Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
USA a Rusko: existenciálna nekompatibilita - chelemendik.sk

 

USA a Rusko: existenciálna nekompatibilita

2020-01-21  (03:52)

 - USA  a Rusko: existenciálna nekompatibilita

22.3.2015


Vitalij Treťjakov


Ak aj pozitívny prielom vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom je možný, neudeje sa zo strany Ameriky, myslí si Vitalij  Treťjakov.

Jednou z hlavných intríg súčasnej svetovej diplomacie je  to, či existuje perspektíva a samotná možnosť toho, že vzťahy medzi Ruskom a USA sa obnovia behom najbližších rokov (už za nového amerického prezidenta) na tú úroveň, akú sme mali pred ukrajinskou krízou? Prirodzene, vylučujem ako podmienku pozitívnej odpovede na túto otázku zmenu pozície Ruska ohľadne tejto krízy  a tým viac zrieknutie sa Moskvy Kryma. Taká kapitulácia je jednoducho nemožná.

Je logické si myslieť, že USA ani pred skončením prezidentského obdobia Obamu, ani za nového prezidenta sa svojho prístupu nezrieknu. Tým pádom, s prakticky stopercentnou istototousa dá predpokladať, že súčasná „takmer studená vojna“ medzi USA a Ruskom sa zachová prinajmenšom behom najbližšieho desaťročia. Považujem takú prognózu za podloženú a realistickú.

A v tejto súvislosti má zmysel si položiť otázku:  môžu sa principiálne niekedy v najbližšej budúcnosti a za akýchkoľvek podmienok vzťahy medzi USA a Ruskom  zlepšiť? Moja odpoveď znie: nie!  Medzi našimi krajinami totiž existuje existenciálna nekompatibilita, teda nemožnosť súčasnej existencie na Zemi. Fakticky rovnaká, aká sa dala pozorovať medzi USA a ZSSR po Druhej svetovej vojne.

Pričom, čo je principiálne dôležité, príčinou tejto nekompatibility je prístup USA k svetovému zriadeniu celkovo a postaveniu v rámci  tohto zriadenia všetkých krajín, vrátane Ruska. 

Porovnajme vzťah USA k súčasnému Rusku a vzťah Ruska k súčasným USA.

Флаги США и России, архивное фото

Amerika chce určovať hranice Ruska, systém jeho vzťahov s krajinami, ktoré ho obklopujú a s Európskou úniou, celkovo jeho národné záujmy  a taktiež jeho politické usporiadanie, jeho vnútornú politiku, obsah ruských zákonov a dokonca aj to, ktorý konkrétne človek sa má nachádzať na čele ruského štátu. Zdalo by sa, že je to absurdné, ale situácia je práve takáto.

Aj napriek častým tvrdeniam, že Rusko údajne veľmi málo zaujíma Ameriku, vidíme, že je to presne opačne. Neexistuje prakticky ani jedna aspoň trochu významná udalosť, ktorá by sa diala v Rusku a prakticky ani jeden jeho významný zahranično politický krok, ktorý by nevyvolal reakciu, spravidla negatívnu zo strany USA.

Teraz sa pozrime z rovnakého uhlu pohľadu na správanie Ruska voči USA. Moskva sa nijako nemieša do vzťahov USA s Kanadou a Mexikom. Nikdy na oficiálnej úrovni sa Moksva nemiešala ani do vzťahov USA s Európskou úniou alebo napríklad Japonskom —  najbližšími spojencami Washingtonu. Moksva dokonca ani nekomentuje tieto vzťahy. Výnimky bývajú len vtedy, keď sa samotný Washington pokúša korigovať vzťahy Moskvy s Bruselom, Berlínom, Parížom alebo Tokyom. Nedokážeme nájsť ani jeden prípad, kedy by Rusko oficiálne poukazovalo Spojeným štátom na nedostatky ich vnútornej politiky, doktovalo aké zákony treba schvaľovať  a aké nie. Úplne ako sci-fi by znelo tvrdenie, že by ktokoľvek z aspoň trochu významných oficiálnych predstaviteľov Ruska by diktoval Amerike, aké konkrétne prezidenta by mala mať.

Záver, ktorý  z toho vyplýva je  jednoduchý  a očividný. Rusku vyhovuje existencia na Zemi Spojených štátov  amerických, dokonca aj keď sa všetkým jeho oficiálnym predstaviteľom začínajúc od prezidenta čosi na správaní USA nepáči. A naopak: Amerike nevyhovuje existencia na Zemi  Ruska, ak Rusko, po prvé, nerealizuje zahraničnú a vnútornú politiku, ktorá sa páči USA, po druhé na jeho čele nestojí človek, ktorý poslúcha USA a tým pádom nezabezpečuje plnenie prvej podmienky. Koniec, bodka.

Všelijaké západné a naše politologické hlúposti, všelijaká rétorika, ktorej podstatou je to, že Amerika údajne potrebuje  „silné prosperujúce a demokratické Rusko“, sú buď sebaklamom hlupákov alebo klamom prefíkancov.

Je celkom očividné, že keby Rusko nemalo vlastný raketovo-jadrový potenciál, ale robilo tú politiku, ktorú robí Vladimir Putin (maximálne možné zabezpečenie národných  záujmov Ruska za daných medzinárodných a vnútropolitických podmienok), Washington by už dávno zahájil prinajmenšom politickú likvidáciu Ruska ako mocného a samostatného  štátu.

Nemenej očivdné je, že Rusko také plány vo vzťahu k  USA nemá a nechystá sa mať. A to sa netýka len obdobia vládnutia prezidenta Putina, ale prinajmenšom odvtedy, čo sa k moci dostal Brežnev, teda ešte od sovietskych čias.

Viac ako to, Rusko je dokonca pripravené sa zmieriť  (v rámci rozumných medzí a so zohľadnením svojich strategických záujmov) so smetovou hegemóniou  USA ako s geopolitickou danosťou po rozpade ZSSR.  Prirodzene, pritom Moskva predpokladá, že v najbližšej alebo vzdialenejšej perspektíve sa hegemónia USA definitívne vyčerpá a USA prejdú zo statusu globálnej superveľmoci  do statusu jedného z pólov (3-4 alebo 5-6) mnohopólového sveta. Ale aj v takom prípade sa Moskva nebude miešať do vnútorných záležitostí oslabnutej Ameriky ani svojimi odporúčaniami, ani tým viac svojimi rozkazmi.

Takže, zo strany USA vo vzťahu k Rusku vidíme klasickú hru s nulovou sumou: Rusko musí prehrať, inak sa víťazstvo Spojených štátov nezapočíta. A zo strany Ruska vo vzťahu k USA línia nie je protikladná, ale principiálne iná: Rusko nechce prehrať samo, ale nepraje si a nestavia si za cieľ porážku Ameriky. Povedal by som, že pozícia Moskvy je nielen realistická, ale je aj múdrejšia, civilizovanejšia a  humánnejšia.

A v tomto zmysle skutočne nemá význam, či existuje konkrétna ukrajinská kríza  a koho vinou vznikla. Ak Amerike principiálne nevyhovuje prítomnosť samostatného Ruska na planéte, zámienky, krízy a kauzy  (vrátane casus belli, ak si Washington zmyslí) sa nájdu.

Či sa Rusku podarí za Putina a po ňom zachovať si líniu vonkajšej a a vnútornej  samostatnosti — to je samostatná otázka.  Ak budeme predpokladať, že sa nepodarí, to znamená, že Rusko v rámci svojich súčasných hraníc, nebude existovať.  A z toho vyplýva, že kapitulovať pred USA Rusko nemôže, a to automaticky predlžuje americko-ruský antagonizmus v čase a čiastočne aj v priestore. V každom prípade — v postsovietskom priestore, keďže na postamerický priestor si Moskva nerobí nároky. Tu by sa Washington, mimochodom, mal obávať celkom iných konkurentov,  a možno aj časti svojich súčasných spojencov.

Tak v čo v svetle tejto diagnózy môžeme dúfať v rusko-amerických vzťahoch? A o čo sa máme usilovať?

Po prvé. Ako bolo, tak aj bude: „studená vojna“ medzi USA a Ruskom a čiastočne medzi podriadenou Washingtonu Európskou úniou a Ruskom v dohľadnej budúcnosti bude pokračovať.

Po druhé.  Nádej na to, že normálne vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou  sa obnovia, len čo vznikne reálna spoločná hrozba alebo reálny spoločný nepriateľ je efemérna. Z dvoch dôvodov. Jednak USA samotné predstavujú najväčšiu hrozbu pre Rusko. A jednak Američania lepšie ako Rusi dokážu v prípade spoločnej hrozby maximalizovať úsilia ostatných na zabezpečenie vlastných záujmov. Vrcholný egoizmus USA -  to je konštanta  a je treba ho vnímať ako realitu.

Po tretie. Tie medzinárodné problémy, ktoré USA bez pomoci alebo spolupráce s Ruskom nedokážu vyriešiť  (a je ich dosť veľa a sotva ich bude menej) aj tak zanechajú priestor pre viac alebo menej regulérne vzájomné oficiálne vychádzanie.

Po štvrté. Všetky programy individuálnych ľudských kontaktov a kontaktov medzi rozličnými nevládnymi organizáciami dvoch krajín za súčasných podmienok sa zabaliť aj tak nepodarí. Hoci teraz je tu treba očakávať prekážky skôr z americkej, ako z ruskej strany, čoho sme už svedkami. Ostatne, netreba zveličovať význam týchto stykov — dobré a profesionálne fungujúce medzinárodné vzťahy aj tak nenahradia.

Po piate. Teoreticky si môžeme predstaviť, že jedného dňa skupina významných a vplyvných zástupcov   intelektuálnej elity, priamo nespojená s mocenskými štruktúrami ani v USA, ani v Rusku, sa pokúsi vytvoriť  „paralelnú rusko-americkú diplomaciu“ a začne ju pravidelne praktizovať. Avšak aj tu mám veľké pochybnosti. Intelektuálny establishment v USA je príliš ideologizovaný,  príliš egositický a príliš disciplinovaný, aby sa odhodlal na takúto  činnosť.

Ak to máme zhrnúť, môžeme povedať, že ak pozitívny prielom vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom aj je možný, neodohrá sa z americkej strany. Práve z dôvodu tej samej existenciálnej nekompatibility, ktorej je venovaný môj článok.  Zatiaľ čo aktivita iných subjektov svetovej politiky, ktoré sa kvôli vlastným záujmo, a nie z lásky k Rusku pokúšajú vyšriabať spod ťažkej dlane americkej hegemónie, môže behom najbližších desiatich rokov vytvoriť situáciu, keď sa Amerčiania ocitnú „ na konci radu“. No a potom…

Zatiaľ sa však musíme pripraviť na pokračovanie toho, čo tu máme v súčasnosti. A nie je potrebné robiť paniku. Vrchol americkej globálnej moci je už v minulosti. A klesajúc z tohto vrcholu, Američania skôr alebo neskôr prídu na ruskú rovinu.


Zdroj: http://ria.ru/columns/20150320/1053566289.html#ixzz3V76CSEMM


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |