Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Televízia ničí mozog - chelemendik.sk

 

Televízia ničí mozog

2020-05-27  (12:33)

 - Televízia ničí mozog

17.1.2014
 

Maxim Sinicyn 


Časté pozeranie televízie ničí štruktúru mozgu, sú presvedčení japonskí vedci z univerzity  Tohoku. Uskutočnili výskum,  v ktorom preskúmali stavbu čelných lalokov mozgov 276 detí vo veku  5 až 18 rokov a zistili: čím viac času trávia pred obrazovkami televízorov, tým významnejšie zmeny sa dejú  v oblasti mozgu, zodpovednej za intelektuálny rozvoj, píše sa v The Daily Mail.


Všetky deti, ktoré sa zúčastnili na experimente, pozerali televízor do 4 hodín denne, pričom dĺžka jedného pozerania tvorila približne dve hodiny.  Potom sa zmeny v štruktúre mozgu fixovali s pomocou  МRТ -  série snímok, ktoré umožňujú zistiť veľkosť jeho častí a zmeny, ktoré sa tam dejú. 

Technológia МRТ ukázala, že u tých detí, ktoré trávili pred obrazovkami viac času, sa väčšie množstvo šedej hmoty zhromažďovalo  v oblasti  frontopolárnej kôry - plochy v prednej časti čelných lalokov mozgu. Zatiaľ čo v prípade normálneho rozvoja šedej hmoty  s pribúdajúcim vekom v tejto oblasti by malo byť stále menej a menej šedej hmoty: výskumy ukazujú, že u ľudí s najvyššou výškou IQ  je  frontopolárna kôra vyčerpaná.

Nazhromaždenie šedej hmoty v tejto oblasti má vplyv na verbálnu inteligenciu dieťaťa  - schopnosť  analyzovať reč, chápať  a pamätať si významy slov.  Deti, ktorých  frontopolárna kôra  je väčšia, ťažšie rozumejú významu slov a spravidla majú menšiu slovnú  zásobu.

Výskumy, skúmajúce vplyv televízie na štruktúru mozgu dieťaťa sa predtým nikdy nerealizovali, podotkli vedci, zdôrazniac, že výsledky ich experimentu by mali vážne znepokojiť rodičov detí, ktoré všetok svoj voľný čas radi trávia pred televíznou obrazovkou. Ostatne, má zmysel  podotknúť, že reč je iba o televízii:  či každodenné sedenie pred počítačom má rovnaký vplyv na mozog nie je známe.

Pritom sa vedci priznávajú, že spojitosť medzi štruktúrnymi zmenami mozgu a televíziou určite existuje, časté pozeranie TV však nie je ich jedinou príčinou: všetky deti, ktoré sa zúčastnili na experimente, veľa času trávili  s rodinou, venovali sa športu a čítali. Je celkom možné, že jedna z týchto činností tiež mohla ovplyvniť zhromažďovanie  šedej hmoty vo  frontopolárnej kôre, pripúšťajú vedci.

О ešte jednom negatívnom následku sledovania televízie nedávno porozprávali Angeline Lillard a Jennifer Peterson na univerzite vo Virginii v Charlottesville (Veľká Británia). Vedci uskutočnili výskum, na ktorom sa zúčastnilo 60 detí vo veku  4 rokov: rozdelili  ich do dvoch skupín, ktoré odpovedali na otázky testu po pozretí  kreslenej rozprávky  Sponge Bob alebo po hodine kreslenia. Porovnajúc odpovede detí si výskumníci všimli, že pozeranie televíznych relácií znižuje kognitívne schopnosti dieťaťa: pozornosť a schopnosť spraviť  aspoň nejaké rozhodnutie, konkrétne vybrať si jednu  z ponúkaných odpovedí.


Odborníci spájajú výsledky výskumu s tým, že v kreslenej rozprávke (ako aj vo väčšine detských televíznych relácií)  sa všetky udalosti odohrávajú veľmi rýchlo: dieťa je z toho unavené  a to znamená, že je preňho zložitejšie sa sústrediť a zásoby jeho pozornosti sa jednoducho vyčerpávajú. Treba podotknúť, že vedcom sa zatiaľ podarilo zistiť, ako televízne relácie vplývajú na dieťa priamo po ich pozretí, zatiaľ čo  to ako Sponge Bob bude vplývať na  detský mozog v dlhodobej  perspektíve nie je známe.


Zdroj: utro.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |