Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ťažisko svetovej politiky sa presúva do Ázie - chelemendik.sk

 

Ťažisko svetovej politiky sa presúva do Ázie

2020-08-13  (01:01)

 - Ťažisko svetovej politiky sa presúva do Ázie

14.9.2014


Vo štvrtok a  piatok sa v Dušanbe zídu lídri členských štátov Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS je medzivládna organizácia, ktorá vznikla 15. júna 2001. Jej členmi sú Ruská federácia, Čínska ľudová republika, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan. Členské štáty sa rozprestierajú na území s veľkosťou 30,18 miliónov km2, čo predstavuje tri pätiny eurázijského kontinentu. Populácia – 1,5 miliardy obyvateľov – tvorí štvrtinu svetovej populácie). Summit ŠOS sa bude konať v hlavnom meste Tadžikistanu v atmosfére novej medzinárodnej situácie – jedným z hlavných dôsledkov ukrajinského konfliktu je aj obrat Ruska smerom na východ. Úloha ŠOS ako hlavnej scény pre našu spoluprácu sa stáva ešte dôležitejšou.

Minulý summit sa konal pred rokom v Biškeku v nepokojnej atmosfére, počas sýrskej krízy, onedlho po tom, ako Putin pomohol zabrániť útoku USA na Sýriu

Teraz však na medzinárodnej scéne vládne ešte väčšie napätie. Ukrajinská kríza viedla k otvorenej konfrontácii medzi Ruskom a Západom, ktorý začal politiku sankcií voči Rusku. Európa  sa stále viac mení na bábku v rukách atlantistov, ktorý čoraz viac viazne v konflikte s Ruskom. Eurázijská veľmoc podporuje proces obrátenia na Východ a na Juh. Dôležitými prvkami nového svetového poriadku, združeného okolo Moskvy, sa stáva organizácia  BRIČ, ktorá zjednocuje jednotlivé veľmoci troch kontinentov, ako aj svojráznu ázijskú filiálku ŠOS.

V 90. rokoch Peking a Moskva zakladali ŠOS s cieľom podporiť stabilitu v strednej Ázii. Neskôr ŠOS vyrástla na organizáciu, ktorá presahovala regionálny význam. V situácii očividného zlomu anglosaského modelu svetového poriadku a pokusov USA destabilizovať rôzne regióny sveta na zadržiavanie súperov a udržanie si vlastnej dominancie, ŠOS sa stáva kľúčovým blokom, ktorý spája  ázijské štáty. Nie je to ázijské NATO – pretože zatiaľ to nie je vojenský útvar, navyše nemá ani štát, ktorý by bol lídrom-hegemónom  – ale vystupuje prinajmenšom ako protiváha NATO. ŠOS už nie je organizácia, ktorá sa zaoberá iba strednou Áziou – postupne sa mení na celoázijskú, celoeurázijskú štruktúru.

V Dušanbe sa schádzajú lídri 12 štátov – okrem šiestich členských krajín ŠOS (Ruska, Číny, Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadžikistanu a Kirgizska) pribudnú čelní predstavitelia štyroch z piatich pozorovateľských štátov (Iránu, Afganistanu, Pakistanu a Mongolska), ako aj prezident neutrálneho Turkmenistanu. Indiu bude zastupovať minister zahraničných vecí.

Na summite sa bude hovoriť o otázke rozširovania organizácie, o ktorej sa už niekoľko rokov diskutuje. Sformulované budú podmienky vstupu nových členských štátov – už je známe, že India a Pakistan sa budúci rok stanú plnohodnotnými účastníkmi organizácie. So vstupom Dillí sa ŠOS definitívne stane ázijskou oporou BRIČ, lebo kľúčový trojuholník Rusko-India-Čína bude základom oboch organizácií.

Principiálne námietky neexistujú ani voči Mongolsku a svoj status už dávno chce pozdvihnúť aj Afganistanu  a Irán. Ak ale  pre Irán je prekážkou fakt, že je vystavený medzinárodným sankciám, v prípade Afganistanu je prekážkou americká (formálne – medzinárodná) okupácia.

V Teheráne dúfajú, že Rusko, na ktoré sú teraz uvalené sankcie (aj keď nie zo strany OSN ako v prípade Iránu), zmení svoj postoj k termínu ich prijatia do ŠOS. Prehĺbenie rusko-iránskeho partnerstva pomôže zvýšiť šance Teheránu. Netreba zabúdať na to, že Moskva a Peking môžu iniciovať zrušenie medzinárodných sankcií proti Teheránu. Nie je žiadnym tajomstvom, že Rusko sankcie podporovalo iba ako jeden z prvkov hry s Washingtonom a sankcie nezodpovedali jeho národným záujmom. Ak predtým existovali aké-také dôvody pre podporu sankcií, teraz úplne odpadli.
Irán dokáže byť spoľahlivým partnerom Ruska, ktoré buduje nový mnohopolárny svet. Teherán vydržal už vyše pol storočia trvajúcu blokádu a tlak zo strany USA, zostal verný svojej vlastnej ceste, svojej civilizácii a princípom štátneho a sociálneho zriadenia. Demonštroval kvality, ktoré sa teraz vyžadujú od všetkých štátov, ktoré sa chcú pripojiť k Rusku a k práci na budovaní sveta nie americkým štýlom.

Afganistan sa na summite stane jednou z hlavných tém pre rokovania (spolu so Sýriou, Irakom a, prirodzene, Ukrajinou). ŠOS sa neponáhľa s prijatím Afganistanu do svojich radov. Dôvodom je americká okupácia a celková nestabilita.

V tomto roku hlavná časť západných vojsk má opustiť Afganistan. Američania sa ale neponáhľajú s odchodom vojsk dovtedy, pokým nedostanú záruky, že tam budú zachované ich vojenské základne a 10-tisícový kontingent. Afgánsky prezident Hámid Karzaj odmieta podpísať zmluvu o základniach, dúfajúc, že sa tak čiastočne zbaví obrazu americkej bábky v očiach vlastného národa. Karzaj chce prehodiť  prijatie rozhodnutia na plecia nového prezidenta, ktorý by mal byť zvolený o niekoľko mesiacov.

V každom prípade, Američania dobrovoľne z Afganistanu neodídu a vôbec nie preto, že by mali strach, že sa tam k moci vrátia talibovia. Afganistan je vynikajúce strategické miesto, odkiaľ sa dá vyvíjať tlak hneď na všetky štáty, ktoré USA považujú za svojich hlavných protivníkov: Irán, Rusko a Čínu. Zachovanie amerických vojenských základní v Afganistane, prirodzene neuspokojuje ani jeden zo spomínaných štátov, ale až na Irán, Rusko a Čína sa zatiaľ zdržiavajú otvorenej požiadavky likvidácie vojenskej prítomnosti USA v tejto krajine. Dôvod je prostý: Moskva aj Peking nechcú návrat talibov k moci. Obávajú sa, že to môže viesť k explóziám radikálneho islamizmu za severné hranice Afganistanu do Strednej Ázie, čo destabilizuje svetské režimy v bývalých sovietskych republikách.

Rusko a Čína vychádzali z toho, že Američania v Kábule sú menším zlom než talibovia, je však jasné, že to bol iba situatívny, nie strategický výber.
Tým viac, že talibovia sa aj tak vrátia k moci – otázkou iba je, v akej forme to prebehne, či to bude koaličná moc alebo diktatúra podľa výsledkov občianskej vojny, či sa bude dať uskutočniť decentralizácia moci v Afganistane. Štáty ŠOS budú musieť vystúpiť ako garanti tak  vnútorného afgánskeho dialógu, ako aj bezpečnosti samotného Afganistanu, pretože na rozdiel od USA sú v tom zainteresovaní krvou. To všetko sa však bude dať uskutočniť, až po odchode amerických vojsk.

Riešenie afgánskeho problému nie je možné bez účasti Pekingu a vstup tohto štátu medzi plnoprávnych členov ŠOS je veľmi dôležité. Puštunovia, hlavná opora talibov, neuznávajú pakistansko-afgánske hranice, ktorá ich delí na dve časti – absolútne umelú, realizovanú Anglosasmi pred sto rokmi medzi indickými kolóniami a brániacim si svoju nezávislosť Afganistan. Pakistan zovretý medzi Indiou a Afganistanom bol dlhé roky verným spojencom USA. V posledných rokoch však miestne elity si čoraz viac uvedomujú, že Západ ich krajinu potrebuje iba ako bázu pre hry anglosaských stratégov (a teda aj proti ZSSR a Indii.

Upevňujúce sa čínsko-pakistanské partnerstvo vďaka ktorému Pakistan bude prijatý do ŠOS spolu s Indiou – rovnako ako zmiernenie pakistansko-indických rozporov umožní oslabiť atlantickú orientáciu Islamabadu.

Čím viac bude ŠOS demonštrovať istotu a vieru v svoje sily v zápase za spravodlivý poriadok v regióne, aj v globálnom rozmere, tým viac sa budú k nej pridávať rôzne ázijské krajiny, tým ľahšie sa nájde vzájomné porozumenie s islamským svetom. Čas Západu odchádza – prichádza éra Východu. Eurázijské Rusko už urobilo svoj výber.

Zdroj: Vzgľad.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |