Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Tuhé mrazy zabíjajú Poliakov - chelemendik.sk

 

Tuhé mrazy zabíjajú Poliakov

2020-05-25  (14:58)

 - Tuhé mrazy zabíjajú Poliakov

Tuhé mrazy zabíjajú Poliakov vo veľkom, obete hlásia aj Česi

TASR, SITA | 2. decembra 2010  14:39

Vlna mrazivého počasia si v uplynulých 48 hodinách vyžiadala v Poľskej republike už 18 obetí, z toho desať len za stredu 1. decembra. Informovala o tom spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na hlavné veliteľstvo poľskej polície vo Varšave.

Člen posádky metlou odstraňuje sneh z vonkajšej časti pilotnej kabíny na letisku v Drážďanoch.
Člen posádky metlou odstraňuje sneh z vonkajšej časti pilotnej kabíny na letisku v Drážďanoch.
Autor: AP,  TASR

V strednej a východnej Európe zahynulo v posledných dňoch v dôsledku veľmi chladného počasia už 26 ľudí. Štyri obete si za posledné dva dni vyžiadalo chladné počasie v Českej republike. O život tu prišli štyria muži vo veku 47 až 61 rokov. Ďalšie štyri obete si zima vyžiadala v Litve. Mráz a záľahy snehu naďalej komplikujú aj situáciu v doprave, v stredu bolo napríklad pre zlé počasie uzatvorené aj pražské ruzyňské letisko.

Najhoršia situácia však ostáva v Poľsku. Hovorca tamojšieho vrchného veliteľa polície Mariusz Sokolowski zopakoval aj vo štvrtok apel na spoluobčanov, aby boli všímavejší v prípade podnapitých spoluobčanov a bezdomovcov, ktorí márne hľadajú útočisko pred mrazmi. V prípade, že si všimnú takéto osoby, či už na lavičkách v parkoch alebo na priestranstvách pred železničnými stanicami, mali by neodkladne informovať políciu.

Aj keď sú patroly príslušníkov bezpečnostných zložiek v tomto ročnom období častejšie na potenciálnych miestach výskytu obyvateľov z rizikových skupín, nemôžu byť všade, preto sú informácie od obyvateľstva dôležité, zdôraznil.

Výzvy obyvateľstvu priniesli už v stredu konkrétne ovocie v podobe záchrany viacerých v ohrození sa nachádzajúcich ľudí, a to na základe informácií od občanov. Za celý november zomrelo v Poľsku na následky podchladenia 15 ľudí.

Situácia v Poľsku, ktoré čelí od stredajšieho večera ďalšiemu ataku zimy v podobe vytrvalého sneženia, sprevádzaného miestami prudkým nárazovým vetrom a nízkymi teplotami, je dramatická. Charakterizujú ju zablokované cestné komunikácie, zrušené lety z Varšavy, Poznane i Gdanska, tisícky občanov, ktorí túžobne očakávajú na obnovenie dodávok elektrickej energie i tepla pri pretrvávajúcom mraze. Najhoršia je situácia v centrálnej časti a na severe krajiny.

Cesty nielen v poľskej metropole pokrýva hrubá vrstva snehu, pod ktorou sa nachádza ľad, a to napriek maximálnemu úsiliu cestárov. Úrady apelujú na motoristov, aby svoje autá nechali doma a využili radšej prostriedky MHD. V uliciach Varšavy sa množia kolízie a nehody. Ťažkosti sprevádzajú aj prevádzku električkovej dopravy.

Hovorca medzinárodného letiska vo Varšave informoval, že prevádzku sprevádzajú prestávky, a to v súvislosti s nevyhnutným čistením štartovacích dráh. Vo Veľkopoľskom vojvodstve, ktorého sídelným mestom je Poznaň, museli z vozidiel zasypaných snehom evakuovať okolo stovky osôb.

Na juhu krajiny síce už prestalo snežiť, v iných oblastiach však situáciu aj naďalej komplikujú snehové zrážky, poľadovica a prudký nárazový vietor. V Leszne čaká po poruche na obnovenie dodávok tepla do bytov okolo 30 000 ľudí.

Po poruche teplovodnej siete zostane aj najväčšie sídlisko v meste Kielce na niekoľko hodín bez tepla.

Krajšia stránka zimy: Zasnežené strechy domov vo švajčiarskom Berne.
Autor: TASR/AP


Z Krakova hlásia kolíziu električiek, pri ktorej sa ľahšie zranili tri osoby.

Zásobník s plynom explodoval v Bialystoku vo vozidle španielskeho občana, ktorý vyviazol bez zranení. Práve Bialystok bol v noci opäť najchladnejším miestom krajiny. Ortuť teplomerov tam klesla až na 33 stupňov Celzia pod bod mrazu.

Neutíchajúce sneženie spôsobuje Britom dopravný chaos

Pokračujúce husté sneženie a mrazy spôsobovali v Británii ďalšie dopravné problémy. Londýnske letisko Gatwick ostalo uzavreté druhý deň po sebe, narušená bola železničná doprava a mnohí cestujúci uviazli na cestách.

Najhoršie počasie v Británii na začiatku zimy za takmer 20 rokov nepoľavuje. Meteorológovia vystríhali pred silnými snehovými zrážkami najmä na juhu a východe krajiny. Ťažkosti súvisiace s niekoľkodňovými mrazmi a snežením by mohli britské hospodárstvo stáť 1,2 miliardy libier (1,43 mld. eur) denne, uviedla poisťovňa RSA.
Letisko Gatwick, druhé najrušnejšie v Británii, oznámilo, že po "výraznom" zhoršení snehových podmienok ostane uzavreté najmenej do piatka 6.00 h (7.00 h SEČ). Zatvorené boli tiež letiská v Edinburghu, ktorého pristávaciu dráhu by mali dopoludnia uvoľniť, a ďalšie londýnske letisko City.

Muž sa bicykluje na zasneženej ceste na Námestí Svornosti v Paríži.
Autor: TASR/AP

Meškaniu boli vystavení aj cestujúci na železnici a na cestách. Približne 200 motoristov strávilo už druhú noc vo svojich autách v grófstve Yorkshire, zatiaľ čo cestujúci vlaku do mesta Brighton na južnom pobreží museli spať vo vozňoch, uviedla televízia BBC.

Uzavreté ostali aj tisíce škôl, niektoré už štvrtý deň po sebe.

Po rozsiahlej kritike neschopnosti Británie zvládnuť zlé počasie medzitým minister dopravy Philip Hammond nariadil preskúmanie reakcie dopravných služieb počas tohto týždňa. Minulý rok bol totiž najchladnejší v krajine za tri desaťročia a úrady dúfali, že tentoraz sa chaotická situácia nezopakuje.

Zdroj: SITA, TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |