Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Svet je z Obamovej ceny v rozpakoch - chelemendik.sk

 

Svet je z Obamovej ceny v rozpakoch

2020-06-24  (21:07)

 - Svet je z Obamovej  ceny  v rozpakoch
Udelenie Nobelovej ceny za mier americkému prezidentovi Barackovi Obamovi vyvolalo vo svete zmiešané reakcie. Nobelov výbor svoje ocenenie zdôvodnil Obamovým "výnimočným diplomatickým úsilím na medzinárodnom poli ako aj úsilím o svet bez jadrových zbraní". Kritici však upozorňujú na pokračujúce vojny v Iraku a Afganistane, iní zas tvrdia, že na medzinárodnom poli Obama zatiaľ veľa nedosiahol.

Sám Obama podľa svojho hovorcu Roberta Gibbsa prijal oznámenie o udelení ceny s potešením a pokorou. Biely dom zatiaľ oficiálne stanovisko nevydal.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso Obamovi zablahoželala a zdôraznil, že ocenenie Obamu dáva ľuďom nádej na vybudovanie bezpečnejšieho sveta. "Udelenie ceny prezidentovi Obamovi, lídrovi najsilnejšie vojenskej mocnosti na svete, na začiatku jeho mandátu, odráža nádeje, že sa podarí dosiahnuť jeho víziu sveta bez jadrových zbraní," vyhlásil.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy považuje udelenie ceny Obamovi za dôkaz, že USA "sa vrátili do srdca národov sveta". Nobelov výbor podľa neho ocenil Obamovu víziu tolerancie a dialógu medzi národmi, kultúrami a civilizáciami.

Laureát tej istej ceny a poľský exprezident Lech Walesa je rozhodnutím Nobelovho výboru prekvapený, keďže prezident USA podľa neho zatiaľ nemal čas niečo dokázať. "Obama zatiaľ len dával návrhy. Niekedy však Nobelov výbor udelí cenu, aby motivoval," myslí si Walesa a dodáva, že Obamovi treba dať šancu .

Obamovi pogratuloval aj afganský prezident Hámid Karzaj. Ten sa na Obamovu adresu vyjadril, že je "vhodnou" osobou na získanie ceny za mier, ktorú si zaslúži za svoje "veľké úsilie a nové vízie priateľských vzťahov a mieru vo svete". Úplne opačný názor má afganské hnutie Taliban, ktoré udelenie ceny americkému prezidentovi odsúdilo. "Neurobil nič pre mier v Afganistane," vyhlásil hovorca hnutia Zabíhulláh Mudžahíd, podľa ktorého namiesto mieru, Obama prináša do Afganistanu viac vojakov. Obama práve zvažuje vyslanie ďalších 40 000 amerických vojakov.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás je s nomináciou Obamu spokojný a americkému lídrovi blahoželá. Zároveň dúfa, že novému laureátovi Nobelovej ceny za mier sa podarí dosiahnuť mier na Blízkom východe, ako aj vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu "v rámci hraníc z roku 1967 a s hlavným mestom vo Východnom Jeruzaleme".

Obama je 4. prezidentom USA s Nobelovou cenou mieru

 THEODORE ROOSEVELT
V prezidentskej funkcii:
september 1901 - marec 1909
Cena udelená za rok: 1906
Dôvod: Za sprostredkovateľské úsilie pri ukončení rusko-japonskej vojny (1904 až 1905).
Ostatné: Nobelovu cenu získal ako prvý Američan a tiež vôbec ako prvý svetový štátnik.

 WOODROW WILSON
V prezidentskej funkcii:
apríl 1913 - apríl 1921
Cena udelená za rok: 1919
Dôvod: Za svoj štrnásťbodový program, ktorým v januári 1918 formuloval nové zásady medzi krajinami a princípmi svetového poriadku a za zásluhy na ustanovení Spoločnosti národov.

JAMES CARTERV prezidentskej funkcii:
január 1977 - január 1981
Cena udelená za rok: 2002
Dôvod: Nobelova cena mu bola udelená za úsilie o hľadanie mierových riešení medzinárodných konfliktov, o posilnenie demokracie a ľudských práv a na podporu hospodárskeho a sociálneho rozvoja.
Ostatné: Na Nobelovu cenu bol kvôli svojim mierovým aktivitám navrhovaný opakovane. Veľmi blízko k jej získaniu bol v roku 1978, keď sa laureátmi stali izraelský premiér Menachem Begin a egyptský prezident Anvar Sadat za uzatvorenie mierovej zmluvy medzi oboma krajinami. Carter bol vtedy prostredníkom mierových rokovaní, nebol ale do stanoveného termínu formálne navrhnutý.BARACK OBAMA

V prezidentskej funkcii: od 20. januára 2009
Cena udelená za rok: 2009
Dôvod: Cena udelená okrem iného za "mimoriadnu snahu o posilnenie medzinárodnej diplomacie a spolupráce medzi národmi".Zdroj: TASR,  pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |