Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Švédi majú prvú biskupku lesbičku - chelemendik.sk

 

Švédi majú prvú biskupku lesbičku

2020-05-28  (10:05)

 - Švédi majú prvú biskupku lesbičku

Na čelo štokholmskej diecézy sa postavila žena, ktorá žije v registrovanom partnerstve.

ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Začalo sa to v roku 1979. Švédsko vyškrtlo homosexualitu zo zoznamu chorôb. Odvtedy povolilo homosexuálnym párom registrované partnerstvá a neskôr aj adopcie detí. Po tridsiatich rokoch Švédsko zavŕšilo svoju povesť pioniera v právach sexuálnych menšín. Ako prvá európska krajina si za biskupku vybralo lesbičku.

Evu Brunneovú za biskupku vysvätila švédska luteránska cirkev v nedeľu. Viesť bude štokholmskú diecézu, ktorá patrí  medzi najväčšie v krajine.

Partnerka a matka

„Je veľmi pozitívne, že naša cirkev tu ustanovuje príklad a že si na základe mojich kvalifikácií vybrala za biskupku mňa," citovala Brunneovú agentúra AP. „Som veľmi pyšná, že patrím do cirkvi, ktorá povzbudzuje ľudí k vlastným rozhodnutiam," dodala čerstvá biskupka.

Brunneová, ktorá je duchovnou od roku 1978, žije v registrovanom partnerstve. Luteránskou farárkou je aj jej partnerka Gunilla Lindén. Spolu vychovávajú trojročného adoptovaného syna.

Homosexuálni hodnostári

  • Zjednotená cirkev Kristova v USA má niekoľko „konferenčných ministrov“, ktorí sa hlásia  k homosexualite. Posty zodpovedajú úrovni biskupa.
  • V roku 2003 americká protestantská episkopálna cirkev vymenovala za biskupa prvýkrát gaya.
  • V nedeľu vymenovala švédska luteránska cirkev za biskupku prvú lesbičku.

Luteránska cirkev je vo Švédsku najväčšia a do roku 2000 bola aj štátnou cirkvou. Má 6,7 milióna členov, hoci len zlomok chodí do kostola pravidelne.

Rozhodnutie vymenovať biskupku, ktorá sa otvorene hlási k homosexualite, cirkev prijala krátko po inom prelomovom kroku. V októbri si luteránska synoda odhlasovala, že sobášiť bude aj manželov a manželky rovnakého pohlavia. Reagovala tak na zákon schválený v máji, ktorý priznáva homosexuálnym párom úplne rovnaké práva ako heterosexuálnym. To zahŕňa aj právo byť zosobášený v kostole.

Hoci duchovný môže odmietnuť posvätiť manželstvo gayov či lesieb, nová politika hlavnej švédskej cirkvi rozzúrila jej zahraničných partnerov.

Ešte pred hlasovaním sa dokonca anglikánska cirkev snažila na Švédov tlačiť. Do Uppsaly poslala list, v ktorom v prípade novej politiky varovala pred „zhoršením vzťahov medzi cirkvami". Keď synoda posväcovanie manželstiev homosexuálov povolila, protestovali aj Slováci.

„Otvorene, v bratskej láske a v pokore pred Pánom cirkvi, vyjadrujeme naše hlboké znepokojenie," napísali vtedy v liste slovenskí evanjelickí biskupi.

Nemci prišli, Slováci nie

Spor sa nepodarilo skryť ani na nedeľnej slávnosti v uppsalskej katedrále. Prišiel síce švédsky kráľovský pár, chýbali však cirkevní hodnostári zo zahraničia. Neprišli biskupi z Islandu, Estónska, Litvy a Lotyšska. Anglikánska cirkev poslala len kaplána, Svetový luteránsky zväz sa nezúčastnil vôbec.

Inštaláciu Brunneovej úplne bojkotovali aj slovenskí evanjelici. „Nebol tam nikto," povedala tajomníčka ECAV pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová. „Posledný vývoj vo švédskej cirkvi, aj pokiaľ ide o inštaláciu lesbickej biskupky, nie je v súlade s Písmom svätým," dodala Škodová. Prvej biskupke lesbe tak museli stačiť oslavy s duchovnými z Dánska, Fínska, Nemecka, Nórska, Južnej Afriky a Filipín.

Vo Francúzsku umožnili adopciu lesbe

Francúzskych homosexuálov sa zastal súd v Štrasburgu.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Čakala 11 rokov, teraz jej zostáva posledných 15 dní. Súd vo francúzskom Besancone včera v prelomovom rozsudku umožnil adopciu dieťaťa lesbe Emmanuelle B.

Žiadosť o adopciu si učiteľka Emmanuelle podala ešte v roku 1998. Úrady ju zamietli s tým, že v jej domácnosti „chýba otcovská postava".

Obrátila sa teda na Európsky súd pre ľudské práva. Ten sa jej vo verdikte z roku 2008 zastal. Francúzsky štát pokarhal za diskrimináciu.

Aj napriek vítazstvu v Štrasburgu jej  francúzske úrady adopciu opäť odopreli. Ich rozhodnutie zvrátil až včerajší verdikt francúzskeho súdu. Potrebné dokumenty musia Emmanuelle poslať do 15 dní, za každý deň omeškania jej zaplatia sto eur. Istých má dvetisíc eur za výdavky na advokáta. „Podmienky v domácnosti ponúknuté žiadateľkou s ohľadom na rodinu, vzdelávanie a psychológiu korešpondujú s potrebami a záujmami dieťaťa," rozhodol súd.

Hoci súd zohľadnil, že Emmanuelle žije so svojou partnerkou, detskou psychologičkou, už 20 rokov, nie je to podľa právnikov víťazstvo pre páry rovnakého pohlavia. Adopciu detí homosexuálnym párom zákon neumožnuje. Emmanuelle o dieťa žiadala ako jednotlivec.

Zdroj: sme.sk

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |