Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Stalingrad: osobné príbehy, osobné motivácie - chelemendik.sk

 

Stalingrad: osobné príbehy, osobné motivácie

2020-08-09  (02:28)

 - Stalingrad: osobné príbehy, osobné motivácie

 

 

 

10. októbra sa v kinách zjaví film Stalingrad režiséra Fedora Bondarčuka. Je venovaný jednej z najtragickejších a najkrvavejších udalostí Druhej svetovej vojny – Stalingradskej bitke, ktorá prelomila priebeh vojny, ktorou sa začala protiofenzíva sovietskych vojsk a ktorá sa končila úplnou porážkou hitlerovského Nemecka.

Stalingrad je prvým ruským filmom natočeným vo formáte IMAX 3D.

Film Bondarčuka nie je obyčajným vojenským akčným filmom. Za prvé je natočený na reálnych historických udalostiach. Za druhé, okrem efektívneho vizuálneho radu je v ňom umelecké idea a ucelenosť.

Na obrazovke je Stalingrad, ruské mesto na rieke Volga. November 1942. Strašné krvavé boje sovietskej armády s hitlerovskými vojskami. Skupina sovietskych vyzvedačov bráni dobytý dom, v ktorom našli mladú ženu – jedinú, kto ostal nažive zo všetkých obyvateľov. Divným spôsobom zjednocuje vojakov: pre jedných sa stáva dcérou, pre iných priateľkou a pre niekoho aj milenkou. Predstavuje všetko, presnejšie všetkých – stratených alebo nenájdených. Režisér Bondarčuk má vlastnú verziu fenoména Stalingradu. Prečo sa podarilo unaveným ruským vojakov tak dlho ustupujúcim pod nátlakom nemeckých vojsk, zvrátiť priebeh vojny? Režisér to vysvetľuje nasledovne:

- Bol to druhý rok vojny a každý mal svoj osobný príbeh. Preložiť to na seba je dosť ťažké. Ale ak by som sa dostal do takej situácie, mal by som asi pocit pomsty a motiváciu ku konaniu by som mal obrovskú – ako kruto by to neznelo.

Fotogaléria

Nemeckí vojaci vo filme nie sú mimochodom plagátoví nepriatelia alebo karikatúry. Sú to ľudia, ktorí cítia pochybnosti, bolesť, hanbu. Je tu aj línia lásky medzi nemeckým dôstojníkom a ruskou krásavicou. Okrem toho hlavní antagonisti filmu – sovietski a nemeckí dôstojníci - zomierajú spolu a vidia sa v posledné okamihy života. Ale to nie je zmierenie, uisťuje Fedor Bondarčuk:

- V žiadnom prípade sme nechceli vyviesť finále ku všeobecnému odpusteniu, k vyrovnaniu čierneho a bieleho. Finále je to, že sa nachádzajú na jednom mieste. Je to obraz vojny, ale v žiadnom prípade to nie je zmierenie.

Stalingrad navrhli za Rusko na prestížnu filmovú cenu Oscar v nominácii najlepší film v cudzom jazyku.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |