Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Štefanov: Odpočúvajú 40 poslancov a minister Lipšic o tom dobre vie - chelemendik.sk

 

Štefanov: Odpočúvajú 40 poslancov a minister Lipšic o tom dobre vie

2020-05-25  (14:39)

 - Štefanov: Odpočúvajú 40 poslancov a minister Lipšic o tom dobre vie


TASR 
S vedomím ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) je odpočúvaných 40 poslancov Národnej rady, nie len opozičných, ale aj koaličných. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol poslanec Igor Štefanov (SNS) s odvolaním na "dobre informované zdroje".
Minister vnútra Daniel Lipšic
Minister vnútra Daniel Lipšic
Autor: TASR

"Podľa informácií, ktoré sa k nám dostali, sú odpočúvaní aj niektorí novinári," dodal Štefanov. Kto konkrétne odpočúva poslancov neupresnil, len dodal, že je všeobecne známe, ktoré inštitúcie na Slovensku sú schopné realizovať odpočúvanie (tieto možnosti majú bezpečnostné služby a polícia).

"Predpokladám, že áno," odpovedal na otázku, či je medzi odpočúvanými aj jeho osoba. "Ale ja som nepovedal žiadne meno," zdôraznil Štefanov s tým, že on má informáciu len o počte poslancov, ale nie o menách.

"Pán minister Lipšic sa snaží sústrediť výkonnú moc do jedných rúk. Bez škrupulí odpočúva, zbiera informácie o svojich politických protivníkoch, ako aj svojich koaličných partneroch a vytvára nátlak na každého, čo s ním nesúhlasí," vyhlásil Štefanov. Naznačil, že SNS v tejto súvislosti zvažuje aj podanie trestného oznámenia, hoci orgány činné v trestnom podaní môžu konať aj sami, na základe informácií z tlačovej konferencie.

Poslanec je presvedčený, že aj iné politické strany "tieto informácie majú". Štefanov preto vyzval Daniela Lipšica na odchod z funkcie. Rovnakú výzvu adresoval aj ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi (KDH), ktorý podľa neho nezvláda manažovanie eurofondov, ale ani výstavbu diaľnic. Keďže SNS nemá dostatok poslancov na iniciovanie vyslovovania nedôvery ministrom, bude o tejto téme diskutovať so Smerom, ale aj koaličnými poslancami.

Podľa Štefanova vyšiel minister Lipšic s informáciami ohľadom vyšetrovania tzv. "nástenkového" tendra účelovo a narýchlo preto, že SNS chcela zvolať sériu tlačových konferencií k okolnostiam, ktoré sú závažné a ktoré chcel podľa neho Lipšic mediálne prekryť. Štefanov doplnil, že podľa Lipšica došlo v tejto kauze ku škode viac ako tri miliardy korún. "Ani desať pecent z tejto čiastky nebolo vyčerpaných a každé euro bolo zdokladované do posladného centa," uzavrel Štefanov.

Štefanov hovorí o odpočúvaní poslancov

Zdroj: SITA • 13,31 MB • zaznamenané: 17. 3. 2011

Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) 9. marca oznámil, že poslanec Národnej rady bude čeliť návrhu na zbavenie imunity za kauzu nástenkový tender. Potvrdil, že ide o exministra výstavby za SNS Igora Štefanova.

"Včera (8. marca) bolo vyšetrovateľom vznesené obvinenie voči štyrom osobám. Zároveň bol daný podnet dozorujúcej prokurátorke na zbavenie imunity piateho podozrivého, ktorý je poslancom NR SR. Vyslovené bolo obvinenie inžinierovi M. J. za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní, zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a za obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa," informoval 9. marca Lipšic. Ostatným bolo vznesené obvinenie za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní.

Podľa Lipšica je podozrenie, že išlo o zmanipulovaný tender pre vopred určenú firmu. "Konaním prišlo ku škode vo výške 3,6 miliardy korún. Ide o jednu z najzávažnejších káuz, kde sú podozriví vysokopostavení predstavitelia bývalej vlády," upozornil.

"Dôkazy sú zabezpečené podľa mojej mienky veľmi dobre," povedal Lipšic. Špekulovať o tom, či budú aj ďalší obvinení, je podľa neho zatiaľ predčasné. Štátny tajomník ministerstva Maroš Žilinka povedal, že jedným z dôkazov je návrh zmluvy o spolupráci medzi ministerstvom a konzorciom, ktorá bola vypracovaná deň pred vyhodnotením ponúk.

Opozičná SNS reagovala 10. marca tým, že dala podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR za výroky ministra vnútra SR Daniela Lipšica (KDH) a jeho štátneho tajomníka Maroša Žilinku k návrhu na odobratie imunity poslancovi Igorovi Štefanovovi (SNS).

Dôvodom tohto kroku je podozrenie, že Lipšic a Žilinka mali prekročiť svoje právomoci tým, že ako neoprávnené osoby nahliadli do vyšetrovacieho spisu. "Obaja sú funkcionári a nemôžu robiť viac, ako im dovoľuje zákon. Nazeranie do vyšetrovacieho spisu spadá pod osobitný režim. Mám za to, že počas tlačovky tým, že minister jasne povedal výšku škody, trestu, že dôkazná situácia je dobrá, menoval osoby a hovorilo sa o obsahu dôkazov, je zrejmé, že museli nahliadnuť do spisového materiálu," tvrdí Danko.

V minulom volebnom období neúspešne žiadal generálny prokurátor Dobroslav Trnka parlament o vydanie na trestné stíhanie vtedajšieho poslanca Smeru Jána Kvorku pre obvinenie z obmedzovania osobnej slobody. Za jeho vydanie vtedy hlasovalo 49 poslancov, proti bolo 63, deviati sa zdržali hlasovania a dvaja nehlasovali. Z koaličných poslancov hlasovala za zbavenie imunity poslanca len Renáta Zmajkovičová (Smer). Väčšina vtedajších opozičných členov snemovne hlasovala kladne.

Poslanec Most-Híd počul o odpočúvaní poslancov

O odpočúvaní viacerých poslancov Národnej rady SR počul poslanec strany Most-Híd Gábor Gál. "Neviem posúdiť, či je to pravda alebo klebety," povedal Gál.

O odpočúvaní politikov Gál počul aj v minulosti, a to aj v minulom volebnom období. "Ak sú na to povolenia od súdov, je dôvod na odpočúvanie, ak ho nemajú, tak je to obrovský problém," vyhlásil.

Smer: Informácie o možnom odpočúvaní sme mali

Informácie o možnom odpočúvaní poslancov Národnej rady SR mala už skôr aj opozičná strana Smer, neboli ale natoľko potvrdené, aby s nimi išla na verejnosť. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol exminister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák.

"Ako hovorí minister dopravy, pravda oslobodzuje, tak treba pravdu hľadať cestou cez Krajský súd v Nitre a možno môžete položiť otázku aj ďalším poslancom, napríklad pánovi Hortovi," odporučil Kaliňák.

Fico má indície, Sulík nič nevie

Zdroj: SITA • 3,50 MB • zaznamenané: 17. 3. 2011

"Môžem potvrdiť, že vedenie SNS ma požiadalo o stretnutie v čo najkratšom čase. Nebola povedaná téma, ale predpokladám, že ňou bude predovšetkým to, čo bolo povedané," priznal líder Smeru-SD Robert Fico. Tvrdí, že v jeho strane o tejto kauze vedia od decembra 2010, pretože je údajne spojená s voľbou generálneho prokurátora. "Ak by sme mali dôkazy v ruke, tak nám určite môžete veriť, že by sme urobili tlačovú konferenciu a uviedli to. Ale to je tak vážna vec, že napriek tomu, že počúvame tieto informácie, napriek tomu, že vieme o zdroji na Krajskom súde v Nitre, napriek tomu nemôžeme prísť s takýmito obvineniami a tvrdeniami," povedal Fico.

Topiaci sa aj slamky chytá, hovorí ministerstvo

Výroky poslanca za SNS Igora Štefanova o odpočúvaní poslancov a novinárov možno podľa Ministerstva vnútra SR interpretovať jedine pomocou porekadla Topiaci sa aj slamky chytá.

"Je pozoruhodné, že pán poslanec objavil policajnú tému v čase, keď generálna prokuratúra rozhoduje o návrhu na zbavenie ho imunity," zareagoval rezort na dnešné Štefanovove vyjadrenia. Štefanov dnes obvinil ministra vnútra Daniela Lipšica, že s jeho vedomím je odpočúvaných 40 opozičných i koaličných poslancov NR SR a viacero novinárov.

Ministerstvo podčiarklo, že podľa zákona vykonáva odpočúvanie Policajný zbor SR a SIS, pričom odpočúvanie Policajným zborom sa priebežne kontroluje a na každé jedno existuje riadny súdny príkaz v zmysle zákona.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Sheelagh   |   2011-03-17  (16:01)
50%  
mínus plus
  ... keby tak verejnosť vedela ako sa reálne obstaráva ... nástenkový tender je iba špička ľadovca ... zákon o verejnom obstarávaní je jeden z najhorších zákonov, aký bol kedy prijatý. Pre jeho veľké diery sa dá úplne v pohode vyhlásiť verejné obstarávanie tak, aby to vyhral vopred určený záujemca alebo uchádzač. Ak sa nebodaj stane, že vyhrá niekto iný, bežná prax je, že súťaž verejný obstarávateľ len tak zruší, s odôvodnením, že sa zmenili okolnosti za ktorých bola súťaž vyhlásená. Navyše zo zákona verejný obstarávateľ nemusí túto skutočnosť nijako preukazovať. Takže verejné obstarávanie u nás je čistý výsmech.
Ešte by bolo možno dobré, keby médiá začali upozorňovať na to, že predražené zákazky si vyráva štát sám, pretože on určuje predpokladanú hodnotu zákazky. Tá by sa síce mala odvíjať od reálnych tržných cien, ale viete ... keď si ju príslušný úradník vypočíta na základe jednej cenovej ponuky namiesto toho, aby si zmalova celý trh predmetu zákazky ... verejné obstarávanie tu nebolo, nie je a nikdy ani nebude realizované s cieľom naplniť účel zákona - obstarávať transparentne, hospodárne, efektívne a s ohľadom na dodržanie čestnej hospodárskej súťaže.


strelec   |   2011-03-18  (14:40)
50%  
mínus plus
  Len 40? Dnes odpočúvajú všetci všetkých. Bývalí príslušníci štátnej len so závisťou pozerajú na tento marazmus. Technické možnosti neporovnateľné, dostupné, volné hranice, takže eldorádo všetkých cudzích služieb. Vlastné inštitúcie čo to môžu robiť ani nevymenujeme, zo 10 ich bude. Toto je iba totalita ! Sheelagh - celé verejné obstarávanie v takejto podobe (teraz myslím na všetky novelizácie zákona o verejnom obstarávaní, u nás aj v celej EU) je hra na slepú babu a demokraciu. Základná vec tomu chýba=zodpovednosť. Keby tá bola, vôbec nie je potrebný takýto zákon. Princíp verejného obstarávania je v tom, že štatutár sa schováva za komisiu, tá sa vyhovára na špatné podklady do súťaže, riadia to odbory obstarávania, ktoré o väčšine komodít nemajú šajn. Všetci by sa chceli nabaliť, kupujú z cudzieho a pre cudzích, zodpovednosť nenesie nikto. Sú to na hlavu zásady riadenia.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |