Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA si odmietajú priznať, že zažívajú ďalšiu Veľkú Depresiu. Namiesto toho tlačia ďalej nenaozajstné peniaze. - chelemendik.sk

 

USA si odmietajú priznať, že zažívajú ďalšiu Veľkú Depresiu. Namiesto toho tlačia ďalej nenaozajstné peniaze.

2021-10-14  (11:14)

 - USA si odmietajú priznať, že zažívajú ďalšiu Veľkú Depresiu. Namiesto toho tlačia ďalej nenaozajstné peniaze.

Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera

Kríza „skončila“ v marci 2009, keď administrácia prezidenta USA si zobrala na starosť problémy fondového trhu, fakticky znárodniac dlhy spoločností. A trh sa ukľudnil.

A dokonca začal vykazovať rast. Ako sa to podarilo dosiahnuť? A čo toto ukľudnenie a rast znamená v skutočnosti?


V roku 2009 podľa údajov WTO pokles svetového obchodu (reálneho sektoru ekonomiky) tvoril 12%. Je to rovnaké tempo poklesu, ako aj počas rokov Veľkej depresie. Lenže  vtedy rola reálneho sektoru v americkej ekonomike tvorila 80%, a teraz je to iba 20%. Celé protikrízové pumpovanie peňazí administrácie prezidenta odišlo do finančného sektoru, čo aj vytvorilo ilúziu rastu a regenerácie po kríze.

Počas začiatku krízy USA spotrebovali viac ako zarábali o 3  trilióny dolárov ročne.  Tieto dlhy  stále rastú. A niekedy dosiahnú svoju hranicu.

Kedy presne sa to stane – nikto nevie. Ale funguje pravidlo: ak na starej budove nič neopravujete, a len odkopávate jeden oporný pilier za druhým,  skôr alebo neskôr sa zrúti.

Keď narkomana nechajú si pichnúť dávku a alkoholika dať si panáka, veľmi to pomáha. Ale ako by sme pomenovali lekára, ktorý nepozná iné spôsoby liečby týchto chorôb? Buď ich doktor nepozná, alebo chorý je nevyliečiteľný. Finančná kríza oslabla, banky dostali znovu vytlačené peniaze. Ale boli zlikvidované príčiny, ktoré priviedli ku kríze? Nie, len boli zatlačené ešte hlbšie.
Ekonomický default, ktorý znamená katastrofu národného rozsahu, si USA nemôžu priznať. Ich liečba – to je emisia nových dolárov, tlačenie nenaozajstných peňazí   dovtedy, kým ich celý svet naďalej vníma ako ozajstné.

Súčasnú hlavu Federálneho rezervného systému USA Bena Bernankeho dokonca volajú Benny vrtuľník – za to, že raz povedal, že ak bude nevyhnutné, peniaze sa dokonca dajú hádzať dole z vrtuľníka.“

Peniaze, ktoré  vytlačil Federálny rezervný systém USA – to je peňažná masa, ktorú ekonomika nedokáže vstrebať. Hľadá východisko  a putuje na zahraničné trhy. A vidíme, aký bol aktívny rast trhu v Rusku aj v Číne, v Latinskej Amerike, po celom svete. Kam prišli tieto…  v podstate falošné peniaze.
 
Čína kupuje americké obligácie, teda posiela doláre naspäť – to je údajne obnova po kríze

Doláre, ktoré prichádzajú  do Číny, Čína využíva nasledovne: kupuje za nich americké obligácie, teda posiela doláre naspäť.

Fakticky Čína zatiaľ kupuje americké dlhy. Ale ak jedného krásneho dňa to Čína prestane robiť (a už  ju to začína trápiť), Amerika bude mať veľký problém. Už teraz úspech alebo krach USA sa stavia do závislosti od nálady a správania čínskej vlády. A to je zlý nápad. Zaváňa to stratou suverenity.

Všetci ste už, zrejme, počuli, že svetová ekonomika sa postupne obnovuje  po kríze. Táto obnova je nestabilná, preto  obzvlášť opatrní politici a analytici si kladú otázku, či bude alebo nebude druhá vlna krízy. 

Názornou ilustráciou je rast surovinových trhov. Ceny ropy  rastú o 250%, popritom, že dopyt sa do žiadnej miery neobnovil. Zatiaľ ešte nikdy to tak nebolo, že by po správach o zväčšení  zásob ropy by jej cena neklesala, ale rástla.  Teda aj slepému je jasné, že máme dočinenia s ďalšou bublinou. Ešte významnejším ukazovateľom je celkový  index cien surovín. Sme svedkami fantastickej veci: po lavínovitom krachu sa ceny  surovín  takmer vrátili k predkrízovým hodnotám. A to v situácii, keď sa výrobná spotreba ani zďaleka neobnovila.

Tu je potrebné poukázať na ešte jednu vec. To, čo teraz vidíme, - je kapitálna inflácia dolára. Vieme, že spotrebiteľská inflácia dolára, rovnako ako aj iných hlavných svetových valút, nie je.

Ceny tlačí znižujúci sa dopyt. Ale divoký  rast na finančných trhoch, na surovinových trhoch –  to aj je reálna inflácia, keď prázdne peniaze nafukujú  virtuálne trhy.

Teda rastú akcie spoločností, výroba a zisky ktorých sa ešte len chystajú  rásť. Prirodzene, obrovský prebytok prázdnych  peňazí sa hrnie na rozvíjajúce sa trhy.


Všetky časti seriálu nájdete TU
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |