Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Stalingradská bitka o Kyjev - 2. časť - Ukrajina pre Európu je druhou Sýriou, ktorá sa zatiaľ zaobíde bez krviprelievania - chelemendik.sk

 

Stalingradská bitka o Kyjev - 2. časť - Ukrajina pre Európu je druhou Sýriou, ktorá sa zatiaľ zaobíde bez krviprelievania

2021-09-16  (19:54)

 - Stalingradská bitka o Kyjev -  2. časť -  Ukrajina pre Európu je druhou Sýriou, ktorá sa zatiaľ zaobíde bez krviprelievaniaAké sú záujmy Ukrajiny v súčasnosti, je jasné, nejasné sú perspektívy. Vieme, ako to všetko vyzerá z ruskej aj ukrajinskej strany. Nevieme ale, ako to vyzerá zo strany EÚ. Kam až sú schopní zájsť politici EÚ v otázke „pridruženia“ Ukajiny a či existuje niečo, čo môže zastaviť tento proces.

Existujú nejaké podmienky, ktoré sa môžu zdať neprekonateľné pre realizáciu plánu EÚ? Dnes na Ukrajine vznikla situácia, že ak dôjde k pridruženiu Ukrajiny k EÚ, potom vyjde najavo, že opozícia na tom nemá nijaké zásluhy. Opozícia to dobre vie, bez nej, prirodzene v EÚ nič nebude, ale personálna otázka už vyvstáva veľmi ostro.

Veci sa vyvinuli až do toho štádia, že šéf parlamentu Arsenij  Jaceňuk plačlivým hlasom prosí prezidneta Janukovyča, aby „bol chlap, priznal chyby a pustil Tymošenkovú na slobodu“. Prepáčte, ale to nie sú slová opozičníka. Je jasné, že „opozícia je zmätená a napriek tomu všetci sú ešte na púšti“ (ďalší citát). V preklade z angličtiny do ruštiny to znamená že opozícia nie je jednotná. Práve preto, že všetci sú ešte v púšti. Výrok politilóga som si vyložil ako prelínanie s tým, že Mojžiš 40 rokov viedol židov po púšti – aby stará generácia vymrela a vyrástla nová generácia opozičníkov, ktorí by  v sebe nemali komplex otroka.

Podľa tohto príbehu v ukrajinskej opozícii sú stále ešte starí kandidáti-otroci. Nedošlo k výmene generácií  avšetci musia ešte chodiť po púšti, pokým sa zrodia noví pozičníci. Tí, ktorí sú na scéne teraz, majú v mozgu veľmi krátke logické spojenia. Počúvať dialóg ukrajinskej moci a opozície sa jednoducho nedá, doteraz si tam predhadzujú na oči, kto viac uškodil krajine.

EÚ bude Ukrajinu ťahať na svoju stranu a Tymošenková je tu iba ako zámienka. Dnes, aj keby ju Janukovyč úplne potlačil otázku Tymošenkovej, aj tak sa Ukrajinu budú snažiť stiahnuť do EÚ. Všetko ostatné sú iba strašiaky. Sú tu isté  nepríjemnosti spojené s „absenciou demokracie“, ale ak sa téma dobre spracuje, bude sa dať dohodnúť, takže teraz nad tým možno privrieť oči s podmienkou, že Ukrajina napraví svoje chyby neskôr. Dohodu, ktorú plánujú podpísať, neznamená členstvo v EÚ, ale iba dohodu o pridružení. Ukrajine nič pozitívne nenesie, akurát obmedzenia a dosť bolestivý proces života v nových podmienkach.

Teraz sa Janukovyč snaží urobiť všetko preto, aby po skončení svojho funkčného obdobia to nevyzeralo tak, že si ešte neodsedel všetky obdobia svojho života. Dohodu o asociácii Janukovyč podpíše, to je stoopercentné. EÚ, ako bolo povedané vyššie, podpíše tento dokument určite. Pričom, ak plány ukrajinských boháčov sú jasné, plány EÚ nie celkom súladia s ich plánmi. Európa by u seba  veľmi rada videla čo najmenej týchto ľudí. Európania opovrhujú práve takýmito ľuďmi. Všetci vedia, že veľký kapitál má na Ukrajine kriminálnu podsatu. Jeden z politikov, s ktorým sa podarilo hovoriť, bez toho, aby menoval, vyhlásil, že vláda aj opozícia vyvolávajú rovnaký odpor a v podstate sú „dvoma vzájomnými zápornými antipódmi“ (citát).

Zdá sa, že Ukrajina pre Európu je druhou Sýriou, ktorá sa zatiaľ zaobíde bez krviprelievania. Asad aj opozícia sa establishmentu rovnako protivia. Jeden z členov Europarlamentu, s ktorým sa mi podarilo pozhovárať, vyhlásil, že podanie ruky ktoréhokoľvek politika z Ukrajiny, v ňom vyvoláva nutkanie, okamžite si ísť ruku umyť.

Podľa viacerých názorov Ukrajina sa vážne rozhodla sedieť na dvoch stoličkách. Tento názor potvrdzujú ukrajinskí politici každý deň. Napríklad premiér Azarov vyhlásil, že Ukrajina už pristúpila k práci Colnej únie vo formáte 3+1. V skutočnosti je reč o dokumente nazvanom „Od prehĺbenia spolupráce medzi Ukrajinou a ЕЭК“, podpísanou v Minsku 31. mája 2013. Európska ekonomická komisia naozaj podpísala memorandum, ktoré dáva isté práva, ale nijako nedáva dôvod hovoriť o formáte 3+1. Podľa tejto dohody Ukrajina nemá absolútne nijaké právo hlasu a môže sa zúčstniť na zasadnutiach iba v tom prípade, ak ju pozvú.
Podľa tohto dokumentu Ukrajina môže dostávať kópie prijatých rozhodnutí, tie sa však ľahko dajú nájsť aj na stránke organizácie. A najmä, podľa v Minsku podpísanej dohody, nikto nikomu nie je nič dlžný. Ide teda o ďalšiu prázdnu rámcovú dohodu, ktorá nemá nijakú reálnu hodnotu, ale aj to vyvolalo okamžitú nervozitu. Konkrétne šéf litovského ministerstva zahraničných vecí Linas Linkjavičus vyjadril údiv nad tým, že Kyje ešte neinformoval Brusel o plánoch podpisu tohto dokumentu. Ale veď ešte nikto nikam nevstúpil, dokonca ani dohodu o pridružení nepodpísal a už sa ukazuje, že nemôže sám rozhodovať. A to je iba začiatok...
Len preto, že ukrajinskí politici stále častejšie vyslovzujú slovo  „Európa“, ešte život sladší nie je, skôr naopak. Za osem mesiacov tohto roku rusko-ukrajinský tovarový obrat stratil 20% svojho nominálu, a v Colnej únii (CÚ)  vyrástol o 17%. Zdá sa, že štáty CÚ sa zaobídu aj bez Ukrajiny. Napriekt tomu, Ukrajina má čo stratiť. Tovarový obrat s krajinami Colnej únie je ešte stále vyšší ako 60 miliárd dolárov. Straty Ukrajiny v tovarovom obrate sú kritické a môžu byť príčinou ekonomického defaultu krajiny. Analytici hovoria o možných stratách 20%.
Ide predovšetkým o to, že vyrovnanie všekých úverov, štátnych aj súkromných spoločností, ktoré sa musia splatiť úver v tomto roku, dosahuje sumu 6,5 – 8 miliardy dolárov. Suma je šokujúca. Z tejto sumy 5,8 ,miliardy dolárov je dlh MMF. Minulý rok Ukrajina zaplatila dlh MMF vo výške 2,4 miliardy, ale aby to mohla urobiť, musela si vziať peniaze od Ruska vopred za splatenie budúceho tranzitu ruského plynu do Európy do konca roka. Bude si môcť požičať peniaze opäť od Ruska, ak sa vzájomné vzťahy zhoršujú? To je otázka. Rusko sotva bude chcieť platiť za to, aby sa Ukrajina mohla vyrovnať s ruskými peniazmi s ruskými konkurentmi.

Na Ukrajine si dobre uvedomujú, že budú musieť opäť ísť do Európy za peniazmi. A tak Azarov vymyslel schému, ktorá znova umožní získať peniaze. Ako je známe, v minulosti sľúbená tranža 15,5 miliardy dolárov nedosiahla sľúbené  veličiny, a tak Ukrajina dostala iba dve tranže po 3,4 miliardy dolárov. Ostatné peniaze nezískali preto, lebo Azarov odmietol zvyšovať maloobchodné ceny na plyn pre obyvateľov. Teraz si analytici myslia, že všetko závisí od tejto otázky.

Rozloženie tu nehovorí v prospech EÚ. Na to, aby si mohol ďalej dostávať peniaze, ktoré potom musíš vrátiť, musíš už teraz, žmýkať peniaze z vlastného  národa. Teda, treba zodrať vlastný národ, aby sa objavila možnosť byť dlžníkom strýkovi z cudziny. Ak by Janukovyč súhlasil zvýšiť ceny na plyn pre obyvateľov, odradilo by to obyvateľov od Európy. Takýmto spôsobom, neplniac podmienky MMF, Janukovyč pomáha  realizovať eurointegráciu Ukrajiny.
Návrh Ruska je trochu príťažlivejší. Cena za plyn bude znížená takmer trojnásobne a nebude potreba zodrať národ z kože.  Rozdiel je taký veľký, že  si môžete byť istí, že výber v prospech EÚ je čisto politické rozhodnutie, ktoré sa neopiera o ekonomickú účelnosť. Politikov, ktorí si uvedomujú, čo sa deje, takáto situácia znerozňuje. Je im absolútne jasné, že nikdy by sa nerozhodli pre  pripojenie do EÚ, ak existovala ponuka pripojiť sa k Colnej únii.
Moji kolegovia dokonca rozoberajú dosť exotickú verziu o tom, že „vydaním“ Ukrajiny do EÚ, Putin vymyslel plán ako zničiť prosperitu Európy. Ukrajina je natoľko neefektívna v ekonomike a deštruktívna v svojej skorumpovanosti, že sa kvôli nej  môže začať deštrukcia EÚ.

Existuje ešte jedna vážna otázka. V EÚ si veľmi dobre uvedomujú, že len čo sa začnú reálne kroky v pridružení Ukrajiny, hneď sa vynorí otázka o statuse Krymu. Môžete si hovoriť čo chcete, ale Putin Krym nedá. Samozrejme, paralelne s vývojom členstva v EÚ sa budú vyvíjať vojenské programy partnerstva s NATO. Tu sú tie najvúčšie riziká.  Putin nikdy nedovolí, aby v hrdom ruskom Sevastopole ktotvili americké letecké lode, to je axióma. Vedenie NATO si to veľmi dobre uvedomuje, ale svoje plány nemení. Čitatelia si určite všimli, ako v poslednom čase utíchla téma NATO v kontexte Ukrajiny, a ako prestal robiť hlúpe vyhlásenia americký veľvyslanec v Moskve Michael McFaul.

Môžeme smelo povedať, že Západ stíchol. Všetci sa boja vyplašiť  „ukrajinskú dohdou“ s EÚ. Všetko sa začne neskôr, až po podpísaní dohody o pridružení, V tejto fáze Putinova odpoveď môže zničiť všetky plány Západu, preto Brusel nechce nič riskovať. V Bruseli sa veľmi dobre vie, že Putin nie je nijaký politický štatista, ktorý bez toho, aby sám reagoval, dovolí robiť potrebné politické kroky. V našom rozhovore sa téma odpovede Putina odvíjala ako červená niť. Vycítil som, že Putin je v EÚ fatálne vplyvný. Všetci sa snažia neprehliadnuť aj ten najmenší pohyb, ktorý by mohol poukázať na ozajstné zámery Putina. Existuje však silný pocit, že Európanom sa Putinove plány nepodarí uhádnuť, alebo im aspoň zabrániť. No v EÚ. tak ako v minulosti, nevedia aké sú Putinove plány.

Zdroj: inosmi ru; ContrPost.com, USA
Autor: Ben Di Blassio


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |