Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Stať sa Rusom môže každý - chelemendik.sk

 

Stať sa Rusom môže každý

2021-10-16  (15:21)

 - Stať sa Rusom môže každý


Všetky diely verejnej prednášky Sergeja Chelemendika Rusko a budúcnosť Slovanov nájdete TU: 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


protopartorg   |   2010-09-14  (23:14)
45%  
mínus plus
  Máte pravdu, pán Chelemendik... Áno, existuje veľmi zásadný rozdiel medzi ruským ponímaním národa na jednej strane, a etnickým, rasovým európskym výkladom tohoto pojmu. Ruský "národ" znamená skôr príslušnosť k istému CIVILIZAČNÉMU TYPU, na Západe sa národ chápe výhradne etnicky obmedzene, KMEŇOVO.

Tento "civilizačný typ" je určovaný predovšetkým Slovanstvom, ale neobmedzuje sa iba na "etnických Slovanov". V tomto zmysle k nemu možno zarátať i národy hovoriace úplne iným jazykom, ako napr. Grékov či Rumunov. Tieto majú k svojim slovanským susedom nepomerne bližšie než k jazykovo príbuznejším národom Západu. Pripadá mi to tak, že niekdajšia línia "železnej opony" nikam nezmizla, ešte stále existuje, iba jej viditeľnú, hmatateľnú podobu z čias socializmu zamenila o nič menej reálna neviditeľná hranica... Podľa mňa bežné vysvetlenia ohľadom "dedičstva komunizmu", ekonomických rozdielov atď. neobstoja. Existujú tu predovšetkým VEĽMI HLBOKÉ rozdiely v MENTALITE, a ich sila je taká, že sa ťažko dajú zdôvodniť výhradne 40-ročnou separáciou. Je to zaujímavé, možno sa jedná iba o náhodnú zhodu okolností, ale do "Východného bloku" spadali vlastne najmä krajiny s historicky silným BYZANTSKÝM vplyvom... Možno je predsa len trochu pravdy na teórii " Východného Ríma"? Ktovie...

Tu by som zároveň chcel upozorniť na nebezpečenstvo preberania spomínaného "západného modelu" národa Slovanmi. Predovšetkým Rusmi, ale vlastne aj nami, Slovákmi. Pretože podobné tendencie reálne existujú.

Spomínate "mierové spolužitie" Rusov a rôznych neslovanských národností v Moskve - pokiaľ viem, zase až taká idylka to nie je. Áno, kedysi to fungovalo bez väčších problémov, po celé desaťročia, ale v súčasnosti dochádza k zvyšovaniu napätia medzi nimi. Ja viem, je to možno nafúknuté médiami, snažiacimi sa vykresliť Rusov ako agresívny, rasistický národ, ale neverím, žeby to bolo na 100% vymyslené.

Tento problém reálne existuje, z príčin rozdielnj mentality týchto národností vo vzťahu k Rusom a ich neprispôsobivosti. Ale závádzať ruský "etnický nacionalizmus" je veľmi nesprávna odpoveď. Prečo? Pretože sa jedná v podstate o spomínaný IMPORTOVANÝ nacionalizmus západného typu. Tento mohol mať v konkrétnych historických a geografických podmienkach západnej Európy svoje opodstatnenie, ale Východu je cudzí, a nie len cudzí, lež i ZHUBNÝ. Západná Európa je už od čias stredoveku relatívne jednoliata (a ak aj spočiatku nebola, trošku tomu "vypomohli"), kým Východ bol vždy národnostne pestrejší.

Obzvlášť pestré vždy bolo národnostné zloženie Ruského Impéria (tj. i Sovietskeho zväzu). V podmienkach mnohonárodnostného štátu jednoducho nemôžete aplikovať model nacionalizmu západoerópskych NÁRODNÝCH štátov. Zákonite to povedie ku katastrofe. Podobné ponímanie bolo napr. aj jednou z príčin zániku Rakúsko-uhorskej monarchie - to, že do popredia sa dostal agresívny nacionalizmus Nemcov a Maďarov, a ostané národy sa v ňom už necítili AKO DOMA, z čoho vznikol i známy pojem "väzenie národov". Podobne sa dnes v Rusku zvykne vyčítať Sovietskemu vedeniu "uprednostňovanie neruských národností na úkor etnických Rusov" - ja neviem... Iste, v mnohých prípadoch sa jednalo naozaj o prehnanú represiu, ale ako celok sa mi to nezdá až také nelogické. Už Stalin totiž správne predpokladal, že hlavný úder proti ZSSR sa bude viesť po národnostnej línii, snahou rozoštvať jeho mnohé národnosti proti sebe, a najmä proti "nosnému národu" ZSSR - Rusom. Čo sa im neskôr i podarilo. A najlepšou metódou ako národnosti poštvať proti sebe, je agresívna nacionalisticko-šovinistická politika. Preto táto "pozitívna diskriminácia" v ZSSR nebola zase až taká nelogická, ako by sa mohlo dnes zdať.

A čo platilo pre ZSSR, platí práve tak i pre dnešnú Ruskú federáciu. Aj tá je mnohonárodným štátom. Žiaľ, dnes sa i v Rusku nájdu hnutia vyslovene a vyhranene nacionál-šovinistického razenia, prípadne rovno NACISTICKÉHO. Niektorí sa prepracovali až tak ďaleko, že priamo vo svojom programe majú požiadavku NÁSILNÉHO ODŠTIEPENIA neruských regiónov RF. Násilného nie zo strany národností, ale zo strany Rusov - proste rozčlenenia RF "zhora". Myslím že Západ a najmä USA sa im za takúto politiku poďakujú - ušetria im obrovské prostriedky. Aha, a aby som nezabudol, nielen Západ, ale aj Čína, lebo vraj "Sibír je záťažou, a treba ho prenechať Číne". Takáto politika môže viesť k obnoveniu teritória Ruska v hraniciach Moskovského kniežatstva.

Čiže zanechajme kmeňový nacionalizmus západného razenia. Nám Slovanom je cudzí. Vedie nakoniec zákonite k nacizmu, ďalšej hlboko neslovanskej ideológii. V konečnom dôsledku znamená v prípade Ruska jeho ROZPAD, v prípade Slovenska stratu jeho južných území.


yoss   |   2010-09-16  (07:19)
55%  
mínus plus
  je fakt ze rusi su jednym zo slovanskych narodov a to narodom dominantnym. bolo by vsak hrubou chybou keby zacali vystupovat v ulohe starsieho brata, co vsetko z toho vyplyva sme zazili pocas spolocneho statu s cechmi. to co vsetky slovanske narody zastresuje to je slovanstvo - a tento fakt vsetci respektujme bez vynimky.


Jan.K   |   2010-09-18  (20:15)
50%  
mínus plus
  Voss: měl byste ale připustit, že Češi to mohou vidět jinak. Já jsem ze česko-slovenské, smíšené rodiny, žiju na Moravě. Myslím, že v Československu k žádné diskriminaci ani jednoho národa nedocházelo, bylo to dost vyrovnané a dbalo se o to, aby bylo. Pokud byli Slováci diskriminováni, tak jedině pozitivně. Nejhůře na tom byli obyvatelé Moravy, příslušníci neuznaného národa (i vámi Slováky) - když se dělil ND, na Moravu přišla řada až naposled. Podle mého názoru ale tyhle nespravedlnosti nestojí za to, aby se rozbíjel větší celek. Pokud však někteří uvažujete o sjednocení s ostatními Slovany a hlavně Rusy, musíte s něčím takovým počítat, a nesmí vám to příliš vadit. Možná biblické podobenství o zrnu, vloženém do země (trochu) pomůže. Rusové, jako dominantní národ, se musí chovat velmi opatrně a velkoryse, jinak by jich měl za chvíli každý plné zuby, jako za časů SSSR, a to bych s odstupem času proti nim neřekl křivé slovo, včetně problematického roku 1968.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |