Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA varujú pred ... 2. časť - dokončenie - chelemendik.sk

 

USA varujú pred ... 2. časť - dokončenie

2019-11-29  (01:38)

 - USA varujú pred ... 2. časť - dokončenie

1. časť nájdete TU:

Renomovaný ekonóm a politológ Ian Bremmer, prezident poprednej svetovej firmy Eurasia Group  zameranej na výskum globálnych politických rizík,  ako vždy na začiatku nového roka ponúkol zaujímavú víziu hlavných výziev, ktoré svet očakáva v roku 2014.A opäť al-Káida
Bremmer ďalej hovorí o politickom riziku súvisiacom s al-Káidou a inými radikálnymi teroristickými organizáciami. Chaos v arabskom svete viedol k oživeniu sunnitského extrémizmu a značky al-Káidy. Sýrsky konflikt sa stal akýmsi magnetom pre tzv. džihádistov. Podľa Bremmera, územie USA je samo o sebe pomerne bezpečné v porovnaní s obdobím bezprostredne po 9. septembri 2001, ale miestna vláda a západné záujmy na celom Blízkom východe a severnej Afrike sa nachádzajú v nestabilnej situácii, a teda sú veľmi rizikové.


Bremmer sa nemýli. Terorizmus naďalej bude predstavovať veľký problém pre medzinárodnú bezpečnosť aj v tomto roku. Navyše, riziko bude ďalej rásť tak dlho, kým si medzinárodné spoločenstvo neuvedomí podstatu tohto javu. Bohužiaľ, v boji proti terorizmu Západ stále zápasí s dôsledkom, a nie príčinou. Terorizmus je produkt diktatúry, nespravodlivosti, biedy a nevzdelanosti. Je to morálny a sociálno-ekonomický problém. Svet nikdy neporazí terorizmus, pokým nebudú  odstránené príčiny.


Je to podobné ako v medicíne. Potrebné je liečiť chorobu, a nie symptómy. Terorizmus je symptómom ťažkej choroby, ktorá spočíva v škodlivej politike, Veľká Británia, ktorá to svojho času pochopila, dokázala riešiť problém terorizmu v Severnom Írsku práve sociálno-ekonomickými reformami, teda vyliečila samotnú chorobu. A to  prinieslo pozitívne výsledky.

 
Chaos na Blízkom východe


Na  Bremmerovom zozname rizík je ďalej  situácia na Blízkom východe. Po troch rokoch nepokojov a chaosu na Strednom východe sa situácia výrazne zhoršila. Tento rok by sme mali očakávať, že eskaláciu násilia v Iraku, a to najmä vo svetle  rastúceho vplyvu Iránu na Bagdad. Vzhľadom na neurčitosť úlohy USA v tomto regióne, ako aj iránsky jadrový program a zvýšenú aktivitu al-Káidy, rovnako ako na pokračujúce prechodné obdobie v Egypte a Tunise, región by mohol byť ešte nevyváženejší.

Náladový Kremeľ
Predposledné politické riziko podľa Bremmera spočíva v tom, že ruský prezident Putin stále zostáva najvplyvnejším človekom na svete, s obrovskou mocou nad jednou z najväčších krajín.

Tu treba poznamenať, že v Bremmerovom zozname najvplyvnejších politikov sveta Putin stojí na druhom mieste a na prvom mieste sa umiestnil  „nikto“, t. j. ako vysvetľuje sám Bremmer v svete G-Zero World každý čaká, že niekto iný zoberie na seba zodpovednosť za najťažšie a najnebezpečnejšie svetové výzvy. Lídri, ktorí sú na tomto zozname spomenutí, sa zaoberajú riešením lokálnych a regionálnych problémov a nemajú záujem a potrebné páky na tom aby sa pustili do rozmotávania rastúceho klbka nadnárodných problémov.

Vracajúc sa k Putinovi, Bremmer zdôrazňuje, že jeho popularita výrazne klesla, ekonomika začala stagnovať, čo spôsobuje, že putinské Rusko je ešte menej predvídateľné vo vnútri krajiny, aj za jeho hranicami. Putin ešte stále chce a má možnosti transformovať do života svoj politický kurz. Bremmer upozorňuje: V roku 2014 čakajte od Putina niečo neočakávané.

Ak veriť prognózam Bremmera o klesajúcich cenách zdrojov energie, potom sa to odrazí predovšetkým na ruskej ekonomike. To by mohlo viesť k politickým zmenám. Pokiaľ ide o  samotného Putina, dá povedať, že vždy bol  nepredvídateľný. Za zmienku stojí už len jeho posledné a  nečakané "topenie ľadov", súvisiace s oslobodením Chodorkovského a aktivistiek Pussy Riot. Uvidíme, čo sa bude diať po olympijských hrách v Soči, aký  „mráz“ alebo „jarné vody“ sa zmocnia ruskej politiky.

Turecko pred voľbou

Posledné predpokladané riziko, podľa Bremmera, súvisí  so situáciou v Turecku, ktorá sa podľa neho v roku 2014 ocitne  vo veľmi zraniteľnej pozícii. Hlavné dôvody spája s následkami občianskej vojny v susednej Sýrii, ktoré sa tak či tak prenášajú cez hranice a s rastúcimi problémami kurdskej menšiny, spolu so zvýšenou politickou neistotou a konfrontáciu medzi opozíciou a Erdoganom, ako aj vo vnútri samotnej vládnej strany.
Treba dodať, že problémy v Turecku sa dnes naozaj vyostrili. Posledné veľké korupčné škandály súvisiace priamo s vládou, spôsobili veľké morálne škody vládnej strane a jej vodcovi. V demokratických štátoch, a Turecko je demokratickou krajinou a otázka moci hrá zásadnú úlohu, pretože od nej závisí výber ľudí. Nič tak nepoškodzuje povesť ako korupcia a krádeže na najvyšších poschodiach moci. A to sa zrejme odrazí aj v nadchádzajúcich komunálnych a tohtoročných prezidentských voľbách. Turecko v súčasnosti stojí pred naozaj  dôležitou voľbou: ísť ďalej po ceste demokracie a ekonomických reforiem, alebo spadnúť do priepasti politickej konfrontácii, ktorá je zameraná na zvrhnutie právneho štátu a demokratického systému.

Všeobecne by sa chcelo dodať, že všetky nazvané politické riziká majú miesto a každé z nich môže mať seriózny vplyv na geopolitický obraz sveta v novom roku. Súčasne treba povedať, že politické predpovede sú vec nevďačná. Ako žartoval Churchill „politik musí vedieť predpovedať, čo sa môže stať zajtra, nasledujúci týždeň, o mesiac, o rok. A potom musí vysvetľovať, prečo sa to nestalo“. Takže koncom roku 2014 nie je vylúčené, vysvetlenie toho istého Bremmera.

Takže rok 2014 môže byť rovnako jeden z najrozhodujúcejších a najzaujímavejších v geopolitickom kaleidoskope, ako aj obyčajný a nudný. Čas ukáže.


Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |