Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Svetová potopa sa odkladá? - chelemendik.sk

 

Svetová potopa sa odkladá?

2020-08-04  (07:02)

 - Svetová potopa sa odkladá?

 

 
   
Vo Svetovom oceáne rastie s oteplením klímy a postupným topením ľadového pokrytia Zeme úroveň vody. Ale silné zatopenie pobrežných zón pevniny o sto rokov je najskôr iba smutná fantázia, domnievajú sa vedci z Kolumbijskej univerzity, ktorí zverejnili článok v časopise Nature. Ich názor komentujú ruskí experti.
Klimatológovia často vravia o možnom budúcom útoku Svetového oceánu – kvôli topeniu sa ľadov sa zvyšuje a útočí na pevninu. Vedci z Kolumbijskej univerzity upokojujú, že v budúcom storočí „celosvetová potopa“ nebude. Ľadová čiapka Zeme – Arktída, Antarktída, Grónsko a horné ľadovce – hoci sa ja začala topiť za posledných 10 rokov rýchlejšie, ale aj tak sa nezmenšuje tak rýchlo, aby Svetový oceán vyrástol o niekoľko metrov.

Ale nakoľko oceán vyrastie do roka 2100 – je diskusní otázka. Rozdiel v hodnotení je veľký: od 10 cm do 1,5 m. Ruskí vedci si myslia, že za 100 rokov oceán by sa nemal zvýšiť viac ako o niekoľko desiatkov centimetrov. V súčasnosti sa jeho úroveň každoročne zvyšuje o 2,5-3 mm, hovorí Námestník riaditeľa Vedecko-výskumného ústavu Arktídy a Antarktídy Alexander Danilov. Príčinou rastu je nielen topenie ľadu, ale aj ohriatie oceánskej vody v dôsledku otepľovania klímy.

Ak sa voda v oceáne zvýši o meter, zatopený môže byť napríklad Petrohrad, polostrov Jamal v Arktíde, Severné Nemecko a Holandsko, predpovedajú oceánológovia. Ohrozené budú skoro všetky nízke úseky pevniny v rôznych kútoch Zeme, domnieva sa Danilov:

- Môžeme sa obávať o Benátky, o veľmi nízke ostrovy v Tichom oceáne, o Maldivské ostrovy v Indickom oceáne. Polostrov Jamal sa takisto čiastočne ponorí pod vodu.

 Ale to aj asi najpesimistickejší scenár. K tomu by nemalo dôjsť, myslí si výskumník ľadov, geograf Nikolaj Osokin:

- Sledovanie stavu ľadov v Antarktíde hovorí o tom, že k prudkému nárastu topenia nedošlo. Preto nie je odkiaľ sa vziať takému množstvu vody, ktoré oveľa zvýši úroveň Svetového oceána.

Netreba zabúdať ani na to, že rovnováhu do situácie vnášajú samotné zákony prírody. Osokin napomína, že so zvýšením teploty vzduchu kvôli otepľovaniu klímy, sa zvyšuje aj vyparenie vody z povrchu Svetového oceánu. A to znamená, že rast jeho úrovne sa spomaľuje.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |