Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Televízny seriál Poliny Chelemendikovej: Magický Nepál, Neuveriteľná India - 1. diel - chelemendik.sk

 

Televízny seriál Poliny Chelemendikovej: Magický Nepál, Neuveriteľná India - 1. diel

2022-01-20  (00:43)

 - Televízny seriál Poliny Chelemendikovej: Magický Nepál, Neuveriteľná India - 1. diel

  

V auguste 2010 som bola na intenzívnom poznávacom zájazde v Nepáli a Indii. Program zájazdu bol nabitý – veľa zaujímavých miest, pamiatok, ľudí.  Počas dvoch týždňov sme videli kus dvoch úžasných krajín, ktoré sú celkom odlišné od našej civilizácie. V tomto seriáli sa Vám budem snažiť sprostredkovať  časť svojich zážitkov.


1. diel: Čím sú ľudia chudobnejší, tým sú šťastnejší
?

Na prvé pocity z Nepálu sa pamätám veľmi dobre. Zaplavili ma okamžite po opustení budovy letiska. Teplo. Celkom nové vône. Množstvo ľudí. Množstvo dopravných prostriedkov pred budovou letiska. Džípy, autobusy, motorikše, cyklorikše, motorky. Všade zvedavé pohľady, plné očakávania. Plné snahy predať mi nejakú službu.

„Me´dam, need a car, m´dam?“ „I know good hotel, madam..“ - ozývalo sa z rôznych strán. Nie príliš intenzívne, keďže sme boli väčšia skupina a zjavne kráčali konkrétnym smerom so sprievodcom. Ale keby som tam stála sama, asi by som sa cítila trocha neisto...  Ľudia nevyzerali hrozivo a v porovnaní s Indiou neboli ani trochu dotieraví (ale to som zistila až neskôr :), ale prvotný kultúrny šok spraví svoje, človek sa, prirodzene, cíti ostražito. Všetko je nové, iné. Sme ako kozmonauti na inej planéte. Nastupujeme do našej „vesmírnej lode“ a prehliadka začína.Premávka

Na miestne pomery máme luxusný autobus. Je to čosi ako stará Karosa, len s lepším vetraním – okienka sa dajú celé odsúvať, čím vzniká výborný prievan. Oveľa lepšie ako klimatizácia, mimochodom. Plus je to terénny model – aby zvládol miestne cesty, ktoré sú, hm.., nie práve najlepšie. Miestami sú jamy, miestami sú z hliny, a tak.
Do hotela sú to 4 kilometre, ale ideme ich asi trištvrte hodiny. Pretože Kathmandu je hlavné mesto. Je tu veľa ľudí.A všetci sa chcú niekam dostať po tých rozbitých cestách na všetkých možných prostriedkoch. A každý si ide, ako ho napadne. Rýchlo si všímam, že základné pravidlo jazdy sú tu tri: 1) chodí sa vľavo ako v Anglicku, 2) keď idem, tak trúbim, aby ostatní vedeli, že idem,  a tretie -  snažím sa do nikoho nevrážať.  A funguje to, nejakým zázračným spôsobom. Síce sa ide pomaličky, približne 20 až 40 km/h najrýchlejšie, a občas niekto ide v protismere a občas svätá krava zablokuje premávku na polhodinu, keď si ľahne uprostred cesty, ale v konečnom dôsledku sa všetci zrejme dostanú, kam chcú.


Jedno veľké trhovisko

Pomaly sa približujeme k nášmu hotelu uprostred mesta. Pomalá rýchlosť mi vôbec nevadí, fascinovane pozorujem tento nový svet z okna, neviem, kam sa mám skôr dívať. Celý život tu prebieha na ulici, ktoré sú plné ľudí – naozaj naše ulice sú poloprázdne oproti týmto tu.
Tu je každý kúsok miesta využitý, obzvlášť miesta pri cestách, ktoré sú výhodné na obchodovanie. Pravdupovediac, som nevidela vôbec v Nepáli ani Indii trhovisko, pretože tu je trhovisko celá krajina.

Nakupuje sa všade a zároveň sa robia všetky možné iné činnosti - stavajú domy a cesty, opravujú autá,  holia sa ľudia u holiča, čistia sa topánky, varí sa jedlo v pojazdných kuchynkách, deti sa hrajú futbal alebo sa ponáhľajú do školy v belasých  uniformách, sväté kravy sa kŕmia odpadkami, psy a kozy behajú kade-tade.. 

Chaotická realita

A všade je chaos, obrovský chaos, oproti našim nudným usporiadaným reáliám. Už len tie drôty, príslovečné drôty, ktoré si tak nadšene fotia všetci cestovatelia. Ako tu, preboha, môže vôbec fungovať elektrina? No veď aj nefunguje, ako sme neskôr zistili. Výpadky sú tu pravidelne. To nie je prekvapivé. Skôr je neuveriteľné, že to vedia opraviť  :) Celý ich spôsob budovania reality okolo seba je iný, to vidno hneď. My máme také stereotypne rovnaké domy, napríklad. Oni tu majú nespočetné množstvo foriem príbytkov. Sú schopní si postaviť dom z hliny, zo slamy, z vraku auta, z pár trámov, na ktorých leží kus plechu, alebo len tak z dvoch tyčí a igelitu.. V závislosti od finančných možností. Je tu teplo väčšiu časť roka,  takže ozaj netreba komplikovaný dom. Takže kreativite sa medze nekladú. Aj tie bohatšie domy sú veľmi rozmanité  - každý si je evidentne sám architektom, a ako si to vymyslí, tak to postaví. Preto domčeky sú rôznofarebné, rozlične zdobené a členené – tak isto ako kamióny chodiace okolo, tiež sú pomaľované podľa chuti majiteľa. A tiež vývesné tabule - pretekajú sa medzi sebou ostošesť, billboardy a vývesné tabule rozličných obchodíkov, tiež sú iné ako u nás a často veľmi zvláštne.Malebný chaos

Áno, je to chaos, ale je to chaos  malebný a pestrofarebný. Ženy v šatoch žiarivých farieb, všetky tie tovary v stánkoch, ovocie a zelenina, budovy, vývesné tabule či reklamné plagáty - všetko hýri farbami.  Miestami síce obraz dotvárajú nie práve príjemné zápachy z odpadkov – keďže chudobnejší ľudia (t.j. drvivá väčšina)  používajú ako kanalizáciu ulicu, ale celkový dojem je stále pozitívny. Ani tá chudoba napočudovanie nepôsobí nejako obzvlášť ťaživo - asi to bude tým, že mnohí ľudia sa usmievajú.
My sa pozeráme z okien autobusu na nich a oni na nás, kývajú nám a usmievajú sa, keď ich fotíme. A nevyzerajú nejako nešťastne, práve naopak... Možno na tom bude niečo pravdy, že čím sú ľudia chudobnejší, tým sú šťastnejší? Alebo je to len chvíľkový romantický dojem? Uvidíme. Každopádne som veľmi zvedavá na túto krajinu, je to úchvatný pocit byť výskumníkom na inej planéte, milujem tento stav a preto sa napriek teplu a únave nesmierne teším na všetko, čo ma tu čaká.

Takže teraz šup do hotela sa ubytovať, do sprchy, na raňajky a potom hor sa na prvú exkurziu po Kathmandu! :)Všetky diely nájdete TU 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Sergej Chelemendik   |   2010-09-07  (23:07)
58%  
mínus plus
  Поздравляю главного редактора нашего портала Полину с дебьютом в качестве телевизионного автора!


Marina   |   2010-09-08  (09:14)
58%  
mínus plus
  Teším sa na pokračovanie.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |