Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Steadfast Jazz-2013. - NATO sa presúva na Východ - chelemendik.sk

 

Steadfast Jazz-2013. - NATO sa presúva na Východ

2020-01-20  (09:46)

 - Steadfast Jazz-2013.  -  NATO sa presúva na Východ

Steadfast Jazz-2013.  NATO sa presúva na Východ

Deviateho novembra 2013 sa na území Poľska, Pobaltska a akvatória Baltského mora skončili najrozsiahlejšie vojenské cvičenia v histórii 65-ročnej existencie Severoatlantického bloku Steadfast Jazz 2013. Na cvičeniach sa zúčastnilo 7 000 vojakov z 28 členských štátov NATO a Švédska, Fínska a Ukrajiny, ktorú symbolicky reprezentovala rota krymskej námornej pechoty.
Záujem NATO o Pobaltský geopolotický región rastie. Krížia sa tu hranice Ruskej federácie a Bieloruska, dôležité námorné a potrubné cesty, elektrické línie; nachádza sa tu veľa atómových elektrární. Odchod amerických vojsk a NATO z Afganistanu zvyšuje možnosti prítomnosti severoamerických spojencov vo východnej Európe, konkrétne na Balte. NATO neoslabuje svoj tlak na východe Európy. Mnohé udalosti posledného obdobia priamo poukazujú na to, že USA a NATO  naďalej vnímajú Rusko a Bielorusko ako jedného zo svojich hlavných geopolitických súperov.
O úlohách Steadfast Jazz 2013 sa generálny tajomník NATO A. Fogh Rasmussen vyslovil veľmi vágne: „Cieľom týchto cvičení je presvedčiť sa, že naše sily rýchleho reagovania sú pripravené ochrániť každého spojenca, sú schopné začať konať v akejkoľvek oblasti a vyrovnať sa sa koukoľvek hrozbou“.
Špecifikom Steadfast Jazz 2013 bolo trénovanie ochrany elektronických prostriedkov a počítačových sietí, ako aj uskutočnenie rozsiahlej kybernetickej špionáže. Ešte v roku 2008 vzniklo v Estónsku Centrum pre kybernetickú obranu NATO. Odborníci z tohto centra vystúpili s iniciatívou porovnať útok na sieťové zdroje NATO alebo jedného z členov bloku k priamej agresii. V takom prípade by NATO malo odpovedať koordinovaným útokom a zneškodniť nepriateľské vojenské systémy riadenia, blokovať jeho štátne inštitúcie, banky, uskutočniť hacking internetu, paralyzovať systémy životného zabezpečenia a priemyslu, blokovať elektroenergiu a zásobovanie vodou. Reč je fakticky o úplnej dezorganizácii života na atakovanom území.
Uskutočnili sa aj cvičné útoky NATO na Ukrajinu (napriek jej účasti na cvičeniach). Podľa legendy cvičení, tieto útoky boli odpoveďou na nedávne kroky ukrajinských hackerov. Hackeri zo skupiny Anonymus prenikli do niekoľkých ruských a poľských internetových stránok – na stránku Európskej investičnej banky a  Ministerstva obrany Estónska, protestujúc proti účasti Ukrajiny v akýchkoľvek vojenských blokoch.
V súvislosti s posunom zóny zodpovednosti NATO na východ, prehodnocujú sa plány na rozloženie síl na území členských štátov NATO, ktoré hraničia s Ruskom a Bieloruskom.  USA predpokladajú, že  v najbližšom čase prevedú veľkú časť svojich vojsk z Talianska a Nemecka do Poľska a Pobaltska, a preto  sa pristupuje k rozsiahlej modernizácii letísk a pozemných komunikácií a námorných prístavov na Balte. Podľa štandardov NATO bolo prestavaných sedem poľských letísk, kde teraz môžu pristávať všetky typy lietadiel. Modernizujú sa aj litovské, lotyšské a estónske letiská na leteckých základniach  Zokniai, Lielvarde a Emari.
Vojenská aktivita NATO pri hraniciach Ruska a Bieloruska značne presahuje rozsah obranných štátov únie. Iba v roku 2013 okrem Steadfast-2013 sa v baltskom regióne konalo súčasne niekoľko cvičení – BALTOPS, Saber strike, Baltic Eye. Kevadtorm.
V roku 2012 sa uskutočnila celá séria cvičení v Poľsku – Little Eagle-2012, Anakonda-2012, Command challenge-2012, v ktorých sa okrem poľských vojakov zúčastnili aj oddiely z USA, Nemecka, Dánska a Kanady. Od 22.9. do 26. 9. sav Poľsku konali cvičenia útočného charakteru Dragon-13.
O 20. do 25. apríla sa v Panevezyse konali veľké štábne cvičenia litovských pozemných vojsk. Neskôr sa uskutočnili ešte štyri ďalšie etapy týchto cvičení. Prvá etapa zahŕňala organizáciu maskovania, ochrany a obrany objektov, druhá – organizáciu spoločnej obrany zón zodpovednosti, tretia – tréning osobnej jednotky, štvrtá – komplexné taktické cvičenia.
Od 25. augusta do 5. spetembra sa v Nórsku uskutočnili cvičenia vojensko-vzdušných síl NATO Brillant Arrow, na ktorých sa nacvičovalo vedenie manévrovacích vzdušných bojov a nácvik rozsiahlych bombových útokov na pozemné ciele. V druhej polovici námorná zložka týchto cvičení sa precvičovala na manévroch Brilliant Mariner; cvičila sa prievierka návykov orgnaizácie námornej blokády Ruska a najmä, v tomto zmysle zraniteľnej Kaliningrdskej oblasti.
Hlavné akcie pozemných síl a vojensko-vzdušných síl sa uskutočnili v Poľsku.
Pred začiatkom námorných cvičení v rámci Steadfast Jazz-2013 v poľkom prístave Gdyňa 27. októbra na palube riadiacej lode De Ruyter sa uskutočnila porada predstaviteľov vojensko-námorných síl členských štátov NATO. Veliteľom námornej jednotky bol menovaný Poliak M. Koščelski. Celkovo bolo do tímu štábu zapojených 17 námorných dôstojníkov z Poľska, 3 z Talianska a 3 z Lotyšska.
Celkovo sa okrem vlajkovej lode De Ruyter na cvičenich v Baltskom mori zúčastnili poľské vojenské lode a talianska loď Duililo. Na cvičeniach sa zúčastnilo 15 lodí z 8 krajín NATO a tiež špeciálna skupina protimínovej obrany NATO, ktorú tvorili lode z Poľska, Belgicka, Estónska, Nemecka, Holandska a Nórska.
Hlavnou úlohou tejto námornej skupiny bolo pomocou mínových zahradzovacích polí uzavrieť ruskú pobaltskú flotilu vo Fínskom zálive a Kaliningrade a zabezpečiť otvorený prístup výsadkových lodí USA a Veľkej Británie cez dánske zálivy. Pred začiatkom Steadfast Jazz- 2013 stratégovia NATO pozorne študovali skúsenosti Veľkej vlasteneckej vojny, keď podobným spôsobom Nemecko blokovalo sovietsku Baltskú flotilu.
Najaktívnejšie sa na cvičeniach zúčstnilo Francúzsko, ktoré sem vyslalo 1200 svojich vojakov.
Vojenské cvičenia Steadfast Jazz-2013 viedli k ďalšiemu rastu napätia v Baltskom regióne. Zástupca ministra obrany Ruskej federácie A. Antonov vyhlásil, že od týchto manévrov NATO „vanie duchom studenej vojny“. Taliansky Corriere della Sera v 4. novembra 2013 napísal: „Reč je o najväčších spoločných cvičeniach v tomto regióne za celé povojnové obdobie. ...Tento fakt rozhodne nemôže Kremeľ tešiť. ... Miesto cvičení nebolo vybrané náhodne. NATO odchádza z Afganistanu. Aliancia odstúpila od starej atalntickej stratégie a možno nachádza novú, pri východných hraniciach Európy – tam, kde sú sporné plynovody, ruské tanky, ktoré robia Gruzínsku nepríjemné prekvapenia. Navyše je tu Ukrajina, ktorá sa ocitla v zložitej situácii... Geopolitický votrelec sa síce nenazýva, ale všetkým je jasné, že sa volá Vladimir a žije v Kremli. Prednedávnom zaviedol obchodné sankcie vo vzťahu k Litve, práve pred začiatkom európskeho summitu vo Viľňuse, kde Ukrajina urobí rozhodujúci krok smerom k EÚ“.
V internetových zdrojoch aliancie sa priamo poukazuje na to, že po vyvedení vojsk Západnej koalície z Afganistanu, sa pozornosť NATO v prvom rade zameria na Východnú Európu, najmä na Poľsko a Pobaltsko... Predpokladá sa, že práve sem bude premiestnených 9 divízií USA. Veľkej Británie a Nemecko. USA a Veľká Británia plánujú súčasne zvýšiť prítomnosť svojich flotíl v Baltskom mori.
Ak uvážime toto všetko,  potom nemôžeme seriózne brať výroky o tom, že vraj existencia NATO v súčasných podmienkach „nemá njaký význam“. Zmyslom existencie NATO je pokračovanie rozširovania tohto vojenského bloku na východ. Strategickú koncepciu rozširovania NATO prijalo v roku 1999, počas bombardovania Juhoslávie a nikto v Bruseli tieto plány nezrušil.

Zdroj: fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |