Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Tajomná reč tela - chelemendik.sk

 

Tajomná reč tela

2020-07-10  (21:11)

 - Tajomná reč tela

Neverbálna komunikácia vytvára obraz našej osobnosti a dojmu, aký zanechávame.

Ak si učiteľ sadne v triede na stoličku obrátene, takým spôsobom, že sa opiera rukami o operadlo, žiaci spozornejú. Ide sa čosi diať.

Ak by si tak sadol napríklad adept na prijímacom pohovore, spozornela by aj komisia, ale zrejme by nemal úspech.

Rečou tela ľudstvo hovorí už odnepamäti. Až v ostatnom čase sa však s týmto fenoménom začali zaoberať aj solídne výskumy.

Podľa jedného z nich až 55 percent informácie odovzdáme len tým, ako sa tvárime, ako stojíme, sedíme, ako máme položené ruky a čo s nimi robíme.

Americký vedec Albert Mehrabian tvrdí, že výrazom tváre, takzvaným faciálnym správaním, zaujmeme najviac. Až potom príde na rad vokálna stránka – intonácia hlasu, melódia a rytmus reči – a napokon verbálna, čiže čo to vlastne hovoríme.

Podľa autorov Tiziany Brunovej a Gregora Adamczyka je reč tela jedným z posledných tajomstiev nášho materialisticky orientovaného sveta a verne zachytáva, čo sme a aký je náš vzťah k svetu.

rec_tela_1.jpgNie je všetko také, ako na prvý pohľad vyzerá. Reč tela sa možno aj naučiť. Napríklad politici ju zvládajú hravo, najmä v predvolebných kampaniach. Viac sa o ňu začali zaujímať podnikatelia i obchodníci

Učiť sa čítať ľudí podľa ich gest možno napríklad v knihe Allana a Barbary Peasovcov Veľká kniha reči tela. To pre prípad, že by ste potrebovali zaujať naozaj veľké auditórium.

Ak chcete iba dobre zapôsobiť na svojich obchodných partnerov, stačí aj Jan L. Wage so svojimi radami v publikácii Reč tela ako účinný nástroj predaja.

Intuícia neklame

Intuitívne posudzovanie mimiky, držania tela a zafarbenia hlasu nám zostalo z obdobia spred tisícky rokov. Potenciálneho nepriateľa podľa postoja a gestikulácie rozoznáme okamžite aj dnes.

Určitý repertoár gest a mimiky sa vyskytuje vo všetkých kultúrach, ale niektoré gestá sú v rôznych kultúrach odlišné. Napríklad vynútenie si ticha ukazovákom pred zovretými ústami pochopí každý, takisto ako znak víťazstva – véčko z ukazováka a prostredníka. Bolo to obľúbené gesto Winstona Churchilla.

      Pripravujete sa na dôležitú schôdzku?

      Skúste si pred zrkadlom, ako sedíte, gestikulujete, nacvičte si, ako nevysielať negatívne signály. Takže seďte vzpriamene, uvoľnene, nie kŕčovito, s otvorenými dlaňami, pevným pohľadom, priamo sa pozerajte na spolusediacich, neobracajte sa bokom.

      Vystríhajte sa nadmernej gestikulácie, radšej zmiernite. Netvorte z prstov striešku. To naznačuje, že nestrpíte žiaden odpor a neakceptujete názory iných.

      Nehrajte sa s vlasmi, nešúchajte si nos, nechytajte sa za ucho, nedotýkajte sa úst ani brady. Nerobte si pred sebou obranný val z tašky alebo stohu písomností.

      Ak sa na stoličke priveľmi vrtíte či striedate spôsoby sedenia, alebo si prekladáte nohy, naznačuje to vašu osobnú neistotu. Nereagujte na položené otázky tak, že sa zakloníte. Znamená to, že sú vám nepríjemné a nechcete na ne odpovedať.

      Nekrížte ruky na prsiach, lebo to o vás hovorí, že ste v obrannej pozícii. Alebo to všetko hoďte za hlavu a buďte prirodzení. Veď ani reč tela nie je samospasiteľná.

 
Aj obscénnemu gestu – vystretému prostredníku – už dnes takmer každý na svete rozumie najmä vďaka globalizácii a americkej kinematografii.

Gestikulácia dopravných policajtov je takisto známa po celom svete. Či už v Bangkoku, alebo v Paríži vždy spoznáte pokyn, kedy môžete prejsť cez ulicu.

OK

Čo všetko je o.k.

Sú však gestá, ktoré majú v rôznych kútoch sveta odlišný význam. Napríklad kruh z palca a ukazováka je v USA signálom, ktorý značí O. K., všetko v poriadku, ale v Japonsku to znamená peniaze. A v Južnej Amerike je to vulgárny výraz.

Naopak, v Strednej Amerike takto ukazujú na ženu, ktorá nevie zavrieť ústa a ohovára. Vo východných krajinách je to obscénny výraz.

Ak sa rozprávajú dvaja Taliani, severania si môžu myslieť, že sa hádajú. Japonci aj Arabi majú inú reč tela ako Američania.

Rozdiely v neverbálnej komunikácii sú aj medzi mužmi a ženami. Mimochodom, ženy vraj oveľa ľahšie čítajú reč tela ako muži. Muži zase tvrdia, že ženy ju oveľa viac zneužívajú. Pravda bude kdesi uprostred.

Inak gestikulujú štátnici, politici, kňazi, futbalové hviezdy alebo speváci.

Zaťatá päsť je agresívna vždy, tak ako ukazovanie prstom na súpera znamená obviňovanie.

Povestnú hlavičku Zinedina Zidaneho do brucha talianskeho protivníka zatiaľ odborníci na neverbálnu komunikáciu nepomenovali. Je to však len otázka času, ale aj príspevok ku globalizácii reči tela.

Vera F. Birkenbihlová zaviedla do tejto problematiky nový pojem – uhol NP. Ide o uhol, ktorý zviera nos s pupkom. Vraj veľa prezrádza o vnútornom naladení človeka.

Nos a pupok zvierajú pomyselný uhol. Ak sa na nás človek pozerá a má k nám obrátenú tvár, je nulový. Ak odvráti trup a otáča k nám iba hlavu, už vyjadruje istú mieru odmietnutia, nedôvery.

Holandská odborníčka Beatrice de Gelderová experimentálne overovala chápanie postoja a mimiky.

Urobila fotografie mužov a žien, ktorí mimikou a postojom vyjadrovali strach a zlosť. Potom snímky postrihala a zlepila. Získala nesúhlasné snímky mimiky a postoja.

Dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili na výskume, sa neorientovali podľa mimiky, ale podľa postoja určovali, či ide o ustráchanú alebo nahnevanú osobu. Postoj – reč tela – bol dominantný.

Neverbálna komunikácia alebo aj body talk vytvára podstatnú časť obrazu našej osobnosti a dojmu, aký zanechávame.

A práve tento obraz ovplyvňuje aj výsledky a úspech napríklad pri obchodnom rokovaní či na prijímacom pohovore.

Úsmev prosím

Takmer všetky svaly, ktoré máme na tvári, využívame najmä na mimiku. Radosť, hnev, znechutenie, smútok – to všetko vieme vyjadriť iba pomocou tvárových svalov. Aj úsmev.

Priateľským úsmevom netreba nikdy šetriť a ten hraný, neprirodzený dokážeme jednoducho odhaliť. Takže neusmievajte sa nasilu. Aj tak vám na to prídu, že to iba hráte. Napríklad pri predstieranom úsmeve zostanú svaly okolo očí neaktívne.

Zdroj: profit.etrend.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |