Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Tichon Ševkunov: Nesvätí svätci a iné poviedky - Príbeh o biskupovi, ktorý zosmilnil - chelemendik.sk

 

Tichon Ševkunov: Nesvätí svätci a iné poviedky - Príbeh o biskupovi, ktorý zosmilnil

2020-08-05  (23:53)

 - Tichon Ševkunov:  Nesvätí svätci a iné poviedky  -  Príbeh o biskupovi, ktorý zosmilnil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.10.2015

Nesvätí svätci a iné poviedky — kniha archimandritu Ruskej pravoslávnej cirkvi Tichona (Ševkunova). Bola vydaná v roku 2011. Kniha vyvolala veľký záujem u čítajúcej verejnosti. Do októbra 2012 takto celkový počet výtlačkov knihy tvoril jeden milión sto tisíc exemplárov.

Súčasťou knihy sa stali krátke poviedky zo života autora. Mnohé z nich sú spojené s Pskovo-Pečiorským kláštorom, kde autor začínal svoj život mnícha. Ako povedal samotný archimandrita Tichon: „Prakticky všetky príbehy, ktoré sa stali súčasťou knihy, som rozprával počas kázni. Všetko toto je súčasťou nášho cirkevného života. Kázeň sa predsa buduje na uvedomení si skutočností o Svätom Písme, na výklade cirkevných udalostí svätými otcami a na príkladoch z ich životov. Študentom pastorálnej teológie som rozprával tieto príbehy. Rozprával som ich mníchom, priateľom. A mnohí z nich mi nástojčivo radili, a potom aj žiadali, aby tieto historky boli zaznamenané.

.


Príbeh o biskupovi, ktorý zosmilnil
 

V jednom byzantskom meste žil biskup, ktorého mal veľmi rád ľud. Ale jedného dňa sa stalo čosi hrozné: z dôvodu svojej slabosti alebo ľahkomyseľnosti a ešte, samozrejme, na popud diabla, tento biskup zosmilnil.

V nedeľu, keď sa celé mesto chystalo do kostola na Božskú liturgiu, biskup predstúpil pred ľud, vyzliekol si omofor, znak biskupskej dôstojnosti, a povedal:

— Nemôžem už viac byť vašim biskupom, pretože som zosmilnil.

Najprv zavládlo ticho. A potom po celom chráme prepukli vzlyky. Ľudia stáli a plakali. Biskup tiež plakal, skloniac hlavu pred svojimi farníkmi. Nakoniec sa ľudia trochu ukľudnili a povedali:

—  Čo teraz máme robiť? Aj tak ťa máme radi! Preto sa obleč a slúž liturgiu, zostaneš pre nás biskupom a farárom.

Na to biskup odvetil:

—  Ďakujem vám za veľkodušné slová, ale skutočne nemôžem byť viac biskupom. Podľa stanov svätých otcov, biskup, ktorý prepadol takémuto hriechu, nie je hodný vykonávať Božskú liturgiu.

Ľud mu odpovedal:

—  Nepoznáme všetky vaše stanovy. Asi sú veľmi správne a dôležité. Ale obľúbili sme si ťa za tie roky, čo si slúžil v našom meste. Všeličo sa stáva v živote. Obleč si svoje rúcho a slúž Službu Božiu. Odpúšťame ti.

Biskup sa trpko usmial:

— Vy ste mi odpustili... Ale ani ja sám sebe nikdy neodpustím, ani Cirkev mi neodpustí. Niet pre mňa ospravedlnenia pred Bohom. Preto ustúpte, pôjdem do púšte plakať a kajať sa zo svojich hriechov.

Ľudia sa však len silnejšie pomkli k sebe a nedovolili biskupovi ani len zostúpiť z kazateľnice.

— Nie! — trvali na svojom ľudia. — Ty si náš biskup, obliekaj sa a slúž!

To trvalo o neskorého večera. Ľud bol neústupný a nešťastný biskup nevedel, čo má robiť. Keď konečne pochopil, že ľudia ho nepustia, povedal:

—  Nuž dobre, nech bude po vašom! Ale zostanem iba za jednej podmienky. Teraz všetci vyjdete z chrámu a ja si ľahnem pred vchod. A nech sa každý z vás vráti do kostola, šliapnúc po mne nohami. Aby všetci vedeli, aký som hriešnik a čoho som hodný.

Tu sa už biskup nenechal presvedčiť. A ľud bol nútený sa zmieriť s jeho požiadavkou. Všetci opustili chrám, biskup si ľahol na prah a každý z jeho farníkov, od malých po veľkých s hrôzou a mnohí so slzami vošli do kostola, šliapúc po biskupovi.

A vtom, keď sa posledný farník ocitol vo vnútri chrámu, všetci začuli hlas z neba: „Kvôli jeho veľkej pokore, je mu odpustený jeho hriech!“

A tak si biskup znovu obliekol posvätné oblečenie a slúžil Božskú liturgiu.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |