Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sýria očami svedka - chelemendik.sk

 

Sýria očami svedka

2020-06-02  (15:21)

 - Sýria očami svedka

 

 
   

Nezávislý ruský novinár Viačeslav Krasko, ktorý sa nedávno vrátil zo Sýrie, porozprával v exkluzívnom interview pre Hlas Ruska o tom, ako žije dnes krajina.Viačeslav Krasko sa vydal do Damasku 29. apríla a do Sýrie vstúpil cez Lýbiu.

Za tri týždne navštívil juh krajiny – mesto Deraa, kde sa v marci 2011 zahájili nepokoje, mesto Bosri – kedysi stredisko cestovného ruchu fakticky v súčasnosti úplne zablokované povstalcami, Tartus, kde sa nachádza ruská základňa a Latakin – najväčší sýrsky námorný prístav. Viačeslav Krasko plánoval navštíviť hlavnú pamätihodnosť Sýrie – Palmýru, ako aj Homs. Ale miestni obyvatelia ho odhovorili, pretože je tam veľmi nebezpečne.

- Keď som bol v Damasku, boli tam utečenci z Homsu. Boli medzi nimi ženy, deti, muži a starí ľudia. A všetci, dokonca aj silní chlapi, mi kategoricky radili nejsť do Homsu. Ľudia opúšťajú územie, kde sú povstalci, pretože je to nebezpečné a idú do Damasku kontrolovaného vládnymi vojskami. Kritika na adresu súčasných predstaviteľov moci je. Napríklad toho, že je veľká korupcia. Ale toto nie je príčinou udalostí prebiehajúcich v krajine, pretože pre ľudí je situácia vytváraná teroristami oveľa nebezpečnejšia. Väčšina uprednostňuje zákonitú moc.

Vo veľkých sýrskych mestách kontrolovaných súčasnými predstaviteľmi moci, tečie celkom obyčajný život, hovorí Viačeslav Krasko:

- Problém nie je v mestách, ale za ich hranicami. Všetky nepokoje sa dejú v predmestí a neveľkých obciach, kde majú prevahu sunniti. Konflikt je na pôde medzi konfesiami. Tam, kde sunniti – fundamentálni islamisti – organizujú nepokoje, tam sú aj problémy. Tam, kde si predstavitelia moci udržujú pozície, je všetko celkom spokojné, plynie tam pokojný život, ľudia chodia do práce, sedia v reštauráciách, pijú kávu, mládež relaxuje.

Politické heslá proti prezidentovi Basharovi Assadovi nastoľované opozicionármi, sú podľa Viačeslava Krasko iba prikrytie.

- Som presvedčený, že boje majú náboženský ráz. Konflikty sunnitov a šiítov, sunnitov a alavitov, alebo kresťanov. Práve tu vedie línia frontu a nie v politických výzvach alebo narušeniach práv a slobôd. Poviem dokonca viac: obyčajní ľudia vravia, že problém Bashara Assada spočíva v tom, že nie je dostatočne tvrdý. Ľudia sa domnievajú, že jediná možná moc na Blízkom Východe, je iba tvrdá moc a cesta k demokracii by mala byť evolučná.

Povstalci nechcú pristúpiť na základe svedectiev miestnych obyvateľov na rokovania. Na voľbách do parlamentu, ktoré sa uskutočnili v polovici mája, sa predstavitelia takzvanej opozície nezúčastnili. Pretože chápu, že obyvateľstvo ich nepodporí. Pre nich existuje iba jedna cesta ako prísť k moci – vojenský prevrat, podotýka Viačeslav Krasko. Koľko môže trvať ešte konflikt, ktorý oficiálni mocenskí predstavitelia už uznávajú za vojnu, nevie nik. Ale Sýrčania sú naľakaní a obávajú sa negatívneho rozvoja udalostí.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |