Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Trumpove vyhlásenia o NATO zaskočili Poľsko a Ukrajinu - chelemendik.sk

 

Trumpove vyhlásenia o NATO zaskočili Poľsko a Ukrajinu

2021-09-16  (09:25)

 - Trumpove vyhlásenia o NATO zaskočili Poľsko a Ukrajinu

5.4.2016


1.časť


Petro Porošenko a jeho poľský kolega Andrzej Duda po príchode  do Washingtonu šíria vyhlásenia o ruskej agresii. V podobnom tóne sa nesú aj vyhlásenia Pentagónu. Amerického ministra  obrany znepokojili vyhlásenia Donalda Trumpa, ktorý sľubuje zrezať financovanie NATO a znížiť zasahovanie do európskych záležitostí. V NATO sa zase  ponáhľajú presunúť tanky a ťažkú techniku k ruským hraniciam.

Americký minister obrany Ashton Carter vyhlásil, že nesúhlasí s tvrdeniami, že NATO je zastaraná organizácia, ako sa vyjadril republikánsky prezidentský kandidát Donlad Trump.

„Severoatlantická aliancia splnila dôležitú úlohu pri zabezpečovaní našej a medzinárodnej bezpečnosti,“ zdôraznil Carter, vystupujúc na tlačovej besede na leteckej základni MacDill na Floride. Carter menoval minulé zásluhy NATO („úloha spočívala v tom, aby sa viedla studená vojna“ a neskôr afgánska kampaň).

Minister obrany vyhlásil, že v súčasnosti sa spoločne s NATO pracuje na tom, ako spoľahlivo zdržiavať Rusko, ruskú agresiu a tzv. hybridnú vojnu v Európe. Až potom, keď  spomenul „ruskú  hrozbu“, Carter začal hovoriť o spolupráci v oblasti Stredozemného mora a o hrozbách zo strany Islamského štátu. Šéf Pentagónu aj v minulosti hovoril o tom, že jednou z hlavných výziev pre národnú bezpečnosť USA je Rusko (na rozdiel od Trumpa, ktorý si myslí, že spolupráca medzi Moskva a Washington sa môžu stať spojencami).

Šéf Pentagónu nie náhodou oponoval Trumpovi. Téza o zastaranosti a veľmi drahému rudimentu studenej vojny, t. j.  NATO, nebola náhodná v rétorike favorita republikánov. Trump  to vyhlásil minulý týždeň vo veľkom rozhovore pre The New York Times. „Považujem NATO za zastarané“, zopakoval Trump neskôr v televíznom vysielaní ABC. „Vznikalo v období existencie  Sovietskeho zväzu, ktorý bol očividne väčší než súčasné Rusko. Nehovorím, že Rusko nepredstavuje hrozbu. Máme ale aj iné hrozby, napríklad terorizmus a NATO  nič nehovorí o terorizme. NATO nie je vymyslené  a určené pre boj s terorizmom a  nie sú doňho zapojené tie krajiny, ktoré sú potrebné“. „Áno, považujem NATO za zaostalé a zastarané,“ potvrdil svoju tézu Trump znova pred publikom CNN v Milwaukee, štát Wisconsin. Trump opäť zdôraznil: „USA nespravodlivo nesú astronomické náklady“ na zachovanie Severoatlantickej aliancie, „je to nespravodlivé vo vzťahu k americkým daňovým poplatníkom“.

Podľa denníka Vzgľad  experti poukazujú na to, že Trumpove  vyhlásenia o „zrezaní“ výdavkov na NATO a jeho myšlienka, že USA  sa vmiešavajú do ukrajinského príbehu, je to, čo si želajú počuť široké masy daňových poplatníkov  a voličov.  Pripomeňme, že  projekt amerického rozpočtu počíta s nemalou sumou 4,3 miliardy na „odrazenie ruskej agresie a podporu európskych spojencov“.

Minister obrany Ashton Cartev minulosti hovoril o štvornásobnom zvýšení výdavkov Pentagónu na americké sily a NATO v Európe. Nedávno bolo oznámené, že USA posilnia svoju vojenskú prítomnosť vo východnej Európe, rozmiestnia tu tanky a ťažkú techniku. Podľa informačného portálu Military Times, reč je o plánoch rozmiestnenia troch úplne vyzbrojených amerických armádnych brigád.

Hlavný veliteľ ozbrojených síl NATO v Európe americký generál Philip Breedlove spresnil: do februára 2017  budú pozdĺž západných hraníc Ruska rozmiestnené americké oddiely, ktoré sa nachádzajú v stálej bojovej pohotovosti. Vojská a ťažké delostrelectvo im poskytne Pentagón. Konkrétne  bude do oblasti presunutých približne 4,5 tisíc amerických vojakov s obrnenou technikou.

Ako konštatuje v americkom analytickom vydaní The Nation Politológ a expert na Rusko Steven Cohen, „západná vojenská sila sa tak ako ešte nikdy predtým priblížila k  Rusku“.

Zdá sa, že rétorika a volebné perspektívy Trumpa znepokojili nielen generálov Pentagónu, ale aj  človeka, ktorý seriózne počíta s vojenskou pomocou amerických priateľov. Ukrajinský prezident Petro Porošenko, vystupujúc vo Washingtone z tribúny fóra „Ukrajinská bitka za slobodu pokračuje“, strašil Západ ruskou hrozbou. „Či si to priznáte, alebo nie, v západnej civilizácii existuje problém – veľká jadrová veľmoc, ktorá  ignoruje základné práva, normy a dohody,“ zastrašoval Porošenko. „Včera Podnestrovsko a Gruzínsko, dnes Ukrajina a Sýria. Kto je ďalší na rade? Prišiel čas nájsť odpovede na výzvy“.

Porošenko informoval o tom, že neskôr sa uskutoční stretnutie s hlavným americkým výrobcom vojensko-priemyselného sektoru. Prezident nespresnil, o akej spoločnosti je konkrétne reč a aké otázky plánuje prerokovať. Súčasne  ubezpečil, že Kyjev nežiada Spojené štáty o tanky a delostrelectvo, lebo Ukrajina dokáže tieto zbrane  vyrobiť samostatne, ale žiada iba o „obranné technológie“. „Žiadame faktickú vojenskú prítomnosť!“

Znepokojenie zavládlo aj vo Varšave. Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý rovnako ako Porošenko navštívil Washington, vyzval NATO, aby konalo. Podľa jeho slov, po tom, ako bol Krym obsadený Ruskom pomocou vojenskej sily, „existujú seriózne obavy, že obdobie mieru v našej časti sveta sa skončilo. Žiadame faktickú prítomnosť NATO, aby sa vojaci aliancie nachádzali stále v strednej a východnej Európe,“ zdôraznil Duda v svojom vystúpení vo Washingtone.

Podľa poľského prezidenta, kroky Ruska, ktoré „anexovalo“ Krym a ďalej podporuje separatistov na Ukrajine, sú bezprecedentné. „Rusku sa nesmie ustupovať. Európa si nemôže dovoliť oslabiť sankcie voči Rusku, lebo by to znamenalo prijatie agresívnej politiky. Musíme žiadať návrat k takým geopolitickým vzťahom, aké boli pred anexiou Krymu. To znamená, že Rusko musí odísť z Krymu,“ vyhlásil Andrzej Duda.

Nedávno zvolený poľský prezident sa už stihol prezentovať sériou antiruských vyjadrení. Napríklad 25. marca Duda vyhlási, že „Moskva predstavuje hrozbu“ pre celý región. Ešte skôr vydanie National Interest informovalo o tom, že Poľsko sa snaží rozmiestniť vojská NATO na svojom území s odvolaním sa na „ruskú hrozbu“. Experti pritom  zaznamenali, že ostatné európske štáty Rusko nevnímajú ako silu, ktorá by ohrozovala ich existenciu.


Pokračovanie čoskoro


Zdroj: http://vz.ru/politics/2016/3/31/802699.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |