Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA by sa dostali z krízy, keby znížili vojenský rozpočet - chelemendik.sk

 

USA by sa dostali z krízy, keby znížili vojenský rozpočet

2021-10-15  (16:59)

 - USA by sa dostali z krízy, keby znížili vojenský rozpočet

14.10.2010

Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera

Vojenský default


Vojenský rozpočet USA prekonáva súčet všetkých vojenských rozpočtov  všetkých ostatných svetových krajín,  pričom polovicu tejto sumy tvoria vojnoví spojenci USA. Vojenské výdavky USA – to je polovica rozpočtového deficitu. USA však nemôžu znížiť vojenské výdavky z toho istého dôvodu, prečo nemôžu prestať tlačiť doláre.

Pretože na pleciach USA v rámci fungujúceho modelu sveta leží nielen misia regulátora finančného systému, ale aj misia silovej garancie efektivity tohto regulátora, to, čo sa označuje banálnym, ale presným termínom „svetový policajt“.

Prvá svetová vojna stála Ameriku 253 miliárd dolárov, v porovnateľných cenách. Druhá svetová –  viac ako 4 trilióny. Vojna v Kórei – 320 miliárd. Vietnam behom 11 rokov – 686 miliárd. Irak a Afganistan dokopy už  presiahli trilión. Američania bojujú bohato, s cieľom minimalizovať straty vo veľkom používajú outsourcing, kupovanie služieb od tretej strany: súkromné ochranné armády, súkromných dopravcov a zásobovanie, úplatkárstvo priame aj nepriame, kupovanie si spojencov a verbovanie protivníkov.

V skutočnosti, dôležitou zložkou kapitalizácie amerického trhu,  a nielen amerického, je americká vojenská moc.

Poslednou baštou na ceste k rozsiahlej kríze vôbec nebol hypotekárny systém. Posledná bašta, ktorá drží nad vodou dolár a trh — to je americká vojenská moc.  Viera v schopnosť ju využiť. V tej chvíli, keď svet uvidí, že Amerika už nechce, alebo nevie za to platiť, sa zrúti všetko, predovšetkým fondový trh a dolár.

Teoreticky Američania majú alternatívu. Keď už bude očividné, že len tak, zadarmo, sa z im z tej priepasti vyhrabať nepodarí, po tom, ako to pár krát schytajú do najmenej chránených miest, keď hrozba amerického defaultu začne byť očividná, Amerika začne odchádzať. Odchádzať z Ázie, odchádzať z Európy.

Len tak sa zoberú  a odídu k sebe domov, zaoberať sa vlastnými problémami. Potom sa s nimi bude dať dohodnúť na zlatom štandarde aj na mnohých ďalších veciach.

Takýto scenár je veľmi pravdepodobný. Alebo existuje iné východisko: skôr, ako ich k tomu život donúti, začať znižovať vojenský rozpočet, použiť ho na iné účely  v celom svojom obrovskom rozsahu –  však nech nevyjde nazmar.

Dočasný epilóg

Dostať sa z krízy je možné iba zaplatiac všetky účty. Krízu sa nedá oklamať.  Čím  rafinovanejšie a dlhšie sa pokúšajú oddialiť zúčtovanie, tým viac budú musieť platiť. Ekonomika obnoví rovnováhu za každú cenu.

Čo sa týka najbližších perspektív, je jasné, že v opísanej situácii sa môže udiať čokoľvek. Ale objektívne tie zdroje, ktoré  boli napumpované do ekonomiky, aby bol oddialený krach, na najbližší rok by mali postačiť.

Michail Jurjev:
„Domnievam sa, že v roku 2011 a obzvlášť v roku 2012 sa pokojne môže udiať to, čo by mohlo byť pomenované ako druhá vlna akútnej fázy. Ľahké východisko  z tejto krízy nevidím. Vôbec, z môjho pohľadu, o súčasnej finančnej kríze sa môžeme vyjadriť nesmrteľnými slovami z piesne Vysockého: „Hľadám východ z brány, ale nie je, je iba vchod. Aj ten je nesprávny. („Ищу я выход из ворот, но нет его, есть только вход. И то не тот.“)

Povedzme to takto: východ je zvyčajne tam, kde bol vchod. Práve preto je užitočné poznať príčiny toho, z čoho sa chytáte nájsť východisko. Ako bude vyzerať toto východisko a ako bude vyzerať svet potom, ako bude nájdené, to je samostatná téma. To ešte treba pochopiť...

Všetky diely seriálu nájdete TU:


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |