Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Tajná Putinova zbraň - chelemendik.sk

 

Tajná Putinova zbraň

2020-09-19  (03:22)

 - Tajná Putinova zbraň

9.10.2015

Najpopulárnejší ruský politik Vladimir Putin oslávil 7. októbra šesťdesiate tretie narodeniny. Už po sedemnásty raz oslavuje narodeniny na najvyššom štátnom poste.

Tento rok bol pre Putina určite rokom potvrdenia novej úlohy Ruska na svetovej scéne. Práve tu prezident najvýraznejšie prejavil svoje kvality lídra – politickú odvahu, pozitívnu ambicióznosť, istotu v svojej pravde, dôveru v svoju krajinu.

V 21. storočí Rusko pod Putinovým vedením prechádzalo rôzne obdobia zahraničnej politiky. Bolo obdobie raného romantizmu vo vzťahu amerického prezidenta Busha-mladšieho. Obdobie mnohosľubného trojitého spojenectva so Schröderom a Chiracom, ktoré vyústilo do  tvrdej opozície voči krokom USA v Iraku. Bolo obdobie zahranično-ekonomického  pohybu Ruska.

Nikdy nikto však pred Ruskom nepozametal chodník, aby sa vrátilo na bývalé pozície na svetovej scéne. Možno hlavný a jediný argument v tomto zápase bola po celý tento čas osobnosť jeho lídra.

Vyše desať rokov Putin stabilne patrí medzi najvplyvnejších svetových lídrov, pravidelne obsadzuje horné priečky  medzinárodných prieskumov. Líderstvo Putina uznávajú nielen jeho stúpenci, ale aj, nie bez istej podráždenosti, jeho oponenti, ktorých je tiež dosť.

Putinova metóda

„Moje prvé pracovné miesto bolo KGB ZSSR, vonkajšia rozviedka. Vychovávali nás tam určitým spôsobom. Táto výchova spočívala v absolútnej oddanosti svojmu národu a svojej krajine,“ vysvetľuje Putin hlavný význam svojej práce na najvyššom štátnom poste.

Dávno spojil svoju politický osud s osudom a záujmami krajiny, ktorú vedie a tieto záujmy stavia najvyššie miesto  a otvorene ich  háji.

Po sérii samostatných a dôsledných krokov Ruska na medzinárodnej scéne, priam hmatateľne vzrástlo napätie vo vzťahoch medzi Putinom a lídrami „sedmičky“. Dokonca sa snažili uštedriť mu výchovnú lekciu, vylúčiac ho z tohto elitného klubu.

Putin, aspoň navonok, si  tieto pedagogické príučky nevšímal. Rovnako ako si medzinárodné spoločenstvo nevšimlo nemecký summit sedmičky, bez účasti ruského prezidenta.

Zato nedávne zasadanie Valného zhromaždenia OSN sa stalo vrcholom politickej sezóny práve vďaka Putinovmu vystúpeniu. Opäť výrazne predviedol, že je jediným svetovým politikom, ktorý je pripravený adresne pomenovať veci svojimi menami a ako svedomitý a dosť skúsený lekár, navrhnúť spôsob liečenia smrteľne nebezpečnej choroby – medzinárodného terorizmu.

Navyše, hneď za Putinovými slovami o nutnosti antiteroristickej koalície, rýchlo nasledovali činy. Zodpovednosť, ktorú je Rusko pripravené na seba zobrať v boji s medzinárodným terorizmom a jeho najkoncentrovanejšou formou – Islamským štátom, zapôsobila aj na lídrov sedmičky, ktorí ešte nedávno očierňovali Rusko a jeho politiku a z jeho lídra sa snažili urobiť outsidera.

Zrejme  to zapôsobilo aj na západné médiá, ktoré odrazu zmenili tón a  a priam jednohlasne prisúdili Putinovi víťazstvo v dueli s Obamom. Napríklad profesor práva na Harvardskej univerzite a politický komentátor na tému arabsko-izraelského konfliktu Alan Dershowitz poznamenal, že Putin obohral Obamuv Sýrii a celkovo  na Blízkom východe.

„Hráme šach proti ľuďom, ktorý ho vynašli a oni nás porážajú na každom kroku,“ priznal expert. Nemecký analytik pre Blízky východ Günther Mayer používa podobné prirovnanie, keď hovorí, že ruské letecké útoky na teroristov v Sýrii sú „šikovný šachový ťah Ruska“. Predseda Výboru pre obranu Snemovne  britského parlamentu Julian Lewis si myslí, že „Rusko má dôslednú stratégiu, kým Západu takáto stratégia v otázke Sýrie chýba“. Rusko získalo kľúčovú úlohu v riešení sýrskeho konfliktu, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A to sú tie isté médiá, ktoré ešte nedávno citovali výroky šéfa Bieleho domu o tom, že Rusko je jednou z dvoch najväčších hrozieb pre svet spolu s medzinárodným terorizmom.

Putin využil vhodný moment a upozornil na to, že zápas s medzinárodným zlom si vyžaduje spoločné medzinárodné akcie. Jednotlivé pokusy USA vystupovať v tomto smere, v obvyklej úlohe svetového žandára, nielen nič nezachránia, ale problém iba prehĺbia.


Zmeny na „ukrajinskom fronte“

Vyše rok a pol je boľavým miestom Ruska a jej lídra Ukrajina, ktorú Putin, napriek všetkému stále nazýva „najbližšou a bratskou“  krajinou. Donekonečna upozorňujúc na nebezpečenstvo „farebných revolúcií“, nebezpečenstvo a neprípustnosť zasahovania zvonku, Moskva, bez toho, aby bola stranou konfliktu na Ukrajine, bola nútená vynakladať obrovské úsilie na jej mierové riešenie.

Putinovi sa rýchlo podarilo zachrániť Krym pred vojnou, ale regulácia konfliktu na Donbase sa, bohužiaľ, ťahá. Vo februári v Minsku Putin s kolegami z Normandskej štvorky hľadal 16 hodín riešenie, čo je zaznamenané  na niekoľkých stránkach. Vie ich naspamäť, lebo pozná cenu každého slova. Preto je nútený znovu opakovať body „minskej dohody“, vypočítavajúc to, čo kyjevské orgány  nesplnili.

Rok minského mierového procesu: závery a perspektívy

Pred niekoľkými dňami bolo v Paríži žiadané nové stretnutie normandskej štvorky. Opäť o politických zmenách na Donbase, o legislatívnom ukotvení práv republík.

Je príznačné, že dokonca aj v ukrajinskej otázke sa v postojoch Putinových kritikov  v poslednom roku objavili nuansy. Samotný mierový proces, ktorý sa dostal do politického slovníka ako Minsk-2, bol začatý z iniciatívy práve Putina.

Charakteristické je, že úsilím ruského prezidenta Rusko, ktoré sa celý rok snažili izolovať od svetových záležitostí, je jediným štátom, ktorý zohráva prvú úlohu na regulovaní hlavných bodov medzinárodnej politiky. USA sa ocitli bokom od minského procesu a EÚ je zase nevyužitá v sýrskej otázke, kým Rusko udáva tón v obidvoch.

Čo nás nezabije, to nás posilní

Dôsledkom postoja Ruska k Ukrajine  bolo niekoľko vĺn západných sankcií s dosť nejednoznačným „výchovným efektom“, o ktorom pochybujú už aj samotní jeho iniciátori. „Ak sa niekomu páči pracovať pomocou sankcií, nech sa páči, môže. Je to však dočasné,“ povedal Putin.

Veľmi presne vie, že protiruské sankcie sú nezákonné kroky, likvidujúce  princípy medzinárodnej svetovej ekonomiky, princípy WTO a OSN, je to porušenie  medzinárodného práva.

Na poslednej veľkej „tlačovej“ besede v decembri 2014 Putin predpovedal, že z ekonomického hľadiska najťažšie obdobie potrvá dva roky.

Zatiaľ prešlo desať mesiacov.

Tento čas vláda využila na to, aby našla plusy v tejto komplikovanej situácii   a snaží sa ho maximálne využiť. Rozbiehajú  sa programy domácej výroby, najmódnejším termínom sa stalo slovné spojenie „ importná náhrada“. V duchu hesla, „čo nás nezabije, to nás posilní“.

Putinova tajná zbraň

Putin, napriek svojej  relatívnej mladosti, je na politickej scéne jeden z najdlhšie zotrvávajúcich mužov. Spomeňme si: začínal za Clintona, Chiraca, Schrödera, Blaira. Niektorí z nich už pomaly upadli do zabudnutia. Putin ani rokmi nestráca svoju autoritu, páky vplyvu, rytmus práce, ani rýchlosť prijatia rozhodnutí.

Známy svojím nadšením pre šport, často  využíva svoju dosiahnutú formu. Sám to vysvetľuje tým, že chce nielen dať príklad zdravého životného štýlu svojim rodákom, ale aj „varuje“ svojich kolegov  a oponentov.

Podľa jeho názoru, „moc potrebuje silného človeka“. „Otázkou je, čo si predstaviť pod pojmom silného človeka. Ak je to človek s diktátorskými sklonmi – to je jedna vec. Ale ak je to spravodlivý vodca, ktorý pôsobí v rámci svojich právomocí, v rámci zákona a v záujmoch prevažnej  väčšiny spoločnosti, koná dôsledne a principiálne, potom je to niečo celkom iné,“ hovorí Putin.

Podľa ruského prezidenta, Rusko ako každá iná krajina, nepotrebuje diktátorov, ale spravodlivé princípy organizácie štátu a spoločnosti, spravodlivé efektívne a pružne reagujúce na zmeny vo svete a vnútri krajiny.

Tak ako v minulosti, Putin nechce hovoriť o ďalekej budúcnosti v perspektíve troch rokov a vopred „neodhaľuje karty“. Ale v jeho slovách počuť aj nové tóny: „Ako dlho (sa bude nachádzať pri moci) – závisí od dvoch okolností. Prvá vec je nepochybná: existujú pravidlá dané Ústavou a  z mojej strany určite nebudú porušené. Nie som ale ani presvedčený, že musím úplne využiť tieto ústavné práva“.


Zdroj: http://rusvesna.su/news/1444212390


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |