Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Syria - približne tisíc miestnych kresťanov sa tu pripravuje na mučenícku smrť - chelemendik.sk

 

Syria - približne tisíc miestnych kresťanov sa tu pripravuje na mučenícku smrť

2020-02-24  (04:35)

 - Syria - približne tisíc miestnych kresťanov sa tu pripravuje na mučenícku smrť

Maalula: Sýrski kresťania v ohrození

Malebné mestečko neďaleko sýrskeho hlavného mesta Damasku sa od zvyšku krajiny líši na prvý pohľad. Predovšetkým tým, že tu častejšie vidíte kresťanský kríž než arabský polmesiac a s väčšou pravdepodobnosťou tu začujete hlahol kostolných zvonov než hlas muezína zvolávajúceho moslimov na modlitbu. V prevažne islamskej Sýrii tiež zaujme skutočnosť, že na obyvateľov zo strmých svahov vysoko nad mestečkom dozerajú sochy Panny Márie a Ježiša Krista. Maalula je totiž jedným z mála miest v Sýrii, ak nie jediným, kde kresťanská komunita prevyšuje tú moslimskú.
Vysoká populácia kresťanov na tomto mieste súvisí hneď s viacerými faktormi. Nielen že je Maalula jedným z kresťanských pútnických miest, ale zachoval sa tu aj jeden z najstarších kresťanských kostolov na svete vôbec, a okrem toho sa tu dodnes hovorí aramejčinou – jedným z najdlhšie súvisle používaných jazykov na svete, ktorým podľa tradície hovoril i samotný Ježiš Kristus.
Na pozadí vo svete rastúceho napätia v súvislosti s možným útokom USA na Sýriu zvlášť znepokojujúco znejú správy o tom, že bojovníci, spojení s al-Káidou, posmelení podporou zo zámoria, po prvý raz za dva a pol roka atakovali jedno z najstarších kresťanských miest – sýrsku Maalulu, kde sa nachádzajú tri kláštory, vrátane najznámejšieho chrámu Svätej Tekly.  Tu bola zlikvidovaná skupina ôsmich ľudí, ktorí bránili miesto. Zabitých bolo niekoľko miestnych obyvateľov. Podľa obyvateľov mestečka  a mníšok kláštora Svätej Tekly, bojovníci ostreľovali centrálnu časť mestečka mínometmi a ťažkými guľometmi.
Približne tisíc miestnych kresťanov sa tu pripravuje na mučenícku smrť. Tento osud už postihol mnohých spoluveriacich v Sýrii. Armádnemu veleniu sa podarilo pritiahnuť rezervy, ktoré v neľútostnom  boji zahnali veľký oddiel džihádistov od mestečka, tí však ďaleko neušli. Obsadili susedné vyvýšené miesto s pútnickým centrom, rovnako starým ako kláštory a kresťanský cintorín, ktoré sa nachádzajú pod ochranou UNESCO. Ako supy sa uhniezdili nad starými náhrobkami civilizácie, čakajúc na útok amerických „civilizátorov“, aby dovŕšili zahladenie stôp, tej istej civilizácie, ktorá vraj zrodila ich spojencov zo zámoria. Dňa 8. septembra, po tom, ako dostali posily, členovia al-Káidy ovládli Maalulu. Všade boli desiatky ranených a zabitých ľudí. Smrteľná hrozba visí aj nad inými kresťanskými miestami v Sýrii...
Maalula je jediné miesto na Zemi, kde sa aramejčina zachovala ako živý jazyk – priamy potomok univerzálneho dorozumievacieho jazyka obyvateľov antického Blízkeho východu. Týmto jazykom hovoril Ježiš, v tomto jazyku hlásali svoje učenie apoštoli. V Jeruzaleme, v jedinom chráme, v ktorom sa služba vedie v aramejčine, v Chráme svätého Marka, ju vedú ľudia pôvodom z Maaluly. Práve teraz sa však navždy môže pretrhnúť tenučká niť, ktorá spája ľudstvo s biblickými časmi. Stavby sa dajú obnoviť, ale jazyk umrie navždy.
Hovorí sa, že prvou obeťou každej vojny sa stáva pravda. Práve smrť pravdivého slova visí vo vzduchu okolo Sýrie. Čo napríklad viedlo zbožného katolíka, štátneho tajomníka Johna Kerryho, aby v Kongrese vyhlásil, že „prítomnosť al-Káidy v radoch sýrskej opozície je bezvýznamná“. Veď je to otvorená lož – lož z úst človeka, ktorý je veľmi dobre informovaný o skutočnom stave vecí. Dokonca aj Hlas Ameriky informoval, že „v Maalule kresťanov bránia vládne vojská. Obyvatelia sa obávajú, že ak mesto nebude pod kontrolou, bojovníci spojení s al-Káidou začnú kresťanov zabíjať.
Prečo silné katolícke Obamovo okolie, okrem Kerreyho, je to ešte viceprezident John Bide, šéf administratívy D. McDonough, poradca pre národnú bezpečnosť T. Donilon, sa rovnako nadradene stavajú k otázke tragédie sýrskych kresťanov? Alebo je to nepriazeň k východnému kresťanstvu – ako ozvena večných nárokov na prevahu jeho západnej vetvy: ale veď dokonca aj rímsky pápež vyzýva dnes administratívu USA zrieknuť sa agresie v Sýrii, V Damasku patriarcha Melchitskej gréckokatolíckej cirkvi a celého východu Gregor III. Laham vyhlásil, že väčšina krajín sveta podporuje politické riešenie krízy v Sýrii. Počas služby v chráme Az-Zeitun v Damasku ako odpoveď na pápežovu výzvu vykonať svetovú modlitbu za mier v Sýrii, patriarcha povedal: „Ďakujeme všetkým tým, kto sa stavia proti agresii. Osobitne ďakujeme pápežovi Františkovi, ktorý vyzval celý svet, zhromaždiť sa v kostoloch a mešitách a povedať nie vojne.“ Nie náhodou sa v tábore dôsledných mierotvorcov ocitlo aj Taliansko.
Prečo sa americkí kongresmani tak úporne vyhýbajú všetkým stretnutiam s ruskými kolegami, aby prerokovali sýrsku otázku? Prečo prezident Obama, pripravujúc sa na vojnu, namiesto principiálneho prerokovania tejto dôležitej témy s ruským prezidentom, ktorý má k dispozícii iné informácie, dáva prednosť stretnutiu so sexuálnymi menšinami v Petrohrade? Prieskumy ukazujú, že národy západných krajín vystupujú proti tejto agresii. V snemovni reprezentantov Obama väčšinu zatiaľ tiež nenaberie, A jeho okolie robí všetko preto, aby informácie  protirečiace oficiálnej propagande nezazneli.
Medzičasom sa ukázalo, že 21. augusta na predmestí Džobaru došlo k veľkej provokácii s medzinárodnou účasťou. Objavili sa úniky informácií, z ktorých vyplýva, že na jej organizovaní sa zúčastnila americká vojenská rozviedka USA a  s americkou administratívou spolupracujúci americkí obchodníci, konkrétne zo spoločnosti TEchWise, štát Colorado.  Aj to je dôvod, prečo sa Biely dom zaryto vyhýba diskusiám a rýchlo chce presadiť svoj plán o začiatku vojny. Veď na mape ide o prestíž vonkajšej administratívy USA.
Dokonca aj umiernená sýrska opozícia, pôsobiaca vnútri krajiny,  je v poslednom čase proti vojenskému útoku na Sýriu, uvedomujúc si, že tým vyhrajú iba radikálni islamisti. Napríklad generálny koordinátor národného koordinačného centra Hassan Abdel vyhlásil pre libanonský denník As-Safir, že „akákoľvek intervencia v Sýrii povedie k regionálnej vojne“ a že „situácia v tejto krajine sa líši od irackého a líbyjského scenára“. Zdôraznil, že odmieta vonkajší zásah a riešenie konfliktu musí byť politické.
Profesor histórie na Baylorskej univerzite Philip Jenkins hovorí, že ako USA  a ich spojenci zaútočia na Asadov režim, a ten padne, výmenou zaňho nastúpi radikálne antizápadný režim, ktorý zničí alebo vytlačí z krajiny niekoľko miliónov kresťanov a alavitov. Bude to náboženská a humanitárna katastrofa, aká tu nebola od čias genocídy Arménov. Za novej sunnitskej vlády náboženské menšiny v Sýrii postihne účasť menšín v susednom Iraku, kde podiel kresťanského obyvateľstva sa znížil z 8% v rokoch 80. na 1% v súčasnosti. Irackí kresťania však aspoň mali kam utekať – napríklad zachraňovali sa v Sýrii. Kde však nájdu útočisko sýrski utečenci?  V opozíciou okupovaných oblastiach sú kresťania prenasledovaní. P. Jenkins považuje za „záhadu“ otázku, prečo sa americká sa tak úporne snaží vykoreniť kresťanstvo v jednej z kolísok? Je to však naozaj záhada, ak súčasná americká vláda robí v sýrskej otázke politiku v záujmoch cudzieho štátu – Izraelu?
Jeden americký novinár píše z Damasku, že ľudia na uliciach sa ho často pýtajú: aký druh demokracie zaviedli v Amerike, ktorú Američania navonok chránia demokraciu na celom svete, ale pri ktorej americký prezident „absolútne ignoruje vôľu väčšiny svojho národa“, pripravujúc sa bombardovať Sýriu?
Analytici Gallup informujú o tom, že úroveň podpory amerických občanov plánovanej vojenskej operácie v Sýrii je najnižšia v porovnaní s inými konfliktami, v ktorých sa Amerika zúčastňovala v posledných 20 rokoch. Invázia do Afganistanu v roku 2001 podporovalo 82% Američanov. Intervenciu do Iraku – 59%. Útok na Srbsko – 43%, A nakoniec podľa prieskumu Reuters/Ipsos, uskutočneného 3. 9. tohto roku, útok na Sýriu podporuje iba 19% Američanov.

Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |