Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Triumf Jurija Gagarina. - chelemendik.sk

 

Triumf Jurija Gagarina.

2022-01-14  (06:53)

 - Triumf Jurija Gagarina.

 

Správa o tom, že prvá kozmická loď s človekom na palube sa úspešne vrátila na Zem, šokovala svet. Rádiá všetkých krajín prerušili svoje vysielanie, aby oznámili túto správu. Jurij Gagarin zahájil svoju triumfálnu cestu po svete. Začala sa na Červenom námestí, z ktorej viedli svetové agentúry svoje reportáže.

Gagarin šiel po červenom koberci k Mauzóleu, kde na neho čakali štátni lídri a v panike myslel na rozviazanú šnúrku na topánke – čo ak nečakane nastúpi n a ňu a spadne. Ale nič sa nestalo a následne už hlásil o splnení úlohy: „Prvý let do vesmíru  na svete sa splnil na sovietskej kozmickej lodi Vostok 12. apríla 1961. Všetky systémy a zariadenia lode fungovali presne a bezchybne. Cítim sa veľmi dobre. Som pripravený splniť akúkoľvek úlohu našej strany a vlády“.

Neskôr už z tribúny Mauzólea povedal: „Chcem srdečne poďakovať našim vedcom, inžinierom, technikom, všetkým sovietskym robotníkom, ktorí vytvorili takúto loď, na ktorej je možné s istotou pochopiť tajomstvo kozmického priestoru. Som presvedčený, že všetci moji priatelia letci-kozmonauti, sú tiež pripravení kedykoľvek obletieť okolo našej planéty“.

Možno sa Jurijovi Gagarinovi častejšie ako iným usmievalo šťastie. Narodil sa v Smolenskej oblasti pri Gžatskom. Prežil fašistickú inváziu, nedokončil svoje štúdium a preto šiel na odbornú školu. A tu ho pozvalo letectvo. Ťažko absolvoval zdravotnú prehliadku – z dôvodu malej telesnej výšky. Vždy sa snažil a vždy dosiahol čo chcel, preto ho zbadali.

Jurija Gagarina si obľúbili na celom svete, akonáhle sa dozvedeli o lete a uvideli jeho fotografiu. Jeho úsmev sa okamžite stal legendárny. Udelili mu titul Hrdina Sovietskeho zväzu, Hrdina práce Československa, Bulharska, Vietnamu. Stal sa čestným členom Medzinárodnej akadémie astronautiky, čestným občanom mnohých krajín sveta. Vyznamenali ho  Zlatou medailou Rakúska, Talianska, Švédska, Anglicka, Francúzska.

Gagarin sa stal vedúcim Centra prípravy kozmonautov. Zdalo by sa, že nemal právo zúčastniť sa na výcviku a pripravovať sa na nové lety. Ale Gagarin mohol zodpovedať nielen za seba, ale aj za svojich podriadených. Pripravoval sa projekt prvej experimentálnej stanice a v jednej z posádok bol Gagarin. Príprava na nový let do vesmíru sa stala pre neho hlavnou.

Mnohí vysokí vedúci vopred varovali, že sa nemôže riskovať Gagarinom; nemusí viac lietať ani do vesmíru, ani na stíhačkách. Gagarin bol pobúrený. “Nechcem byť múzejným exponátom“ – hovoril svojim priateľom.- „Kozmonaut musí lietať do vesmíru, to je pre neho tak isto prirodzené, ako aj dýchať. Vari je možné zakázať dýchať?! Urobím všetko pre to, aby som mohol lietať”.

Zahynul 27. marca roku 1968 počas výcvikového letu na stíhačke. Vládna komisia dospela k záveru, že lietadlo MIG-15 pilotované Gagarinom a Serioginom, pri splnení výcvikového letu vošlo do vývrtky a pri vychádzaní z prutkého zníženia sa zrazilo so zemou.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


nika   |   2011-04-09  (18:28)
50%  
mínus plus
  Neviem čo je na tom pravdy, ale hovorilo sa, že sa Gagrin vyjadril, že žiadneho Boha nevidí - v kozme.


protopartorg   |   2011-04-13  (22:12)
50%  
mínus plus
  Neviem či sa tak vyjadril, ale vlastne prečo nie? Alebo vari Ho tam (v kozmose) je možné uvidieť? :)))


cigereje   |   2011-04-14  (22:52)
45%  
mínus plus
  Neviewm, ako je to s Bohom, no viem, že Amíci na žiadnom mesiaci nikdy neboli. A ako pekne oblbli celý svet...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |