Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sýrsky plán iniciovaný Ruskom je nereálny - Obama iba potrebuje iba oddychový čas - chelemendik.sk

 

Sýrsky plán iniciovaný Ruskom je nereálny - Obama iba potrebuje iba oddychový čas

2020-08-04  (04:31)

 - Sýrsky plán iniciovaný Ruskom je nereálny - Obama iba potrebuje iba oddychový čas
Treba zostúpiť na zem. Ruskom predložený plán, v rámci ktorého sa má Sýria zrieknuť chemických zbraní, sa asi sotva dá označiť za významný medzník, o ktorom Obama hovorí. Americký prezident minulý týždeň vyhlásil, že táto iniciatíva dokáže odvrátiť americké útoky na Sýriu, „ak je reálna“. Ale taká nie je. Ruský plán zrejme nevyjde a  Obama to vie. Napriek tomu, on a jeho administratíva navrhnutú iniciatívu privítali. Prečo?
Vysoko postavený predstaviteľ Štátneho Departmentu nedávno povedal, že predložený plán musí byť reálny, operatívny a overiteľný. Administratíva súčasne vyhlásila, že takýto plán musí byť všestranný a uskutočniteľný. Z mnohých dôvodov však taký byť nemôže.

Tento plán nebude operatívny. Podľa  Diny Esfanisari, aj keby Asad odhalil všetky informácie o arzenáloch chemických zbraní (a je to veľké keby), sotva to dokáže urobiť za sedem dní to  navrhol štátny tajomník John Kerry, ktorý odmietol Asadovu žiadosť poskytnúť Sýrii na to 30 dní. Zničiť taký veľký arzenál, aký Asad má (existujú predpoklady, že je najväčší na svete), sa za deň nepodarí. Reálne by mala byť reč o rokoch nie o mesiacoch.

Tento plán nebude uskutočniteľný, pretože Rusko nesúhlasilo s nijakými opatreniami právneho donútenia.  Spojené štáty americké, Veľká Británia a Francúzsko sa zhodujú na tom, že režim inšpekcie previerky chemických zbraní musí byť právne zaväzujúci, že musí byť trest  za použitie sily, v súlade s článkom VII. Charty OSN v prípade, ak Sýria nesplní svoje záväzky. Rusko však už vystúpilo proti projektu rezolúcie Bezpečnostnej rady, v ktorej sa stanovuje tento postoj východisko. Preto príslušníci administratívy zmenili svoj tón a vyhlásili, že Obama bude súhlasiť s rezolúciou Bezpečnostnej rady, nepodporovanou hrozbou použitia sily.
Hoci Rusko a USA sa nakoniec dohodli navrhnúť takúto rezolúciu v súlade s článkom VII. akékoľvek porušenia, za ktorými budú nasledovať trestné opatrenia, bude skúmať Bezpečnostná rada, kde Rusko môže zablokovať použitie sily. Podľa štátneho tajomníka Kerryho, „použitie sily“ je  jeden z variantov, ktorý Bezpečnostná rada OSN môže mať k dispozícii a nemusí. Ale aj  pri splnení podmienok kapitoly VII., v podstate slabá americká a medzinárodná reakcia na prípady použitia chemických zbraní Asadovým režimom sotva presvedčí sýrsky režim o tom, že použitie sily sa stane nezvratnou odpoveďou na akékoľvek porušenie dohody.

Nezaráža fakt, že Asad hneď s takýmto plánom súhlasil. Navyše, snaží sa z toho vyťažiť čo najväčšie výhody. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že dohoda bude fungovať iba vtedy, ak USA a ich spojenci „povedia, že ustupujú od plánovaného použitia sily proti Sýrii“. Pre Asada je to evidentne nepostačujúce, pretože ako vyhlásil v rozhovore, Sýria sa nezriekne svojich chemických zbraní, ak USA neprestanú vyzbrojovať povstalcov, čo sa podľa sýrskych informácií a podľa vyhlásení amerických predstaviteľov CIA, začalo robiť v posledných týždňoch.

Ani plán v rámci ruského návrhu  nebude všestranný, overiteľný a reálny. Je to tak preto, lebo Asadov režim a opozičné sily kontrolujú v Sýrii všetky svoje územné časti a o mnohé štvrte sa vedú kruté boje. V správe prieskumu Kongresu, uverejnenej minulý týždeň, sa hovorí: „Americkí predstavitelia vyjadrujú vieru v to, že Asadov režim bude zaručí bezpečnosť a celistvosť zásob chemických zbraní v Sýrii“. Napriek tomu, bude treba uskutočniť inšpekcie na miestach. Sú nevyhnutné, ak cieľom plánu je dôveryhodná likvidácia sýrskych chemických zbraní, a nie iba odobrať tieto zbrane sýrskej vláde.

Vylúčiť sa nedá ani to, že niektoré sily v tíme opozície môžu mať chemické zbrane. V máji tohto roku Carla Del Ponteová, ako členka nezávislej komisie OSN pre Sýriu, v rozhovore povedala, že povstalci použili otravný plyn Sarin, hoci Slobodná sýrska armáda toto vyhlásenie rýchlo vyvrátila. Riaditeľ redakcie časopisu CBRNe Gwyn Winfield tvrdí, že povstalci majú skúsenosti a možno aj dodávky. Majú možnosti uskutočniť chemický útok a mohli obsadiť sklad so zbraňami, kde boli chemické otravné látky a že nejaký prebehlík z vládneho vojska si mohol vziať nejaké obmedzené množstvo otravných látok. V piatok turecká prokuratúra oznámila, že skupiny sýrskych povstalcov hľadajú materiál na výrobu Sarinu, pre front al-Nusrá a brigád Ahrar ash-Sham (organizácie nie sú spojené so Slobodnou sýrskou armádou). Od prvého prípadu použitia chemických  zbraní v Aleppe v marci tohto roku a od posledného 21. augusta v Gúte, sýrska vláda obviňuje z použitia zbraní povstalcov -  rovnako ako Rusko. Ani štátny tajomník Kerry nepoprel tvrdenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, že  na územiach kontrolovaných bojovníkmi sa môže nachádzať jeden alebo dva objekty s chemickými zbraňami.
Ďalšie možné vysvetlenie spočíva v tom, že administratíva nevie, ako postupovať ďalej a v ruskom návrhu vidí spôsob ako natiahnuť čas a sformulovať plán ďalších krokov.  Pokúsi sa nejako analyzovať jednotlivé kroky a postaví ich do kontextu nejakej veľkej vopred vypracovanej stratégie. Musíme však vedieť, že nijaký spoločný plán hry tu nemôže byť. Potvrdzujú to mnohé kroky administratívy v rámci reakcie na sýrsku krízu.

A možno Obama iba potrebuje iba oddychový čas. Tým, že podporil ruský návrh, administratíva sa postavila na cestu, ktorá nevedie nikam. Iba veľmi ťažko odhadnúť, aká dlhá bude cesta a čo sa počas nej môže stať. Obama dúfa, že bude veľmi dlhá a naťahuje čas, keď loptička bude na jeho strane – alebo táto cesta vyústi do slepej uličky a nevyprodukuje nijaké výsledky. A možno sa spolieha na jedno aj druhé.


Zdá sa, že prezident si chce  nad všetkým umyť ruky a vymaniť sa z tohto chaosu. Bolo celkom pochopiteľné, keď nedávno novinárom oznámil, že všetko úsilie sústredí na vnútorné problémy a štátny tajomník Kerry sa bude venovať Sýrii. „Na sýrsku otázku strácame veľmi veľa času (....) treba však priznať, že máme veľa vecí riešiť doma“, povedal Obama  Namiesto Sýrie sa teda bude sústreďovať na problémy imigrácie a zdravotníctva. Na rozdiel od Sýrie tu môže dosiahnuť značné úspechy.


 Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |