Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Tretina lotyšských voličov hlasovala za zhodu - OPEN TEXT - chelemendik.sk

 

Tretina lotyšských voličov hlasovala za zhodu - OPEN TEXT

2020-02-23  (04:54)

 - Tretina lotyšských voličov hlasovala za zhodu - OPEN TEXT

 
19.09.2011, 18:07
Photo: EPA
vytlačiť článok Porozprávať priateľovi Pridať do blogu

 

Mimoriadne parlamentné voľby v Lotyšsku sa zavŕšili víťazstvom zduženia Centrum zhody vystupujúceho za práva ruského obyvateľstva v krajine. Skoro tretina voličov oddala svoje hlasy tomuto politickému hnutiu, ktorého neformálnym lídrom je úradujúci primátor Rigy Nil Ušakov.

Centrum zhody bude mať na základe záverov hlasovania najväčšiu frakciu v parlamente – 31 zo 100 poslaneckých miest – a formálne sa môže uchádzať o účasť vo vláde. Ale v Lotyšsku sú také politické reálie, že najskôr zostanú prívrženci Ušakova v opozícii. Základ vládnej koalície môžu zostaviť pravé centristické strany, ktoré obsadili na voľbách druhé a tretie miesto. Ale úspech „ruskej“ strany je tým nemenej zjavný. A je jasné, že v Lotyšsku vzniká nový politický rozklad síl. Stále viac obyvateľov krajiny sa vyslovuje za pragmatickú politiku založenú na dialógu dvoch národných komunít – Rusov a Lotyšov. Základným heslom z hlavných Centra zhody bola výzva zanechať spory o dejinách krajiny a spolupracovať kvôli budúcnosti.

Tu aj treba hľadať príčinu, prečo sa praví a nacionalisti takisto zastúpení v parlamente pokúsia nedopustiť, aby „ruská strana“ vošla do vládnej koalície. Veľmi dôležité je pre nich udržať v spoločnosti ilúziu rozkolu voči akoby sovietskej okupácii Lotyšska. Centrum zhody neuznáva tento fakt, pretože taký prístup väčšina ruského obyvateľstva psychologicky a politicky neprijíma. Veď uznanie faktu okupácie znamená súhlas s diskriminačnými opatreniami voči neobčanom, z ktorých je väčšina predstaviteľom ruského obyvateľstva. Líder „ruskej“ strany Nil Ušakov ale pred voľbami trochu zmenil svoju rétoriku. Vo svojom vystúpení pred diplomatmi nazval povojnové obdobie v dejinách Lotyšska ako sovietsku okupáciu, ale zdôraznil, že medzi ruskými obyvateľmi Lotyšska niet okupantov. Mnohí Rusi prijali tento čin Nila Ušakova negatívne. A tu je názor lotyšského politikaMiroslava Mitrofanova:  

- Uznanie faktu okupácie je v podstate uznaním kolektívnej viny a zodpovednosti Rusov žijúcich v Lotyšsku za všetko to nešťastie, reálne alebo vymyslené, ktoré prežil lotyšský národ. A to pritom vtedy, že reálne žila väčšina ľudí za sovietskej moci a pamätá si, ako to všetko bolo posledné desaťročia. V spoločnosti boli pravdaže problémy. Ale Lotyšsko bolo vzorovou sovietskou republikou. V republike sa pritom na veľa dôležitých miestach nachádzali Lotyši. Mnohí z nich sa následne stali politikmi nezávislého Lotyšska a dnes pravidelne nastoľujú otázku o okupácii a žiadajú, aby sa obyčajní ruskí obyvatelia cítili vinní.

V deň volieb pravda Ušakov už vyhlásil, že bude spolupracovať iba s tými politickými silami, ktoré chcú dodržať moratórium na posúdenie faktu sovietskej okupácie. Ale slovo nie je vrabec a povedané prv vyvolalo pochybnosti o stálosti pozícií Centra zhody.  

Čo sa týka vnútropolitickej situácie v Lotyšsku, analytici sa domnievajú, že únia Centra zhody s pravými nie je fakticky možná. Strana reforiem Zatlersa vyhlásila ako hlavnú podmienku takej spolupráce, uznanie faktu okupácie Lotyšska. Znamená to, že praví sa môžu zlúčiť iba s nacionalistami. A taká koalícia v sejme nebude stabilná. Privedie to iba k rastu rozkolu v spoločnosti. A Lotyšsku bude veľmi ťažko vysvetliť ostatnému svetu, prečo zostáva Centrum zhody, strana, ktorá zvíťazila na voľbách, v opozícii.

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2011-09-20  (14:28)
50%  
mínus plus
  Demokracia made in usa. Ešteže to "zatiaľ" nie je v športe, že druhý a tretí sa dohodnú a "dajú si aj zlatú medailu". Manipuláciami (strana na jedno použitie, mediálna masáž a pod.) sa navodzuje stav, že víťaz "nemá s kým" a akože v druhom kole demokracia. Grc.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |