Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Streľba po macedónsky – rozviedka budúcnosti, analytický denník Sergeja Chelemendika - chelemendik.sk

 

Streľba po macedónsky – rozviedka budúcnosti, analytický denník Sergeja Chelemendika

2020-02-23  (03:44)

 - Streľba po macedónsky – rozviedka budúcnosti,  analytický denník Sergeja Chelemendika

25.5.2015

 

V máji 2009  v Skopje som sa stal nedobrovoľným svedkom trochu zvláštneho sociologického prieskumu. V paláci,  na  recepcii konanej na počesť delegácie Parlamentného zhromaždenia rady Európy, v tom istom paláci, okolo ktorého teraz stoja majdanské stany, najvyšší predstaviteľ macedónskeho štátu obchádzal zhromaždených diplomatov a poslancov európskych parlamentov s otázkou, kedy Albánsko bude okupovať Macedónsko. Zaujímal ho dátum a podrobnosti, milo sa pri tom usmieval a veľkými dúškami  popíjal červené víno.


Odpoveď sa snažil získať najmä od korpulentného britského politika, ktorého oprávnene upodozrieval, že o budúcnosti Macedónska  vie tento Angličan  viac než všetci ostatní.

„Vôbec netuším.“ Neúprimne odpovedal zákerný Anglosas, zavalitý ako lord Winston Churchill, ale bez typickej churchillovskej cigary a charizmy. Zato  v spoločnosti mladého ležérneho asistenta. 

Rovnako Angličan odpovedal aj mne, keď som sa ho spýtal, či predsa len môže byť zvolený ruský senátor, vedúci politickej skupiny Európski demokrati za predsedu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, hoci odpoveď už všetci poznali a moja otázka bola čisto rétorická. Bol som len zvedavý, čo mi tento Anglosas povie, keď pred tromi rokmi tvrdil, že ho určite zvolia. A nielen tvrdil...

Ako tieto spomienky súvisia so súčasným dianím v Macedónsku, v poradí ďalším euromajdanom?

Celkom bezprostredne.

Scenár odstránenia Macedónska rozdelením medzi Grécko, Albánsko, Bulharsko a Srbsko je široko známy, vznikol už na začiatku rozpadu Juhoslávie. Teraz sa len od scenára pristupuje k inscenácii ďalšej geopolitickej drámy.

S veľkou nebalkánskou perspektívou, v duchu anglosaskej úvahy – nejako tí divokí Balkánci prestali po sebe strieľať. Veď nedávno v Bosne nastrieľali celých tristotisíc a zastavili sa...

Už aj Rusi na Ukrajine sa navzájom vo veľkom kosia, a  Srbi, Macedónci a Albánci nejako zaostali.

Treba ich nejako vťahovať.

Čo s týmto všetkým má robiť Rusko?

Začať streľbu po macedónsky, teda z dvoch rúk naraz a žiaduce by bolo nielen strieľať, ale aj trafiť sa.

Aspoň občas.

Celkovo  odpovedí na intrigy zaoceánskych partnerov, ktorí sa rozhodli stoj čo stoj zbaviť Európu ruského plynu a Rusko európskych peňazí za tento plyn, môže byť veľa.

Najjednoduchšie a najefektívnejšie odpovede sú  - urobiť to tak, aby na trase tankerov, ktorými sa prepravuje ropa na celom svete, vznikli neprekonateľné prekážky.

Napríklad lode sa potopili v prielivoch, odrazu priplávali celé húfy bômb, piráti sa úplne odtrhli z reťaze, neznáme torpéda začali pendlovať v mene Islamského štátu, lebo v tomto mene sa dnes už dá urobiť čokoľvek. Alebo čerstvo kúpená od Pakistanu atómová bomba sa odrazu poškodila v tajnej podzemnej chodbe Rijádu a začala dymiť – asi myši prehryzli drôty.

Vtedy osud Tureckého prúdu bude zaoceánskych partnerov zaujímať oveľa menej a možno aj úplne stratia záujem.

Vtedy by sa macedónsky majdan mohol vytratiť ...

Mimochodom, všetky tie komplikácie s dodávkou ropy po celom svete, ale najmä do Európy a USA určite nastanú, možno aj bez účasti Ruska, ale dnes ešte nie sú, zato macedónsky majdan na ceste nášho Tureckého prúdu už existuje.

Preto, ako sa spieva v takmer ľudovej piesni – vydávam sa na pochod, dva anjeli predo mnou kráčajú, obaja strieľajú po macedónsky, naraz, súčasne z dvoch zbraní.

Rusko má priamy a nesporný motív vmiešať sa do situácie v Macedónsku a pomôcť našim pravoslávnym slovanským bratom Macedóncom, ktorí, keď už prihorieva, si tradične spomenú na svoju lásku k Rusku. u U Macedóncov  sa to harmonicky vyvažuje s túžbou po EÚ a NATO. Túžby sú síce pekná vec, ale Macedónsko môže prestať existovať už zajtra.


S  mojím  dobrým priateľom a kolegom z Belehradu som vždy viedol filozofické debaty, v ktorých konkrétne hovoril – Rusko začína zasahovať na Balkáne len vtedy, keď nájde sily riešiť oveľa naliehavejšiu ukrajinskú otázku.

Či Rusko našlo sily riešiť ukrajinské zmietanie sa v chaose je už dnes jasné. Nielenže našlo, ale síl bude toľko, koľko bude nutné, lebo toto zmietanie prešlo do zemetrasenia, podobného nepálskemu.

Rusku doteraz prichádzajú vysoké účty za geopolitickú impotenciu a lajdáctvo jeľcinskej éry, keď bolo treba Srbom pomôcť a ľahko sa to dalo urobiť. No nepomohli, nedokázali, nenašli dosť síl.

Alebo celkom nedávno Bulharsko „potopilo“ Južný prúd, čím Rusku aj Európe ukázalo, k čomu vedie geopolitické lajdáctvo, akú cenu treba zaňho zaplatiť.

Naozaj bolo výhodnejšie a lacnejšie zrušiť budovanie Južného prúdu ako pomôcť Bulharom ustáť tlak zaoceánskych partnerov?

Strieľať do macedónskeho majdanu po macedónsky môže Rusko asi takto.

Prvá zbraň – politické zasahovanie a politický tlak na najvyššej úrovni tak, ako v prípade Sýrie a Ukrajiny. Súdiac podľa aktívnosti ruských a iných Rusku priateľsky naklonených médií a podľa vyhlásení ruského Ministerstva zahraničných vecí, z tejto zbrane sa už strieľať začalo.

Druhá zbraň – reálna, rýchla a efektívna podpora macedónskeho antimajdanu.

Tu treba správne chápať stávky v hre pre samotný macedónsky štátny establišment – parádne slovné spojenie.

Ak bude Macedónsko rozdelené, znamená to  dosť desivý koniec celému establišmentu. Osud kosovských Srbov sa môže ukázať ako idyla, lebo Srbi mali aspoň kam utiecť, prijali ich srbskí Srbi. Kým týchto ľudí nemá prakticky kto prijať.

Teda macedónska elita – ešte jeden parádny výraz – je motivovaná zúfalo a nezvratne.

Nakoniec nie nadarmo ich predkovia vynašli streľbu po macedónsky. Ako podporiť veľký antimajdan v malom Macedónsku, nie je otázka smerom ku mne. Ja iba rozmýšľam, čo sa dnes dá a treba urobiť.

Antimajdan sa však nemusí podariť, ak zaoceánski partneri vpustia do hry kosovské trestné oddiely Albáncov s podporou NATO a svetovej verejnej mienky a macedónska armáda sa týmto oddielom vzdá do zajatia, považujúc informácie o spracovaní zajatcov na orgány Albáncami za konšpirácie, ktoré nevzbudzujú dôveru.

Tak, či onak, o občianskej vojne v Macedónsku začali naraz všetci zborovo hovoriť. Ak táto vojna bude a v prípade neúspechu antimajdanu, v tej či onej podobe určite bude, čaká nás zrkadlový obraz situácie na Ukrajine a nová „hybridná“ vojna na Balkáne.

V takom prípade streľba po macedónsky stratí význam, prehovoria tanky, pušky, Grady. Niečo nám ale našepkáva, že šance albánskych predstaviteľov trestných oddielov sú dosť mizerné. Teda ak sa naivní Albánci dozvedia, ako sa to nedávno dozvedeli vojaci ozbrojených ukrajinských síl na Ukrajine, že sľubovaná vojenská pomoc zo strany USA a NATO bola návnada, bluf, a ich hodili do ohňa ako potravu pre delá, „hybridná“ vojna sa zmení na niečo iné.

Napríklad na osloboditeľskú vojnu pravoslávnych Slovanov bývalej Juhoslávie proti fašistickým okupantom – taká už bola a vtedy v nej bok po boku bojovali  Srbi, Čiernohorci, Macedónci. A bojovali dobre.

A pomôcť je komu. Nie nadarmo Rusko tak neúprimne chvália v Európe a v USA za nové umenie viesť hybridné vojny – áno, vieme to, ak nás život núti, ak rôzne hybridy a netvori stále lezú a bez vojny sa zastaviť nedajú.

Macedónsky majdan nie je taký strašný, ako ho začali už tradične, vykresľovať. Môže sa zmeniť na ďalší neúspech dobrodružstva zaoceánskych partnerov, v takom jemnom a citlivom pre Európu mieste, kde Rusov čakajú a majú ich radi.

Iná otázka je, že scenár víťaznej vojny pre bratov Slovanov a Rusko na Balkánskom polostrove sa zaoceánskym partnerom nemôže páčiť, jeho realitu nemôžu pochopiť. Preto môže prísť niečo celkom iné, veď medzi nimi sa nájdu takí podnikavci!

Strieľať po macedónsky sa ale musí teraz, dejiny nedávajú Rusku na výber, pomáhať Macedónsku, alebo nie.

Spomínam si na svoju cestu do Skopje pred šiestimi rokmi. Delegáciu Parlamentného výboru  Rady Európy vtedy dôkladne ochraňovali – po macedónsky.

Pred hlavným vchodom do hotela Holiday In sa rozmiestnili na noc autá s uniformovanými policajtmi   a časť z nich bola ozbrojená kalašnikovmi. 

Policajti sa nudili, hrali karty, popíjali z fliaš tekutinu podobnú vínu a rakiji, ale ich tváre boli široké a odvážne, bruchá okrúhle a pevné. Európski poslanci mohli pod ich krídlom pokojne spať.

Teraz je ich úloha zložitejšia. Do Skopje prichádzajú ozbrojení bojovníci, nielen Albánci a pospať sa zrejme nikomu nepodarí.

Ale policajti sú ľudia seriózni a myslím, že ešte povedia svoje slovo, ak im v tom nebudú prekážať.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |