McGovern mi povedal, že „na 95 percent to bola fraška".

Na to som sa ho spýtal: „Ako im mohlo také niečo prejsť?"

„Aby to prešlo, šialencom pomohla tlač."

„Kto sú to šialenci?"

McGovern dodal, že „názory ľudí riadiacich Bushovu administratívu sú veľmi blízke názorom uverejneným v Mein Kampf. Ide o tých istých ľudí, ktorým sa vo vysokých kruhoch, v ktorých som sa pohyboval, hovorí „šialenci".

Na to som mu povedal: „Norman Mailer napísal, že podľa neho USA dospeli do predfašistického štádia". A pridal som otázku: „Ako to vidíte vy?"

„Ja dúfam, že má pravdu, lebo iní tvrdia, že fašistický stav už nastal", odpovedal mi McGovern.

Dvadsiateho druhého januára 2011 mi McGovern poslal email, v ktorom vyjadril znechutenie nad barbarským správaním Obamovej administratívy k údajnému udavačovi Bradleymu Manningovi a nad prenasledovaním zakladateľa Wikileaks Juliana Assangea. V emaile napísal: „Vtedy, keď sa George s Tonym rozhodli, že by mohlo byť zábavné napadnúť Irak, som povedal niečo také, že tu sa už začína fašizmus. Musím priznať, že som vtedy nepredpokladal, že sa to až takto rýchlo a až tak veľmi zhorší."

Šestnásteho februára mala ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová na Univerzite Georgea Washingtona prejav, v ktorom odsúdila vlády uväzňujúce pretestujúcich a potláčajúce slobodný prejav. Velebila oslobodzujúcu moc internetu, ale zabudla spomenúť, že jej vláda zamýšľa uzavrieť tie časti internetu, ktoré povzbudzujú disent a odhaľovanie pravdy. Jej reč bola zjavne pokrytecká. McGovern vtedy sedel v obecenstve. Nazlostený vstal zo stoličky a bez slova sa ku Clintonovej obrátil chrbtom. Okamžite sa ho chopila polícia a gorily z ochranky, zrazili ho k zemi, krvácajúceho vyvliekli z miestnosti a zatvorili do väzenia. Poslal mi fotografie svojich zranení. Má 71 rokov. Počas jeho napadnutia Clintonová svoju reč neprerušila, hoci celý incident evidentne videla.

Fašizmus je ťažké slovo, lebo sa spája s ikonografiou tlačiacou na nacistický nerv a zneužíva sa ako propaganda proti oficiálnym nepriateľom USA. Morálnym slovníkom, ktorý vznikol v boji proti Hitlerovi, tiež napomáha pri ospravedlňovaní zahraničných dobrodružstiev Západu. No aj tak sú fašizmus a imperializmus dvojičky. Imperiálne krajiny, ktoré v dôsledku druhej svetovej vojny rasovú a kultúrnu nadradenosť „západnej civilizácie" povýšili na niečo úctyhodné, náhle zistili, že Hitler a fašizmus tvrdili to isté a používali zarážajúco podobné metódy. Od tých čias sa z učebníc vytratil samotný pojem imperializmu USA a v populárnej kultúre sa „severoamerickou zahraničnou politikou" stalo genocídne podrobenie pôvodných obyvateľov imperialistickým národom.

Historik Washingtonu William Blum zdokumentoval, že od roku 1945 Spojené štáty americké zničili alebo rozvrátili viac ako päťdesiat vlád, mnohé z nich demokratické. Pri sprostredkovanej vláde napríklad cez Suharta, Mobutua a Pinocheta sa uplatňovalo hromadné zabíjanie. Na Blízkom východe udržuje USA pri živote každú diktatúru alebo pseudomonarchiu. Počas Operácie cyklón CIA a MI6 tajne podporovali a financovali islamský extrémizmus. Účelom bolo zničiť alebo odstrašiť nacionalizmus a demokraciu. Obeťami západného terorizmu boli zväčša moslimovia. Do týchto odvážnych ľudí minulý týždeň strieľali v Bahrajne a Líbyi. Podľa britských oficiálnych „kupliarov" so zbraňami je Líbya ich prioritným trhom. Tieto obete sa pripočítajú k deťom, ktoré v Gaze rozmetali na kusy najmodernejšie americké F-16tky.

Vzbura v arabskom svete nie je namierená len voči miestnym diktátorom, ale proti celosvetovej ekonomickej tyranii. Navrhla ju štátna pokladňa USA a mnohým krajinám nanútila Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj, Medzinárodný menový fond a Svetová banka. Tieto inštitúcie zaistili, aby sa z bohatých krajín ako Egypt stali rozľahlé robotárne, kde polovica obyvateľstva zarába menej ako dva doláre za deň. Triumf ľudí v Káhire bol prvým úderom tomu, čo Benito Mussolini volal korporativizmus. Toto slovo sa nachádza v jeho definícii fašizmu.

Ako sa mohol podobný extrémizmus uchytiť na liberálnom Západe? Noam Chomsky už dávnejšie konštatoval, že „je nevyhnutné zničiť nádej, idealizmus, solidaritu a starostlivosť o chudobných a utláčaných. Má ich nahradiť nebezpečný pocit sebastredného egoizmu a všadeprítomný cynizmus vyznávajúci presvedčenie, že kapitalistický poriadok s jeho vnútornými nerovnosťami a útlakom je to najlepšie, čo môžeme dosiahnuť. V skutočnosti prebieha obrovská medzinárodná propaganda, ktorá má presvedčiť ľudí, a hlavne mladých ľudí, že by to takto nielenže mali cítiť, ale že to tak v skutočnosti aj cítia."

Podobne ako európske revolúcie v roku 1848 a v roku 1989, aj arabská vzbura zavrhla strach. Začala sa rebélia potlačovaných myšlienok, nádeje a solidarity. V Spojených štátoch amerických nemá 45 percent mladých Afroameričanov prácu a vrcholoví manažéri investičných fondov ročne zarábajú priemerne miliardu dolárov. Hromadné protesty proti škrtom v službách a na pracovnom trhu sa rozšírili do štátov stredu ako Wisconsin. Vo Veľkej Británii sa najrýchlejšie rastúce moderné protestné hnutie UK Uncut chystá na priamu akciu proti neplatičom daní a chamtivým bankám. Niečo sa zmenilo a niet cesty späť. Nepriateľ dostal meno.

Preložil Martin Jankovič

 

utopia.sk