinách s málo rozvinutou demokraciu sa stáva tragédiou pre národ a tromfom pre autoritatívne režimy Práve ropa v takýchto  krajinách vedie k neskrotnej systémovej korupcii a ako následok - k zbedačeniu obyvateľstva a extrémnej polarizácii spoločnosti. Bez demokracie je ropa  prekliatím. Prekliatím pre samotné ropné krajiny, ale aj pre civilizovaný demokratický svet, ktorý musí do aukcie vystavovať svoje univerzálne hodnoty výmenou za barely.


Virtuálna kontrola a riadenie

Ako ďalšie politické riziko Bremmer označuje problémy okolo strategických informácií a ich šírenia a ochrany. Internet a jeho riadenie sú transformované z open source fungujúceho podľa princípu down-top do strategickej oblasti, ktoré majú orientáciu na top-down. Bremmer teda poukazuje na stále rastúcu úlohu štátu v regulácii toku informácií. Treba očakávať, že tento trend sa v roku 2014 bude zrýchľovať.

Žiada sa povedať, že to nie je vylúčené. V zásade tento proces už prebieha. Bolo by však  veľmi nežiaduce, aby sa tento trend stal všeobecný, inak by sa mohlo stať, že môžeme dosiahnuť kybernetický totalitarizmus.

Pokračovanie nasleduje
Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |