Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Tej nešťastnej karty sa asi nezbavíme - chelemendik.sk

 

Tej nešťastnej karty sa asi nezbavíme

2020-02-27  (11:44)

 - Tej nešťastnej karty sa asi nezbavíme
Peter Javůrek | 14. mája 2010  8:33
Ak sa niekto začínal nádejať, že maďarsko-slovenské vzťahy napokon predsa len nebudú stredobodom našej predvolebnej kampane, hrubo podcenil nového lídra maďarskej vlády Viktora Orbána. Naopak, nesmiernu radosť musia mať dnes tí, ktorým "maďarská karta" vo voľbách chýbala.

Oznam, že nový maďarský parlament začne ako jednu z prvých vecí riešiť otázku dvojakého občianstva pre Maďarov žijúcich v okolitých štátoch, donútil na Slovensku reagovať nielen tradičných aktérov slovensko-maďarských sporov, ale kompletnú politickú scénu.

Darmo bude Pál Csáky rozprávať o hysterických reakciách Roberta Fica: dvojaké občianstvo nie je incidentom, ktorý spadol z neba, ale len jedným v rade mnohých iných. Samozrejme, že Ficova reakcia bola bombastická (áno, aj hysterická) – prečo by sa mal akurát mesiac pred voľbami začať správať inak ako doteraz? Dôležitejšia je však v tejto súvislosti otázka pre Fidesz a v druhom slede i pre Csákyho: komu chcete tvrdiť, že ste to nevedeli dopredu? Veď Fico reaguje presne tak, ako ste to očakávali, nie?

Navyše tu nejde len o Fica, pretože zaskočené – a to je mierny výraz – zostali aj opozičné strany. Tie, ktoré mali ako dosiaľ jediné v našej histórii vo vláde za partnerov "politických Maďarov". Reakcia strany Most- Híd, podľa ktorej je "vrcholne neprijateľné", a to z oboch strán, takto nezodpovedne pristupovať k otázke dvojakého občianstva, dáva akú–takú nádej, že hystéria sa neobráti proti etnickým Maďarom na Slovensku en bloc. Ak by to, nedajbože, tak vypálilo, môžeme sa poďakovať tentoraz ani nie tak Jánovi Slotovi, ako skôr Orbánovi, ktorý sa počas svojho prerodu z liberála na nezodpovedného populistu zrejme celkom odučil jazyku diplomacie.

Dvojaké občianstvo nie je narušením európskych zvyklostí ani slovenského práva. Občanom SR nič nebráni prijať aj občianstvo iných štátov. Toľko z vecnej stránky k hystérii či vyhrážkam niektorých našich politikov.

Lenže my ešte nevieme, ako bude príslušný maďarský zákon vyzerať. A to, aby ho slovenská diplomacia poznala vopred a nemohla sa dnes tváriť ako pri výnimočnom stave, mal v rukách Fidesz. Škoda, že pred budovaním vzájomných vzťahov a zlepšovaním života Maďarov za hranicami, v Budapešti prevládla potreba podporiť slovenský nacionalizmus, aby vznikla zámienka na nátlakové hry.

Zdroj: pravda.sk

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |