Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Trumpove vyhlásenia o NATO zaskočili Poľsko a Ukrajinu - 2.časť - dokončenie - chelemendik.sk

 

Trumpove vyhlásenia o NATO zaskočili Poľsko a Ukrajinu - 2.časť - dokončenie

2020-01-18  (17:56)

 - Trumpove vyhlásenia o NATO zaskočili Poľsko a Ukrajinu - 2.časť - dokončenie

8.4.2016

 

Zlovestnými plánmi Moskvy a možnosťami ruskej armády spojencov straší aj  Litva.

Kremeľ sa nesnaží byť lepší než NATO, jeho cieľom je naučiť sa čo najskôr presúvať kapacity, ktoré má k dispozícii tam, kam potrebuje, tak, aby aliancia nestihla zareagovať, uvádza sa v kapitole o bezpečnostných hrozbách v správe Bezpečnostného oddelenia Litvy za minulý rok.

„Zahraničná politika Ruska zostáva agresívna, tak ako v minulosti vidieť rozhodnutie Ruska využívať vojenskú silu na dosiahnutie svojich cieľov. Ekonomické problémy, na ktoré Rusko narazilo v roku 2015, nemali vplyv pri upevňovaní jeho vojenských síl. Dôsledne sa vykonávali štruktúrne reformy a rozsiahle vojenské cvičenia,“ uvádza Delfi slová šéfa Druhého oddelenia plukovníka Alvydasa Šiuparisa.


„Stratový nástroj kontroly nad Európou“


„NATO je nástroj americkej vojenskej a silovej kontroly nad Európou. V tom spočíva jeho význam. Poddáva sa to pod zásterkou zadržiavania Ruska,“ vyhlásil pre Vzgľad prvý viceprezident Akadémie pre geopolitické problémy Konstantin Sivkov.

Pripomenul, že „v potenciáli NATO USA zohrávajú rozhodujúcu úlohu, ich komponent tvorí až 85%. Preto rozpad NATO sa pri zadržiavaní Ruska nijako zvlášť neprejaví, ani pri uskutočňovaní iných operácií,“ povedal expert.

Trumpova pozícia sa vysvetľuje tým, že „NATO je veľmi stratový nástroj na udržiavanie kontroly nad Európou“, povedal Sivkov. Trump ako republikán vystupuje za národné elity USA, ktoré chcú presadiť budovanie jednopolárneho sveta na čele s USA. Kým demokrati podporujú nadnárodné elity, ktoré sa snažia vybudovať svet, v ktorom štát nemá miesto, ani americký a prvoradá je dominancia finančných elít. „V období Bushovej vlády  tieto dve elity pôsobili synchrónne, lebo nadnárodní sa spoliehali na americkú silu. Tá sa aj potvrdila,“ povedal Sivkov.

Podľa neho hlavná otázka spočíva v tom, že „americká ekonomika nemôže v súčasnosti zabezpečiť rozsiahle vybavenie  vojenskej mašinérie, ktorú majú k dispozícii, sú tu veľké problémy. Preto nadnárodné elity v súčasnosti hľadajú iné varianty, vrátane Číny, preto  súhlasili prijať juan ako tretiu rezervnú menu. Je to veľmi seriózny úder voči doláru a tento úder sa onedlho prejaví. Odborník je presvedčený o tom, že „v takejto situácii konflikt“ medzi zástancami expanzie a izolacionizmu bude rásť.


Hľadanie taktických spojencov


Sivkov zdôraznil, že taktika síl medzi ktorými sa nachádza aj Trump – je nahradiť americký vplyv v iných oblastiach. „Nahradiť sa dá jediným spôsobom – nastoliť priateľskejšie vzťahy s Ruskom, dosiahnuť, aby Rusko konalo v ich záujmoch, ťahalo horúce gaštany z ohňa pre Američanov, a niekde aj bojovalo... Toto si vyžaduje vyladiť vzťahy s ruskou elitou“, povedal Sivkov.

Pripomenul, že ruská vládna elita  tiež otvorene čelí nadnárodnej elite, ktorých záujmy obsluhuje tzv. piata kolóna, oligarchiát, ktorý je v rozpore s Putinom.

„Trump si uvedomuje nedostatok americkej ekonomickej moci v porovnaní s nadnárodnou. Jeho tím nechce úplné podriadenie sa nadnárodným finančným inštitúciám, bankám, a  tak si hľadá spojencov medzi ideologicky blízkymi ľuďmi. A to sú Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching. Na nich sa bude orientovať, povedal Sivkov dodajúc, že podobné sily bude hľadať aj v Latinskej Amerike.

Netreba si ale vôbec myslieť, „že Trump je taký dobrý“. Len čo Amerika dostane možnosť, s radosťou zničí svojich oponentov. Pretože kapitalizmus je typ zriadenia, ktorého podmienkou je rozširovanie, a ak rozširovanie nenastáva, kapitalizmus hynie, dochádza k revolúcii,“ vysvetľuje Sivkov.

Preto teraz „sú taktickí spojenci“, no neskôr vypukne rovnako nemilosrdná vojna, ako s demokratmi, ale už v záujmoch národných elít USA,“ zdôraznil expert.

Pokiaľ ide o Porošenka, je pešiak z mašinérie, ktorému prikázali udržiavať stále napätie s Ruskom, čo aj robí. Prikázala mu  to momentálna vládna moc. Pre Trumpa a pre všetky americké elity je výhodné, aby vo vzťahu s Ruskom panovalo napätie. Preto to budú robiť, povedal Sivkov.

.....


„Infraštruktúra nepriateľstva a priateľstva“


„Trump predsa len nie je obyčajný republikán, preto vyvoláva takú nenávisť obidvoch strán. Hovorí veci, ktoré sa už dlho nikto neodvážil povedať,“ povedal pre Vzgľad politológ, amerikanista Dmitrij Drobnickij. Dodal, že politici, ktorí v minulosti hovorili v podobnom tóne, nemali nijaké volebné perspektívy. „Problém Trumpa pre vedenie obidvoch strán spočíva v tom, že Trump má šance vyhrať,“ povedal expert.

Drobnickij vysvetlil, že na tzv. „infraštruktúru nepriateľstva a priateľstva s vyhradenými spojencami“ je naviazaných veľa lobistov, byrokratov, politikov a iných ľudí a súčasne veľa peňazí, vplyvu, funkcií a kontraktov. Strach, že Trump rozloží túto infraštruktúru a prestane na ňu dávať peniaze, je dosť silný. Drobnickij pripomenul, že na vojny v Iraku a Afganistane iba priamo išli štyri bilióny dolárov.

„Je jasné, že veľké množstvo peňazí putuje aj na podporu niektorých určených spojencov ako napr. Saudská Arábia, ktorá z kultúrnych dôvodov nijako nemôže byť blízka USA. Je to absolutistická monarchia s inscenovanými, operetnými voľbami  a operetnými právami žien, ktoré v skutočnosti žijú v stredoveku... Napriek tomu je veľkým priateľom USA a Američania sa od nich nijako nemôžu pohnúť. Je známe, že Hillary Clintonová je úplne zasypaná saudskými peniazmi,“ hovorí expert.

Preto tvrdiť, že všetci republikáni si uvedomujú, že s NATO niečo nie je v poriadku, nie je správne. Ak Trump ide proti prúdu, väčšina ostatných politikov je napojených na spomínanú „infraštruktúru nepriateľstva“, a  pre nich sú nevyvrátiteľné postuláty: o ruskej hrozbe, o skvelom spojencovi Saudskej Arábii, o strašnom a nebezpečnom Iráne, atď.

Drobnickij pripomenul, že iní politici sa snažili riešiť tieto problémy, napríklad aj Barack Obama – pokus o zmierenie s Kubou, pokus o uvoľnenie napätia s Moskvou, atď. „Tieto dôsledné, nesmelé kroky  smerom k zmene existujúceho poriadku vždy narážali  na silný odpor, výsledkom ktorého všetky kroky predstavovali nie polovičné, ale štvrtinové  opatrenia,“ povedal expert. A tu zrazu sa objavuje Trump, ktorý začína  ťať do živého: „To vyvoláva veľmi silný odpor zo strany establishmentu, preto sa na Trumpa vedie taký hon,“ vysvetľuje Drobnickij. Keby bol taký istý excentrický politik, ale hovoril by, že nedovolí Rusku, ale hovoril by, že nedovolí Rusku okupovať Ukrajinu a že do NATO treba „naliať“ viac financií, všetci by tolerovali jeho excentrické správanie a Republikánska strana by bola šťastná, že má také ratingy, povedal Drobnickij.

„Keďže ale nie je nijako zviazaný s lobistami, podporuje ho iba národ a môže nechať establishment niekde bokom, naráža na taký odpor.“ hovorí politológ. Dodal, že ľudia ako Ashton Carter a iní, budú, samozrejme, poukazovať na to, že Trump nemá pravdu, že všade okolo sú nepriatelia, je nutné zvyšovať vojenskú prítomnosť, pokračovať vo zvyšovaní vojenských výdavkov... Mimochodom, Trumpovi treba poďakovať za to, že ukázal americkému voličovi, kam putujú  požičané peniaze a peniaze daňových poplatníkov,“ povedal politológ.

Svoju činnosť v narušovaní existujúceho poriadku Trump uskutočňuje do takej miery otvorene a snaží sa to robiť tak rýchlo, že mnohí ľudia, ktorí sú v politike dosť dlho a ktorí jednoducho žili týmito peniazmi „tejto infraštruktúry nepriateľstva“, sa začínajú cítiť veľmi nekomfortne,“ uzavrel politológ.


Zdroj: http://vz.ru/politics/2016/3/31/802699.html 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |