Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Svet stojí na pokraji novej energetickej revolúcie - chelemendik.sk

 

Svet stojí na pokraji novej energetickej revolúcie

2020-02-23  (04:09)

 - Svet stojí na pokraji  novej energetickej revolúcie

8.11.2013 

Said Chalmurzoev 


Prognózy rozvoja svetového ropného a plynového trhu počas najbližších rokov, pochádzajúce od rôznych  skupín expertov, znejú čoraz alarmujúcejšie. Na jednej strane sa experti zhodujú na názore, že v blízkej dobe sa trh závažne zmení svojim charakterom  aj štruktúrou z dôvodu búrlivého rozvoja ťažby ropných bridlíc. Na strane druhej, celková úroveň cien energetických nosičov v dohľadnej budúcnosti  sa sotva výrazne zmení v porovnaní s ich súčasnými cenami.

Ako sa píše v ďalšej v poradí správe  Organizácie krajín vyvážajúcich ropu ( OPEC), svetový dopyt ropy sa do roku 2018  zníži o 1 milión barelov denne v súvislosti  s rastom objemu dodávok energetických surovín z Kanady a USA, ktorý behom najbližších piatich rokov dosiahne 4,9 milióna barelov denne. To je dvakrát vyššia jednotka ako ukazovatele, ktoré boli prognózované minulý rok, keď sa predpokladalo, že každodenné dodávky ropy do  roku 2018 budú  tvoriť 1,7 miliónov barelov.

V súlade s poslednými údajmi, iba v tomto roku objemy ťažby bridlicovej ropy v USA a Kanade stúpnu takmer o tretinu vďaka popredným technológiám, založeným na metóde hydraulického štiepenia a dostatočnom množstve území, kde táto metóda môže byť použitá.

V tej istej správe však experti  OPEC  tvrdia, že v globálnom merítku bridlicová revolúcia, ktorá sa udiala v Severnej Amerike nedokáže zmeniť celkovú situáciu na energetickom trhu. Po prvé, paralelne s rastom ponuky bridlicovej ropy a plynu  bude rásť aj svetový dopyt na  energetické zdroje. Po druhé, experti z OPECu sú presvedčení, že triumfálny pochod bridlicovej revolúcie sa nedokáže prehupnúť z USA a Kanady aj na Európsky kontinent a v samotnej Severnej Amerike vysoké tempo vyčerpávania sa nálezísk privedie k zníženiu ťažby už od roku 2018.

Argumenty odborníkov z OPECu sú výlučne logické. Skutočne, postupné oslabovanie  globálnej ekonomickej krízy už čoskoro vystrieda nová vlna ekonomického rastu. To privedie k zvýšeniu dopytu po rope a plyne, pričom nielen v podobe energetických nosičov, ale aj ako na hodnotné suroviny v chemickom priemysle.

Nedá sa nesúhlasiť so závermi o tom, že zopakovanie americkej bridlicovej revolúcie je v Európe nemožné. Prinajmenšom, v takom rozsahu, ako sa to dialo v USA a Kanade. Ťažba bridlicovej ropy  dokáže škodiť  okolitému životnému prostrediu a v husto  osídlenej Európe bude  bridlicový priemysel neprestajne narážať na odpor zo strany vlád a organizácií chrániacich životné prostredie.

Je možné, že práve z tohto dôvodu nevidí zvláštnu hrozbu pre svoj biznis v súvislosti s rozvojom bridlicovej energetiky ani ruský energetický monopol Gazprom. Vystupujúc v apríli  na medzinárodných fórach v Bruseli a Amsterdame, hlava Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že je si istý, že v Európe bridlicový plyn  nedokáže byť konkurenciou voči plynu zemnému.

Aj analytici OPECu aj tí, ktorí  sa zaoberajú  projektmi ťažby bridlicového plynu, majú každý v niečom pravdu. Skutočne,  máme pádne dôvody  predpokladať, že v Európe bridlicová revolúcia  nedosiahne americké merítka. Aj celková dĺžka tejto revolúcie sa môže ukázať byť dosť krátka.  

Vôbec to však neznamená, že v stredne dlhej perspektíve všetko bude zostávať ako predtým. Bridlicová revolúcia môže zohrať rolu „energetickej pauzy“, ktorá je nevyhnutná na rozbeh a začiatok priemyselného využitia alternatívnych zdrojov energie. Pravdaže, potom ako ubehne desaťročie, energia sa bude získavať prevažne vďaka slnku  a vetru. Jej hlavnými zdrojmi s veľkou mierou pravdepodobnosti  sa môže stať ďalšia generácia atómovej energetiky, ktorá  sa dostane na  ďalšiu úroveň bezpečnosti, termojadrová energia a energia vodíka.

Takto vôbec nie je isté, že po „bridlicovej pauze“  ľudstvo bude čakať druhá séria energetiky, založenej na rope a plyne. Zdá sa však, že to ešte zatiaľ nie sú pripravení pochopiť ani OPEC ani Gazprom.  


Zdroj: utro.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |